Co robić, gdy się nudzi w domu? Zająć się tym, na co zwykle nie ma się czasu! Kiedy ostatni raz sprzątałaś swoją szafę? Od jak dawna planowałaś pozbyć się za małych/za dużych/starych ubrań? Oddać potrzebującym? Zrobić wyprzedaż dla przyjaciół? Teraz nie masz już wymówki, że brak Ci na to czasu. Siedzenie w domu z powodu sytuacji z koronawirusem to idealny moment na porządek w szafie.

Jak się za to zabrać? Przed Tobą kilka sprawdzonych porad!
 

Sprzątanie szafy – od czego zacząć?

Na samym początku zadaj sobie pytanie, po co właściwie chcesz to zrobić, co chcesz uzyskać. Czy potrzebujesz więcej miejsca w szafie, czy męczy Cię to, że mimo masy ubrań nie potrafisz nic znaleźć i każdego ranka towarzyszy Ci hasło „nie mam się w co ubrać”? A może doskonale zdajesz sobie sprawę, że za wszystkimi ciuchami, w których chodzisz kryją się upchnięte nieużywane egzemplarze jeszcze z czasów kiedy miałaś sylwetkę nastolatki? Albo wiecznie wyciągasz z półek pogniecione bluzki, których nie masz siły prasować i ostatecznie nigdy ich nie zakładasz? To teraz już wiesz, na czym Ci zależy. Więc zacznij to robić.
 

Jak zrobić porządek w szafie? Sprawdzone sposoby

Istnieje kilka technik, by szybko i skutecznie uprzątnąć garderobę. Naszą ulubioną jest ta, która nakazuje wyjąc z szafy wszystko, co się w niej znajduje. Tylko w ten sposób jesteś w stanie ogarnąć wzrokiem i myślą jej zawartość, przyjrzeć się każdej pojedynczej rzeczy. A to niezwykle ważne – jedna po drugiej , koszulka po koszulce, powinna przejść przez Twoje ręce. Zresztą to ulubiona metoda Marie Kondo, która wierzy, że jeśli skonfrontujesz się z bluzką czy spodniami, obejrzysz je i zastanowisz się nad nimi, a one nie wzbudzą w Tobie żadnego uczucia radości, to oznacza, że czas się z nimi pożegnać. My do tego dorzucimy jeszcze zasadę, że jeśli nie nosiłaś tych rzeczy przez ostatnie 3 miesiące, a w dodatku nie potrafisz sobie wyobrazić z czym je zestawić, to nie ma dla nich miejsca w Twojej szafie.

Więcej o sprzątaniu według Marie Kondo piszemy tutaj: Mam obsesję sprzątania i właśnie obejrzałam (jako ostatnia na świecie) program Marie Kondo na Netflixie. Oto, co o nim myślę
 

Kolejna technika dotyczy grupowania tego wszystkiego, co wyciągnęłaś z własnej szafy. Najlepiej rzeczy podzielić na cztery kategorie: zatrzymuję, oddaję, sprzedaję i przekazuję do recyklingu. W pierwszej z nich znajdują się te ubrania i dodatki, które lubisz, chodzisz w nich często i bez których nie wyobrażasz sobie swojej garderoby. Do kolejnej powinny trafić wszystkie rzeczy, które chcesz przekazać rodzinie, znajomym lub osobom potrzebującym. Trzecia grupa dotyczy tego, co nadaje się do sprzedaży. Istnieje wiele miejsc, w których możesz zarobić na swoich ubraniach nie wychodząc z domu. Jak skutecznie sprzedawać w internecie? Oto 5 rzeczy, których nauczyła nas Sophia Amoruso (i własne doświadczenie).

Czwarta i ostatnia dotyczy recyklingu. Zamiast wyrzucać ubrania tylko dlatego, że są stare lub zniszczone, warto spróbować przerobić je np. na ściereczki, woskowijki czy inne potrzebne rzeczy. Jeśli już naprawdę nie widzisz dla nich ratunku, zamiast do kosza zanieś je do recyklingu. Gdzie? Podpowiadamy w tym artykule: Czy moda i troska o środowisko mogą iść w parze? Oczywiście! Sprawdź, co Ty możesz zrobić, żeby pomóc naszej planecie i zacznij od swojej... szafy
 

Porządek w szafie – jak go utrzymać?

Gdy sterta pod hasłem zostaje wraca do szafy, warto zastanowić się, na jakich odbędzie się to warunkach. A konkretnie: jak nią zarządzać, by kwestia rannego wyboru stroju była skrócona do minimum. Wiele kobiet porządkuje rzeczy na zasadzie tworzenia kilku gotowych kompletów na dany tydzień, które obudowane są kolejnymi ubraniami, które też dobrze razem wyglądają. Przede wszystkim należy jednak ustalić stałe miejsce dla konkretnych rzeczy. W tym może pomóc np. segregowanie tematyczne.
 

Jak sprzątać szafę, czyli segregowanie tematyczne

To najprostsze sprzątanie z możliwych. Marynarki, koszulki, swetry, spodnie – każda z tych kategorii rzeczy powinna mieć swoje osobne miejsce. Może to być jeden stosik, jedna półka lub szuflada. Ważne, by trzymać się tego i t-shirt odkładać w miejsce t-shirtów, a nie koszul.
 

Zobacz także:

Porządek w szafie i segregowanie kolorami

Dobrym sposobem na utrzymanie porządku i jako takiej orientacji w tym, co mamy i co z czym komponować jest ułożenie rzeczy kolorystycznie. To pozwala lepiej się zorganizować zwłaszcza, jeśli rano brak nam pomysłu na to, co z czym, a mamy tylko chwilę na decyzję.
 

Porządki w szafie – jak często?

Odpowiedź na to jest jedna: regularnie. Choć to kwestia indywidualna, bo zależy jak szybko Twoja garderoba się rozrasta, (czyli jak często pozwalasz sobie na kompulsywne zakupy) i w jakim tempie wszystko, co sobie w niej poukładałaś zamienia się w chaos. Natomiast systematyczność pomoże Ci wypracować w sobie nawyk dbania o ubrania, pozwoli zaoszczędzić czas i sprawi, że zyskasz kontrolę nad swoją garderobą i... portfelem. W końcu doskonale będziesz wiedzieć, co masz w szafie, czego Ci brakuje i będziesz w stanie jeszcze lepiej wykorzystać i częściej nosić to, co już posiadasz.

Zobacz także: Jak utrzymać porządek w torebce? Oto nasze niezawodne triki i porady, dzięki którym pożegnasz bałagan raz na zawsze