61-letni Sean Penn znany jest nie tylko ze swoich wybitnych ról filmowych, ale również - z działalności charytatywnej. Laureat dwu Oscarów jest założycielem i prezesem fundacji  CORE (Community Organized Relief Effort), która specjalizuje się w niesieniu pomocy ofiarom rozmaitych kataklizmów i katastrof naturalnych. Organizacja ma zasługi m.in. we wsparciu mieszkańców i mieszkanek Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. W czasie pandemii COVID-19  zapewniała zaś pomoc pracownicom i pracownikom służby zdrowia. Dostarczyła setki tysięcy testów na obecność koronawirusa na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz przekazała ponad 3 miliony szczepionek na COVID w Ameryce Łacińskiej.

Sean Penn i fundacja CORE udzielą wsparcia dla ukraińskich uchodźców i uchodźczyń w Polsce

Od początku wojny w Ukrainie aktor wyróżniony Nagrodą Akademii Filmowej za swoje fenomenalne kreacje w „Obywatelu Milku” (2008) i „Rzece tajemnic” (2003) angażuje się natomiast w pomoc dla ofiar rosyjskiej agresji. Hollywoodzki gwiazdor przygotowuje film o napaści armii Putina na  naszych wschodnich sąsiadów, od pierwszych momentów konfliktu uwieczniając na taśmie filmowej wydarzenia z Kijowa i innych zaatakowanych terenów.  

Fundacja CORE natomiast zajmuje się zakupem i dostarczaniem niezbędnych środków higieny i produktów pierwszej potrzeby, które trafiają do uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

Jan Graczynski/East News

W tym celu – blisko miesiąc od rozpoczęcia inwazji, w środę 23 marca – aktor i producent przybył do Krakowa, by spotkać się osobami, które uciekły przed wojną. Penn spotkał się z również prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim – w celu podpisania porozumienia o współpracy w sprawie pomocy Ukrainkom i Ukraińcom przebywającym w Polsce.

Zgodnie z ustaleniami obu stron Kraków otrzyma od CORE „know-how” – wiedzę praktyczną, wynikającą z doświadczeń zdobytych przez fundację w dotychczasowych działaniach na całym świecie. Organizacja założy w stolicy Małopolski swój oddział i zatrudni osoby do pomocy na miejscu. W ramach współpracy fundacja wesprze również miasto finansowo i przekaże materiały na odnowę pustostanów dla 50 Ukraińców i Ukrainek.

 

Zobacz także: