Gdy bliska osoba nagle się od ciebie oddala

Było wam razem tak dobrze. Rozumieliście się bez słów, do łez śmialiście się ze swoich żartów, w łóżku płonął ogień, działaliście na siebie jak narkotyk. Nagle coś się zmieniło. Spędzacie razem mniej czasu, wasze rozmowy już nie są tak głębokie jak dawniej, gdy jesteście ze sobą, czujesz, że to „nie to”. 

Na początku to może nie budziło twojego niepokoju. Ot, może zwykłe zmęczenie, przepracowanie, natłok spraw. Jednak z każdym dniem widzisz, że ukochana osoba staje się coraz bardziej odległa. Próbujesz zrozumieć, co się stało.

W twojej głowie prawdopodobnie pojawia się kłębowisko czarnych myśli. Stracił/-a zainteresowanie? Już mu/jej się nie podobasz? Nie chce być z tobą? Cóż… to może być jedna z możliwości. Ale wcale niejedyna.

Dlaczego on/ona się od ciebie odsuwa? Możliwe powody

Oddalenie się w związku nie musi od razu oznaczać, że to początek końca. Może mieć wiele różnych przyczyn, które są zależne od indywidualnych okoliczności i dynamiki relacji. Poniżej przedstawiamy kilka potencjalnych.

Strach przed zaangażowaniem 

Niektórzy odczuwają lęk przed zaangażowaniem emocjonalnym lub związaniem się z kimś na dłuższą metę. Mogą się obawiać utraty wolności, konieczności zgadzania się na kompromisy czy odpowiedzialności związanej z wejściem w poważny związek. Naturalną (choć niezbyt dojrzałą) odpowiedzią na te obawy jest oddalenie się od bliskiej osoby.

Problemy osobiste

Osoba, która się od ciebie odsuwa, może mieć problemy, o których jest jej trudno lub nie potrafi rozmawiać. Mogą to być kłopoty zarówno emocjonalne, jak i zdrowotne, związane z pracą czy innymi aspektami codziennego funkcjonowania, które zabierają energię i sprawiają, że się w sobie zamyka. W takiej sytuacji obrywasz rykoszetem i słabym pocieszeniem jest fakt, że to nie ty jesteś powodem tego oddalania.

Nierozwiązane konflikty

Jeśli macie w historii jakiś konflikt lub zaszło między wami nieporozumienie, które nie zostało właściwie zaadresowane i przepracowane, to może w drugiej osobie wytworzyć oziębłość i emocjonalny dystans. I wcale nie musi chodzić o jakąś ważną, światopoglądową sprawę. Czasami mechanizm oddalania się od siebie może uruchomić zwykła błahostka. 

Zobacz także:

Zmiana priorytetów

Niewykluczone, że osoba, która się od ciebie odsuwa, ma teraz (być może tylko przejściowo) inne priorytety w życiu. Mogą to być zmiany związane z pracą, rodziną, zainteresowaniami lub innymi zobowiązaniami, które wpływają na ograniczenie czasu i energii, jaką można poświęcić na utrzymanie bliskiej relacji.

Chcesz za bardzo

Jeśli bardzo mocno skupiasz się na związku i stawiasz go na pierwszym miejscu, zaniedbujesz inne obszary swojego życia, uzależniasz swoje dobre samopoczucie i szczęście od drugiej osoby, oddalenie się może być „reakcją obronną” ze strony partnera/partnerki. Kiedy związek staje się jedynym źródłem satysfakcji i spełnienia w twojej rzeczywistości, ukochana osoba może odczuwać nie tylko presję, ale też frustrację związaną z „byciem w pułapce”. Jeśli się oddala, to być może swego rodzaju „żółta kartka”, znak ostrzegawczy: jeżeli nie popracujesz nad sobą, trudno będzie kontynuować tę relację.

On/ona się od ciebie odsuwa: co robić?

Oczywiście wymienione wyżej scenariusze to nie jedyne możliwe przyczyny oddalanie się bliskiej osoby. Bez względu jednak na okoliczności i kontekst, kluczowa w takiej sytuacji jest szczera i otwarta rozmowa. Wyrażenie swoich obaw i opowiedzenie o uczuciach to najprostszy sposób, by zrozumieć, co się dzieje i znaleźć ewentualne rozwiązania.