Znaczenie tatuażu łapacza snów - symbolika

Tatuaż łapacz snów, czyli z angielskiego dreamcatcher, jest inspirowany tradycyjnym amuletem stworzonym przez jedno z rdzennych plemion z Ameryki Północnej. Składa się on z obręczy, wplecionej w nią sieci, a także z piór i różnorodnych koralików oraz kamyków. Zgodnie z wierzeniami rdzennych Amerykanów i Amerykanek łowca snów ma nas chronić przez koszmarami, dopuszczając do nas wyłącznie dobre sny. Z każdym z elementów amuletu związana jest określona symbolika. Obręcz odnosi się do kręgu naszego życia, sieć służy do wyłapywania złych snów, pióra zwisające z obręczy pozwalają spływać na nas dobrym snom, a ozdoby w postaci koralików i kamyków sprzyjają spełnianiu się tych właśnie marzeń sennych.

Można zatem uznać, że znaczenie tatuażu przedstawiającego łapacz snów jest ściśle związane z jego rolą w ochronie jego właściciela czy właścielki przed złymi mocami. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o blokowanie wszelkich nocnych koszmarów, które mogłyby zakłócać nasz wypoczynek.

Łapacz snów - wzór na tatuaż

Tatuaż łapacz snów bardzo szybko stał się jednym z najchętniej wykorzystywanych wzorów. Symbol ten, niezależnie od tego w jakiej formie i z jakimi dodatkami zostanie zaprojektowany, wygląda przede wszystkim bardzo kobieco, a przy tym jest też nieco tajemniczy, co również jest jego ogromną zaletą. Warto jednak przy tym mieć z tyłu głowy pochodzenie tego symbolu i zastanowić się, czy faktycznie jest dla nas OK, wykorzystywać ten symbol pochodzący z innej kultury.

fot. Getty Images

Tatuaż łapacz snów - w którym miejscu go wykonać

Zdecydowana większość osób wybierająca łapacz snów jako wzór na swój wymarzony tatuaż decyduje się na jego wykonanie na ramieniu. Jest to faktycznie chyba jedno z najlepszych miejsc, które pozwala pięknie wyeksponować ten symbol. Zwłaszcza jeśli tatuaż jest pełen detali i kolorów, a my nie boimy się dużych wzorów, które najlepiej wyeksponują bogactwo wszystkich ornamentów. Jeśli jednak wolimy nieco mniej spektakularne zdobienie w odniesieniu do jego wielkości, możemy zdecydować się na tatuaż na przedramieniu. Dla wielu kobiet jest on wówczas bardziej subtelną ozdobą, która nie rzuca się aż tak bardzo w oczy.

Warto też rozważyć możliwość wytatuowania sobie takiego indiańskiego amuletu na karku. W takim przypadku tatuaż również nie jest od razu widoczny, a do tego możemy go ukryć pod włosami, kiedy tylko mamy na to ochotę. Mnóstwo kobiet i oczywiście mężczyzn uważa też, że tatuaż na karku wygląda bardzo seksownie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem tej części ciała.

Mały tatuaż łapacz snów - wzór

Tatuaż łapacz snów można wykonać w wielu najróżniejszych wersjach, przy czym wciąż symbol ten zachowuje swój charakterystyczny wygląd. Wiele kobiet decyduje się więc na nieco mniejsze i dość minimalistyczne wzory, które są bardzo subtelne, ale niosą za sobą jasny i silny przekaz.

Zobacz także:

W swojej stosunkowo małej wersji łapacze snów mogą się świetnie prezentować na przykład na nodze. Szczególnie uroczo wyglądają takie niewielkie amulety wytatuowane w pobliży kostki lub wzdłuż wierzchniej strony stopy. Bardzo podobny efekt, choć bardziej widoczny dla innych osób, uzyskamy z kolei wykonując taki tatuaż w okolicy przegubu dłoni. Coraz popularniejszym trendem stają się też wzory tatuowane za uchem, które w przypadku łapaczy snów pięknie przeciągają się w dół, na szyję.

W takich przypadkach łapacze snów są z reguły tworzone przy pomocy jednego koloru, którym najczęściej jest rzecz jasna czerń. Nie mają one też zbyt skomplikowanej struktury zarówno jeśli chodzi o plecionkę wewnątrz obręczy, jak i o ozdoby z niej zwisające. Tatuaże tego typu są więc stosunkowo proste, ale przez to również bardzo wyrafinowane i przyciągające uwagę.

fot. Adobe Stock

Inspiracje na tatuaż w postaci łapacza snów

Tatuaż łapacz snów może mieć nieco skromniejszy charakter, gdy jest niewielki i posiada minimalną ilość szczegółów. Jeśli jednak zależy nam na spektakularnym efekcie końcowym, duży tatuaż będzie znacznie lepszym wyborem. Dzięki większemu rozmiarowi wzór ten można wzbogacić o mnóstwo szczegółów i ornamentów, które dodadzą mu uroku. A jeśli do tego zdecydujemy się na użycie kolorowych tuszy rezultat z pewnością wzbudzi zachwyt każdego, kto zobaczy to arcydzieło.

Prawdziwy efekt wow może wywołać tatuaż w postaci łapacza snów wykonany na plecach. W tym przypadku mamy do zagospodarowania dość dużo miejsca, dlatego możemy stworzyć piękny wzór składający się nawet z kilku połączonych ze sobą obręczy oraz zwisających z nich piór, koralików i kamyków. Najchętniej kobiety tatuują sobie ten wyjątkowy symbol pomiędzy łopatkami.

Innym miejscem na ciele, w którym równie dobrze będzie się prezentował taki tatuaż jest też udo. Kobiety zazwyczaj decydują się na wykonanie tatuaży po jego zewnętrznej stronie. Wiele z nich wybiera też wzory, które są nie tylko duże, ale również ciągną się w dół nogi, kończąc się nad kolanem lub w niektórych przypadkach nawet dalej. Wszystko tak naprawdę zależy w tym przypadku od tego czy chcemy eksponować taki tatuaż w letni dni, czy jednak wolimy, by mogli go zobaczyć tylko wybrańcy. W przypadku tatuażu na udach większość osób decyduje się na klasyczny, czarny tusz. Warto jednak rozważyć zastosowanie kilku kolorów, ponieważ wówczas łapacz snów prezentuje się po prostu bajecznie.

Inspiracje, gdzie i jaką wariację łapacza snu można wykonać znajdziecie w galerii