W poprzednich edycjach show mieliśmy okazję poznać transpłciową Kamilę Warzechę czy Michalinę Manios, która jest osobą interpłciową. Ich udział w programie podkreśla naszą różnorodność. Czy Sophia ma szansę, by zajść daleko czy nawet wygrać tę edycję „Top Model”? Przyjrzyjmy jej się bliżej!

Kim jest Sophia Mokhar z „Top Model 10”?

Pod koniec drugiego odcinka mogliśmy zobaczyć długowłosą dziewczynę - 24-letnią Sophię Mokhar, która urzekła jury swoją zgrabną sylwetką. Przyjechała do Polski sześć lat temu, by zamieszkać w Warszawie i tym samym rozpocząć nowe życie, które nie było możliwe w jej ojczystym kraju. Jak przyznała, dopiero pełna niezależność otworzyła jej drzwi do bycia sobą. Teraz przyszedł jednak czas, by zawalczyć o marzenia, bo do tej pory karierę w modelingu uniemożliwiała jej trudna sytuacja. Zapytana przez jury, co stało jej dotąd na przeszkodzie, wyjaśniła, że jest kobietą transpłciową.

Sophia Mokhar z „Top Model 10” – pochodzenie, dzieciństwo

Sophia Mokhar pochodzi z Mińska, ale przeprowadziła się do Polski, bo jak twierdzi, osoby takie, jak ona mają na Białorusi o wiele ciężej. Terapię hormonalną podjęła po maturze, ale rodzice mieli trudność w zaakceptowaniu jej decyzji. Wsparcie już od najmłodszych lat dostawała na szczęście ze strony dziadków.

Fajnie wspominam czas u babci i u dziadka. Wtedy otrzymywałam pierwsze lalki, przebierałam się w różne stroje, jakieś obcasy, czułam, że tego mi brakuje. Ale to była parodia, ja nie chciałam parodii, ja chciałam rzeczywistości - opowiadała uczestniczka programu.

Sophia kontynuowała swoją historię, jak musiała przyjść na bal maturalny w męskim stroju, ale wkrótce go opuściła i postanowiła, że wyjedzie z kraju. W Polsce nastąpiła jej przemiana, mogła poddać się korekcie płci (tranzycji) i być sobą. Teraz ma chłopaka, z którym jest szczęśliwa.

To nie było tak, że obudzę się jednego dnia i "teraz będę kobietą", tylko to jest od samego dzieciństwa - podkreśla Sophia.

Jury jednogłośnie zadecydowało, że chce zobaczyć Sophię na bootcampie, jeśli jest na tyle silna psychicznie. Odpowiedziała, że przeszła tak długą drogę i tak wiele usłyszała, że nic już jej nie dotknie. Jesteśmy ciekawe i ciekawi, jak potoczą się losy Sophii w programie!