Mówi się, że zasad prowadzenia biznesu powinno uczyć się od najmłodszych lat. Nic dziwnego, ponieważ sprawne zarządzanie własnym czasem oraz obowiązkami to umiejętność, która najczęściej przychodzi do nas wraz z latami zdobywanych doświadczeń. W obecnych czasach coraz większa ilość młodych osób chce pracować na własnych zasadach. Założenie firmy, projektu czy zostanie freelancerem to decyzje, które mogą wydawać się skokiem na głęboką wodę. Często najtrudniejszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pomysłu na biznes. Na szczęście możliwości jest sporo!

Jak znaleźć pomysł na biznes dla młodych? 

Dobry pomysł na biznes dla osoby młodej to taki, który nie będzie wymagał od niej dużych nakładów finansowych a także zapewni jej elastyczność w kwestii godzin pracy. Powinien też zostać dobrany do indywidualnych preferencji i umiejętności, tak żeby prowadzenie jednoosobowej działalności wiązało się nie tylko z zarabianiem pieniędzy, ale też radością z wybranej ścieżki zawodowej i rozwojem. 

Jeśli planujesz rozpocząć działalność zawodową na własnych zasadach, musisz najpierw zdecydować, czym konkretnie chcesz się zająć. Poniżej znajdziesz 9 prostych i intratnych pomysłów na biznesy dla osób młodych, które dadzą ci możliwość pracy w elastycznych godzinach, a do tego zapewnią ci dobry dochód. 

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wcielenie w życie którejś z tych propozycji, będzie to od ciebie wymagać założenia działalności gospodarczej. Polskie prawo oferuje różne ulgi i zniżki dla młodych osób, które dopiero zaczynają przygodę na rynku pracy. Poszukaj więc możliwości, z których możesz skorzystać.

Pomysł na biznes dla młodych – prowadzenie social mediów 

Prowadzenie kont na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, to jeden z najlepszych pomysłów na biznes dla młodych. Social media możesz rozwijać zarówno dla samego/ samej siebie (jeśli myślisz o zostaniu influencerem), ale także dla innych osób, firm lub marek. Zarządzanie profilem na Facebooku, Instagramie czy Tik Toku to ciekawa i angażująca praca, która zapewnia dochód i pomaga rozwinąć kreatywność. 

Praca w social mediach w firmie bądź agencji będzie najprawdopodobniej wymagała od ciebie portfolio, więc najlepiej zacząć od budowania własnego profilu w sieci i/lub ukończenia jednego z dostępnych w internecie kursów. Kiedy zyskasz już trochę doświadczenia, możesz szukać klientów na grupach ogłoszeniowych na Facebooku lub na stronach internetowych z ofertami pracy dla branży kreatywnej. 

Pomysł na biznes dla młodych – rękodzieło 

Pracownia i sklep z rękodziełem to ciekawy pomysł na biznes dla młodych, który nie tylko przyniesie korzyści finansowe, ale pozwoli również na rozwój artystyczny. W czasach rosnącej świadomości konsumenckiej coraz więcej osób decyduje się na kupowanie dekoracji, biżuterii czy kosmetyków z małych, lokalnych pracowni. Tworzenie rękodzieła może być też po prostu świetną zabawą

Zobacz także:

Jakie rękodzieło można tworzyć i sprzedawać? Oto kilka przykładów:

  • ceramika, 
  • naturalne świece, na przykład z wosku sojowego i rzepakowego, 
  • kule do kąpieli, 
  • kadzidła, 
  • biżuteria z kamieniami naturalnymi, 
  • dekoracyjne zaproszenia, 
  • naturalne kosmetyki, 
  • zakładki do książek, 
  • zabawki dla zwierząt domowych, 
  • rzeźby, wazy i ozdoby do domu. 

Pomysł na biznes dla młodych – korepetycje 

Prowadzenie korepetycji to świetny pomysł na biznes dla młodych. Tego typu praca jest najczęściej wykonywana na część etatu, dzięki czemu nie wymaga rezygnacji z rozwoju w innych obszarach życia, takich jak nauka czy hobby. 

Co więcej, w obecnych czasach korepetycje najczęściej są prowadzone online. Dzięki temu osoba, która podejmie się tego sposobu zarobku, będzie mogła szukać klientów w całym kraju, a dodatkowo nie będzie traciła czasu na dojazdy. Prowadzenie korepetycji online jest dochodowym i elastycznym biznesem, wręcz „szytym na miarę” dla młodych. 

Jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem korepetycji? Najpierw musisz wybrać obszary nauki, w których czujesz się dobrze. Mogą być to na przykład przedmioty zdawane na maturze lub języki, w których potrafisz płynnie się komunikować. Poszukiwanie klientów możesz rozpocząć od wrzucenia ogłoszenia na OLX lub jedną z grup na Facebooku. 

Pomysł na biznes dla młodych – copywriting 

Copywriting jako pomysł na biznes dla młodych to świetny sposób na przetarcie szlaków w branży kreatywnej. Praca, która skupia się na pisaniu tekstów i sloganów reklamowych, będzie idealnym (i dobrze płatnym) wyborem dla osób, które mają lekkie pióro, potrafią wyszukiwać w sieci ciekawostki oraz trendy i nie przeszkadza im spędzanie długich godzin  przed komputerem. 

