„Romantyczna nostalgia”. Za granicą dużo się ostatnio mówi o tym koncepcie. Podobno sprzyja tworzeniu długich i satysfakcjonujących relacji. Czym jest a czym nie jest ten „twór” i jak niby ma działać? Już wyjaśniamy.

„Romantyczna nostalgia”: co to jest?

Pojęcie „romantyczna nostalgia” odnosi się do wspólnego zanurzania się w przeszłości i przeżywania na nowo cudownych chwil spędzonych w swoim towarzystwie. Może obejmować wspomnienia związane z magicznymi momentami, niezapomnianymi podróżami, ważnymi rozmowami, pierwszymi razami czy innego rodzaju doświadczeniami miłosnymi.

Co ciekawe, emocjonalnym powrotom do pięknych chwil nierzadko towarzyszy idealizowanie minionych doświadczeń. W związku z tym można by pomyśleć, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego: porównywanie osoby partnerskiej do wyidealizowanych obrazów zapisanych w głowie może prowadzić do poczucia niezadowolenia lub braku spełnienia w obecnej relacji. A jednak (podobno) działa to inaczej.

„Romantyczna nostalgia”: jak wpływa na związek?

Badanie, które zostało opublikowane w 2022 roku w „Journal of Social and Personal Relationships”, przyjrzało się „romantycznej nostalgii” czy też nostalgii, która koncentruje się w szczególności na przeszłych doświadczeniach dzielonych z partnerem. Badacze chcieli sprawdzić, jaką rolę odgrywa ona w utrzymywaniu i wzmacnianiu bliskości i intymności.

Osoby uczestniczące odpowiedziały na serię pytań dotyczących ich relacji oraz wspólnego przeżywania momentów z przeszłości. Kwestionariusze pokazały korelację między „romantyczną nostalgią” a większym zaangażowaniem w związek, zrozumieniem i bliskością. Pary, które praktykowały „romantyczną nostalgię”, były sobie bliższe i bardziej szczęśliwe niż te, które nie wspominały razem.

„Romantyczna nostalgia”: dlaczego działa?

Z czego to wynika? Otóż, jak łatwo się domyślić, wspólne wracanie do magicznych chwil buduje więź emocjonalną, wzmacnia intymność między osobami partnerskimi i pomaga spojrzeć na drugą osobę życzliwym okiem. Ale na tym nie koniec.

„Romantyczna nostalgia” często po prostu inspiruje do działania, na zasadzie: przeżyjmy to jeszcze raz. Może to obejmować organizowanie wyjątkowych randek, spacerów, wyjazdów. A przede wszystkim: sprzyja tworzeniu nowych, pięknych wspomnień. W ten sposób szklanka nigdy nie pozostaje pusta.

Zobacz także:

„Romantyczna nostalgia”: potencjalne problemy

Oczywiście warto zaznaczyć, że takie powroty do przeszłości mogą mieć i negatywny wpływ na związek: skupianie się na tym, co było, zamiast inwestowania w obecną relację może prowadzić do zaniedbywania drugiej osoby, co ostatecznie może osłabić więź między partnerami/partnerkami.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby umiejętnie równoważyć tęsknotę za minionymi czasami i zaangażowaniem w relację, celebrowaniem wspomnień i docenianiem chwil obecnych. Ważne jest też, aby osoby partnerskie otwarcie rozmawiały o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Komunikacja, zrozumienie i wzajemne wsparcie mogą pomóc w radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami. Zawsze też służą budowaniu zdrowej, satysfakcjonującej relacji. Niby to wszyscy wiemy, ale w praktyce nie zawsze wychodzi. Będziemy więc powtarzać do znudzenia.