Festiwal w Cannes, jak wiele innych wydarzeń kulturalnych, w tym roku musiał zmienić swoją formułę. I choć z powodu pandemii koronawirusa nad Lazurowe Wybrzeże nie mogli zjechać najważniejsi i najlepiej zapowiadający się filmowy w branży, organizatorzy postanowili, że cel imprezy zostanie zrealizowany i wytypowane zostaną tytuły filmów, obok których nie można przejść obojętnie. I tak, w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2020 pojawił się także polski akcent w postaci Sweat, drugiego pełnometrażowego filmu Magnusa von Horna.

Sweat – nowy film Magnusa von Horna który zachwycił jury festiwalu filmowego w Cannes

Magnus von Horn, pochodzący ze Szwecji absolwent łódzkiej filmówki, już wcześniej miał swoje pięć minut na canneńskim festiwalu. W 2015 roku w selekcji Director’s Fortnight prezentował obraz Intruz, opowiadający o nastolatku opuszczającym zakład poprawczy i starającym się powrócić do życia w społeczeństwie. Sweat to tematyka zupełnie inna, choć oba filmy, a raczej głównych bohaterów na pewno łączy jedna rzecz – samotność. Sweat to historia hit influencerki, Sylwii Zając, którą gra debiutująca w głównej roli absolwentka krakowskiej PWST Magdalena Koleśnik. Choć w internecie Sylwię śledzą miliony, a na salonach zawsze otoczona jest wianuszkiem ludzi, kiedy wyłącza telefon zostaje zupełnie sama.

Cannes, Sundance i inne największe festiwale udostępnią filmy za darmo w sieci! >>>

Sweat dotyka więc bardzo aktualnego zjawiska, które niedawno poruszył też Jan Komasa w filmie Sala samobójców. Hejter. Pokazuje, jak w dobie mediów społecznościowych łatwo nie tylko obserwować kogoś 24 godziny na dobę, ale również oceniać i niestety także obrażać. Skąd taki pomysł na film? Ponieważ sam nie mam swobody dzielenia się swoją codziennością, zawsze fascynowały mnie osoby, które robią to z taką łatwością. Spontanicznie, bez cenzury. Jedni to lubią, inni – nie. Ale w środku wszyscy jesteśmy tacy sami – mówił w rozmowie z Vogue.pl reżyser Magnus von Horn.


„Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy to film, którego nie da się zapomnieć. Dlaczego musicie go zobaczyć? >>>

Zobacz także:


Oprócz Magdaleny Koleśnik w obsadzie Sweat znaleźli się także Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski oraz Julian Świeżewski. Nie wiadomo jeszcze, kiedy film miałby trafić co polskich kin. Za dystrybucję tego tytułu odpowiada Gutek Film. Póki co można jednak śledzić bardzo oryginalną promocję Sweat, za którą stoi New Europe Film Sales. To filmiki, w których główna bohaterka zachęca do udziału w sesjach ćwiczeń online na Facebooku oraz Instagramie. Co ciekawe, te treningi naprawdę się odbywają! Wczoraj był pierwszy (co możecie zobaczyć poniżej), a kolejne zaplanowano na środę 24 czerwca i piątek 26 czerwca na godzinę 17:00.


O festiwalu w Cannes, kobietach w kinie i idealnej roli dla Joanny Kulig rozmawiamy z Grażyną Torbicką [WYWIAD] >>>