Relacje „jo-jo”: co to jest?

Być może nigdy nie słyszałaś/ nie słyszałeś o czymś podobnym, ale w rzeczywistości jest to zjawisko bardziej powszechne niż myślisz. Mówiąc najkrócej, jak to możliwe, relacje „jo-jo” to termin używany do opisania wzorca niestabilnego przywiązania w związku, w którym cyklicznie powtarzają się okresy rozstań i pojednań między dwoma osobami. Brzmi znajomo?

Relacje „jo-jo”: wzorce

W relacjach „jo-jo” często można zaobserwować następujące schematy:

Rozstania i powroty

Osoby partnerskie regularnie przechodzą przez okresy wątpliwości, podczas których decydują się na zakończenie związku. Po pewnym czasie dochodzi do powrotu i dania sobie „kolejnej szansy”.

Brak stabilności

Relacje „jo-jo” charakteryzują się brakiem stabilności i ciągłymi wahaniem emocjonalnym. Osoby partnerskie często zmieniają swoje decyzje i stanowiska wobec relacji, co prowadzi do niepewności i niestabilności emocjonalnej.

Powtarzające się problemy

Relacje „jo-jo” charakteryzują się nawracającymi problemami i konfliktami, które nie są rozwiązywane w trwały sposób.

Trudności w zaufaniu i komunikacji

Ciągłe rozstania i pojednania zazwyczaj prowadzą do nadwątlenia zaufania i problemów w komunikacji. Osoby partnerskie mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich potrzeb i oczekiwań.

Relacje „jo-jo”: przyczyny

Według psycholożki Randi Gunther funkcjonowanie w trybie „jo-jo” bywa najczęściej motywowane następującymi przyczynami:

Zobacz także:

Strach przed intymnością

Wiele osób w tego typu relacjach pragnie się czuć niezależnymi i wolnymi, ale jednocześnie nie chce, aby ich partnerzy odeszli z ich życia. Klasyk spod znaku „mieć ciastko i zjeść ciastko”.

Strach przed samotnością

Samotność to stan, który dla wielu osób w relacjach „jo-jo” ma negatywne konotacje. Strach przed samotnym radzeniem sobie z własnymi demonami motywuje ich do kurczowego trzymania się relacji, które nie do końca ich satysfakcjonują.

Strach przed przegapieniem „lepszego” partnera

Niektórzy ludzie funkcjonujący w schemacie „jo-jo” sądzą, że zasługują na więcej niż to, co może im zaoferować osoba w obecnym związku. Niestety w ciągłym poszukiwaniu kogoś, kto jest „naprawdę” wart ich miłości i czasu, pochopnie rezygnują z potencjalnych dobrych relacji.

Relacje „jo-jo”: jak ich uniknąć?

Relacje „jo-jo” zazwyczaj są emocjonalnie wyczerpujące i prowadzą do pogłębiających się zranień. Aby ich uniknąć, niezbędne jest podejmowanie świadomych działań i przemyślanych decyzji. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

Komunikacja i uczciwość

Chyba nikomu tego nie trzeba powtarzać, ale mimo to powtórzymy: komunikacja jest kluczowa w każdym związku. Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać z bliską osobą o swoich potrzebach, oczekiwaniach i obawach. Uczciwość i przejrzystość w rozmowach pomagają unikać niejasności i nieporozumień.

Rozwiązywanie zamiast unikania problemów

Turboistotne jest, aby aktywnie rozwiązywać problemy i konflikty, zamiast po prostu je ignorować. Współpraca w eliminowaniu trudności i szukanie kompromisów może wzmocnić związek i zapobiec efektowi „jo-jo”.

Samorefleksja i rozwój osobisty

Zrozumienie siebie i swoich potrzeb jest niezbędne dla budowania zdrowego związku. Pracuj nad rozwijaniem swojej samoświadomości, aby mieć większą pewność siebie i gotowość na zdrowe relacje.

Ustanowienie zdrowych granic

Określ granice i oczekiwania w związku. Jasno zdefiniuj, czego oczekujesz od siebie i bliskiej osoby, i upewnij się, że twoje potrzeby są szanowane. Wprowadzenie zdrowych granic zazwyczaj pomaga.

Wspólne cele i wartości

Współdzielenie celów i planów na przyszłość może pomóc w utrzymaniu związku na stabilnym gruncie. Wspólna praca nad osiągnięciem tych założeń zazwyczaj wzmacnia więź i zapobiega niepotrzebnym rozstaniom.

Samodzielność i niezależność

By uniknąć schematu „jo-jo” w związku, ważne jest, aby zachować swoją indywidualność i niezależność. Osobne zainteresowania, hobby i wsparcie społeczne mogą pomóc utrzymać równowagę i zdrowy styl życia.

PS. Pamiętaj, że każdy związek jest unikalny i wymaga wysiłku obu stron. Jeśli mimo podejmowanych działań wciąż napotykasz trudności w relacjach, konieczne może być skonsultowanie się z terapeutą lub specjalistą ds. związków, którzy pomogą w identyfikacji i rozwiązaniu głębszych problemów.