Jesteśmy przyzwyczajeni do wyprysków na czole, brodzie i na nosie – to w końcu tam pory najczęściej się zatykają, powstają wągry i podskórne zaskórniki, a także widoczna jest nadprodukcja sebum. Zapewne wiesz, jak pozbyć się niedoskonałości w tych miejscach lub masz sprawdzone sposoby na to, jak z nimi walczyć. Nie od dziś jednak wiadomo, że pryszcze w konkretnych miejscach świadczą o Twoim zdrowiu. Na przykład, jeżeli masz krostki na brodzie, to prawdopodobnie przesadziłaś w niezdrowym jedzeniem typu fast food. Z kolei zmiany na czole oznaczają zazwyczaj problemy trawienne i złą dietę, która jest nieodpowiednia do potrzeb Twojego organizmu. W czasach pandemii pryszcze na granicy żuchwy, na brodzie i w okolicach ust są wynikiem problemu skórnego Maskne – czyli wypryskach, które powstają w wyniku braku kontaktu skóry z powietrzem, nieprawidłowej dezynfekcji wielorazowych maseczek i wilgoci. W związku z tym bariera ochronna skóry jest osłabiona, a namnożone bakterie prowadzą do zmian trądzikowych. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj >>>. Niektóre osoby zmagają się również z inną dolegliwością. Pryszcze na linii włosów to niezbyt popularny problem, o którym rzadko się mówi. Wypryski w tym miejscu mają swoje źródła i trzeba odpowiednio się nimi zająć, aby je wyeliminować. Tłumaczymy, skąd biorą się pryszcze na linii włosów, jak im zapobiegać i co oznaczają. 

Pryszcze na linii włosów – skąd się biorą? Istnieją dwie główne przyczyny wyprysków w tym miejscu

Pryszcze na linii włosów pojawiają się z różnych przyczyn, na które na szczęście masz wpływ, dlatego wystarczy je wyeliminować, aby pozbyć się krostek. Po pierwsze, biorą się one z częstego poprawiania włosów – wiele z nas ma taki nawyk (szczególnie te dziewczyny, które mają grzywkę), że – nawet tego nie kontrolując – poprawiamy sobie włosy, zaczesując je do tyłu lub właśnie ogarniając grzywkę i robimy to nawet kilkanaście razy dziennie. Warto więc zwrócić na to uwagę, jeżeli pryszcze na linii włosów wyskakują regularnie. 

Kolejna przyczyna zmian na górnej części czoła jest niepoprawnie wykonany demakijaż. Jeżeli zmywasz makijaż makijaż powierzchownie i niedokładnie, omijając okolice linii włosów, brud przez całą noc gromadzi się w tym miejscu, nie pozwala skórze oddychać i potęguje bakterie – stąd następnego ranka powstają na linii włosów podskórne gule, a nawet ropne pryszcze. 

Kolejną przyczyną pryszczy na linii włosów są kosmetyki do włosów, których używasz. Jeżeli w Twojej rutynie pielęgnacyjnej są odżywki, których nie spłukujesz lub które nakładasz na całe włosy, to może być powód tego, że masz krostki na czole. Postaraj się więc ograniczyć ilość produktów do włosów, nie stosuj odżywek, których nie trzeba spłukiwać i koniecznie nakładaj je tylko od połowy włosów – tak, aby nie podrażnić delikatnej skóry na skroniach i na linii włosów.

Pryszcze wokół ust – jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć raz na zawsze? Zapytałyśmy dermatologa >>>

Pryszcze na linii włosów – jak im zapobiegać? 

Odpowiednia pielęgnacja – w tym wypadku twarzy i skóry włosów to klucz do przeciwdziałania pryszczom na linii włosów. Aby im zapobiegać, należy przestrzegać kilku zasad. Jeżeli źródłem krostek jest złe oczyszczanie i niedokładne mycie twarzy, musisz rozwiązać ten problem. Ułatwieniem dotarcia do linii włosów jest opaska, która odsłoni skórę i pozwoli dotrzeć Ci w to trudne miejsce, a następnie porządnie je oczyścić. Zrób to za pomocą płynu micelarnego (pamiętaj, aby potem go spłukać – jeżeli tego nie zrobisz, podrażnisz skórę, ponieważ na dłuższą metę płyn micelarny ma właściwości delikatnego detergentu), olejku do mycia twarzy, żelu lub emulsji – istnieje szansa, że podczas robienia makijażu docierasz w te miejsca pędzlem lub beauty blenderem z podkładem i zapominasz o tym podczas wieczornego demakijażu. Zmień ten nawyk, a procesy skórne uregulują się, a na linii włosów nie będą powstawać problematyczne pryszcze.

Kolejnym sposobem na zapobieganie pryszczy na linii włosów jest zmiana kosmetyków do pielęgnacji włosów – być może szampon, odżywka lub olejek, którego używasz ma w składzie agresywne składniki, takie jak parabeny czy SLS, które źle wpływają na kondycję skóry, zapychają ją i są komedogenne. Te wszystkie czynniki – tak jak już wspominaliśmy – prowadzą właśnie do wysypu na linii włosów. Jeżeli więc zauważysz krostki na linii włosów, upewnij się po pierwsze, że dokładnie zmywasz pozostałości kosmetyków, kiedy myjesz głowę. Jeśli to nie pomoże, sprawdź skład ulubionych produktów – niewykluczone, że powinnaś je zmienić lub chociaż stosować je trochę rzadziej, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji i pozbyć się pryszczy z linii włosów. 

Zobacz także:

Pryszcze na linii włosów mogą być oznaką trądziku martwiczego. Co to jest?

Trądzik martwiczy to zapalenie mieszków włosowych i charakteryzuje się swądem oraz wysiewem grudek, które prowadzą do miejscowego łysienia bliznowatego. Znajduje się zazwyczaj na linii włosów, dlatego jeżeli masz krostki w tym miejscu i są one bolesne oraz swędzą Cię, koniecznie udaj się do specjalisty dermatologa. Ten rodzaj trądziku jest bardzo rzadko spotykany i występuje tylko u dorosłych, jednak nie można go bagatelizować, ponieważ w konekwencji trądzik martwiczy może prowadzić do utraty włosów. Pryszcze – które pojawiają się nie tylko na czole i na owłosionej skórze głowy, ale również na karku lub na klatce piersiowej. Niestety bardzo trudno go rozpoznać, ponieważ objawy są podobne do innych odmian łysienia bliznowaciejącego. 

Wszystkie kosmetyki kupisz z rabatem w ramach akcji Szaleństwo zakupów, która startuje już w najbliższy czwartek, czyli 24 września!