Jak rozpocząć swoją przygodę z copywritingiem? Przyda się tutaj na pewno podstawowa wiedza z SEO, czyli pozycjonowania tekstów w wyszukiwarkach internetowych, a także gotowe portfolio. Próbki prac i artykułów są zazwyczaj wymagane przez zleceniodawców, którzy na ich podstawie określają, czy dana osoba spełnia ich oczekiwania. Portfolio można stworzyć samodzielnie. Wystarczy, że znajdziemy tematy z różnych dziedzin życia, które są aktualnie na topie, i napiszemy o nich artykuły. Tego typu teksty posłużą nam później właśnie jako portfolio.  

Pomysł na biznes dla młodych – fotografia

Okazjonalne wykonywanie sesji zdjęciowych lub fotoreportaży z eventów to niezły pomysł na biznes dla młodych, który zapewnia elastyczne godziny pracy oraz możliwość rozwoju w branży kreatywnej. Robienie i obróbka zdjęć może przynosić dobry dochód, jednak wiąże się też z potrzebą zgromadzenia środków na start, przede wszystkim na zakup odpowiedniego sprzętu. Na szczęście może być to jedyny wydatek, ponieważ fotografii jesteśmy w stanie nauczyć się samodzielnie, na przykład z pomocą darmowych kursów na YouTube. 

Pomysł na biznes dla młodych – nagrywanie podcastów 

Zainteresowanie podcastami nieustannie rośnie, coraz więcej osób włącza je zamiast radia lub muzyki. Nagranie swojej własnej internetowej audycji nie wymaga dużego wkładu finansowego ani nakładu pracy. Najważniejsze jest znalezienie dobrego pomysłu i wyćwiczenie umiejętności mówienia i opowiadania. Stworzenie serii podcastów jest świetnym pomysłem na biznes dla młodych, który może być dla nich krokiem w kierunku uzyskania internetowej rozpoznawalności. 

Jak znaleźć temat na podcast, który będzie chętnie słuchany przez potencjalnych odbiorców? Najważniejsze jest wybranie obszaru, w którym czujesz się pewnie i który cię interesuje. Nic tak nie zachęca do zapoznania się z materiałem, jak osoba prowadząca, która przygotowała go z duszą i sercem. 

Pomysł na biznes dla młodych – grafika 

Fajnym pomysłem na biznes dla młodych, który będzie stuprocentowo zdalny, jest świadczenie usług  w zakresie grafiki komputerowej. Wiele firm i marek poszukuje freelancerów, którzy zajmą się oprawą graficzną ich sklepów stacjonarnych oraz internetowych. 

Musimy jednak pamiętać, że subskrypcja odpowiedniego programu graficznego (takiego jak Photoshop czy Gimp) oraz ewentualny kurs grafiki komputerowej (jeśli dana osoba nie ma jeszcze w tym temacie doświadczenia) będą wiązały się z wydatkami na start. Na szczęście usługi graficzne są w tym momencie dobrze płatne, więc tego typu inwestycja powinna nam się bardzo szybko zwrócić. 

Pomysł na biznes dla młodych – wirtualny asystent 

Jeśli jesteś osobą zorganizowaną, komunikatywną i nie masz problemu z podzielnością uwagi, możesz rozważyć podjęcie pracy jako wirtualny asystent lub wirtualna asystentka. Wiele firm, przedsiębiorstw oraz osób prywatnych szuka pracowników online, którzy zajmą się sprawami organizacyjnymi, takimi jak wykonywanie telefonów, umawianie spotkań i dbanie o kalendarz. 

Zawód wirtualnego asystenta kwalifikujemy do kategorii „bardzo dobre pomysły na biznes dla młodych” ze względu na jego elastyczność. Gro firm szuka osób, które będą chciały pracować w ten sposób zdalnie, w niepełnym wymiarze godzin, na przykład na ⅓ etatu. Dzięki temu praca może bez problemu zostać pogodzona ze studiami i życiem towarzyskim. 

Pomysł na biznes dla młodych – opieka nad zwierzętami 

Jeśli kochasz czworonożne istoty, możesz zastanowić się nad stworzeniem biznesu, który zajmuje się opieką nad zwierzętami domowymi. Coraz więcej osób w miastach decyduje się na przygarnięcie pupila, jednak zdarzają się sytuacje, w których opiekunowie nie są w stanie zapewnić zwierzakowi odpowiedniej opieki. Wyjazdy służbowe, dłuższe wakacje czy nadmiar pracy sprawiają, że właściciele decydują się na zatrudnienie czasowego opiekuna do psów i kotów. Rozpoczęcie tego typu działalności jest świetnym pomysłem na biznes dla młodych. Jest to elastyczna i krótkoterminowa praca, którą łatwo można pogodzić z nauką czy studiami, a jest w stanie przynieść niezłe korzyści finansowe.