Linia życia to jeden z najbardziej dyskretnych symboli - jest nieskomplikowany i minimalistyczny. Aż trudno uwierzyć, że taki prosty motyw może skrywać w sobie tak głębokie znaczenie.  

Tatuaż linia życia - znaczenie, symbolika, cena

Popularny tatuaż linia życia, nazywany też pulsem lub pulsem serca, inspirowany jest wskazaniami szpitalnego elektrokardiogramu. Już sama inspiracja mówi wiele na temat znaczenia takiego tatuażu.

Naniesiony na skórę wzór krzywej linii może odnosić się do życia w czysto fizjologicznym aspekcie. Na taki tatuaż często decydują się osoby, którym śmierć zajrzała w oczy - ludzie, którzy przeżyli poważny wypadek, chorobę itp. W ich przypadku, wzór linii życia zdaje się wołać: "moje serce wciąż bije". Ten rodzaj trwałej pamiątki ma przypominać, że życie jest najcenniejszym, a jednocześnie najbardziej kruchym darem i wystarczy jedna chwila nieuwagi, byśmy je utracili.

Krzywa linia może odnosić się też do życia w sposób bardziej metaforyczny. W tym przypadku, widoczne na niej załamania symbolizują życiową drogę człowieka - wyboistą, pełną upadków, ale obfitującą też we wzloty. 

W innej interpretacji, taki tatuaż wyraża miłość do życia. Właśnie dlatego, na taki wzór często decydują się osoby, które kierują się mottem carpe diem. Linia życia mówi, że osoba nosząca tatuaż postrzega życie jako najcenniejszy ze wszystkich darów i bierze wszystko, co przynosi jej los.

Tatuaż linia życia jest często wybierany przez sportowców. W ich przypadku, taki wzór wskazuje na świetną kondycję i dobry stan zdrowia, ale nie tylko. Bardziej przesądne osoby wierzą, że utrwalony na skórze motyw jest amuletem zapewniającym im sukcesy sportowe.  

Każda z tych interpretacji dotyczy wzoru, w którym linia życia funkcjonuje jako samodzielny element. Taki minimalistyczny tatuaż prezentuje się wyjątkowo interesująco, zwłaszcza jeżeli jest wykonany w miejscu typowym dla pomiaru tętna - na wewnętrznej stronie nadgarstka lub szyi. Warto jednak wiedzieć, że każdy element dodany do wzoru może mieć duży wpływ na finalne znaczenie tatuażu.

Zobacz także:

Ile kosztuje wykonanie takiego wzoru? To zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć wielkość tatuażu, która przekłada się na czas jego wykonania. Ogromne znaczenie ma też stopień skomplikowania motywu. Sama linia życia to prosty wzór, ale każdy dodatkowy element czyni go trudniejszym do wykonania. Nie bez znaczenia jest też renoma studia. Średnia cena za 10-centymetrowy prosty wzór powinna zamknąć się w przedziale 300-600 zł (z projektem). 

Tatuaż linia życia z imieniem - wzory i inspiracje

Linia życia często wzbogacana jest o imię - dziecka, drugiej połówki lub najbliższego przyjaciela. Taki tatuaż oznacza, że serce jego właścicielki bije właśnie dla tej osoby.

Ten niezwykle osobisty wzór można wykonać na kilka sposobów. Zwykle imię zapisywane jest nad linią życia. Jeżeli jednak zależy nam na czymś oryginalniejszym, możemy zdecydować się na motyw, w którym linia lub tylko jej część układa się w litery. Bez względu na wykonanie, tatuaż będzie symbolizował głęboką miłość lub szczerą przyjaźń. 

Niektórzy interpretują taki motyw jako symbol skomplikowanej relacji z daną osobą. Krzywe linie układające się w jeden ciąg oznaczają gorsze dni, po których jednak zawsze przychodzą te lepsze. 

Tatuaż linia życia z imieniem, w którym krzywa kreska nagle przechodzi w prostą, jest wykonywany w celu upamiętnienia osoby, której nie ma już w śród nas. Tak właśnie wygląda zapis z monitora szpitalnego, gdy serce podłączonego do aparatury pacjenta nagle przestaje bić. 

Za pomocą tatuażu z linią życia możemy oddać hołd najbliższej nam osobie, ale nie tylko. Wiele osób decyduje się na taki wzór, by wyrazić miłość do swojej największej pasji. Przykładowo, muzycy i melomani często decydują się na tatuaż, w którym linia życia wypływa z głośnika, mikrofonu, instrumentu muzycznego lub jest zapisana na pięciolinii. Popularne są też motywy, w których linię rozpoczyna klucz wiolinowy lub nuta. Osoby kochające przyrodę stawiają na tatuaże, w których linia układa się w kształt górskich szczytów lub drzew.  

Tatuaż linia życia z grupą krwi - zdjęcia

Niektóre osoby wybierają tatuaż przedstawiający linię życia z zapisaną grupą krwi. Ten motyw jest szczególnie popularny w gronie miłośników sportów ekstremalnych. W ich przypadku, wzór ma stanowić talizman chroniący przed wypadkiem. W takiej sytuacji, oznaczenie grupy często jest wkomponowywane w samą linię i na pierwszy rzut oka pozostaje niewidoczne.

Niektórzy sportowcy-wyczynowcy podchodzą do takiego tatuażu w nieco praktyczniejszy ich zdaniem sposób - wzór naniesiony na skórę ma stanowić informację dla medyków. Żeby tatuaż mógł spełnić swoją funkcję, musi być maksymalnie czytelny, więc zazwyczaj unika się fantazyjnych i artystycznych fontów. Aby podkreślić jego znaczenie (i przy okazji - dodać mu nieco atrakcyjności), linię życia i zapis grupy krwi często ujmuje się w czerwony kontur kropli. 

W tym miejscu należy jednak z całą stanowczością zaznaczyć, że dane zapisane w wytatuowanym wzorze nie stanowią informacji dla ratowników medycznych i lekarzy. Żaden specjalista nie wykona transfuzji krwi na takiej podstawie. Powód? Oczywisty - lekarz czy ratownik nie może mieć pewności, że wytatuowana grupa krwi jest zgodna z faktyczną. Błędy popełnione w trakcie tego zabiegu mogą doprowadzić do śmierci poszkodowanego, więc nikt nie podejmie takiego ryzyka. Tego typu wzory należy zatem traktować jako amulety na szczęście, nie jako coś w rodzaju trwałej i widocznej "krewkarty". 

Mając to na uwadze, możemy śmiało popuścić wodze fantazji i wykonać gustowny tatuaż, który nie będzie czytelny na pierwszy rzut oka. Możliwości jest wiele. Świetnie prezentuje się linia życia z zapisaną grupą krwi ułożona z kropel (wody lub krwi), płomieni lub fal. Gustownie przedstawiają się też tatuaże, w których linia wygląda jakby była wykonana jednym niedbałym pociągnięciem pędzla.

Tatuaż linia życia z sercem - wzory i inspiracje

Każdy z wymienionych wyżej tatuaży cieszy się sporą popularnością, jednak największe powodzenie ma linia życia z sercem. Motyw serca może otwierać lub kończyć zapis elektrokardiogramu, może też być wkomponowany w linię. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed umieszczeniem linii EKG w środku serca. Możliwości i kombinacji jest nieskończenie wiele.

Co oznacza taki wzór? Jego symbolika jest zbieżna ze znaczeniem, jakie skrywa w sobie klasyczna linia życia. Serce ma za zadanie dodatkowo spotęgować wypływający z tatuażu przekaz. Niektórzy decydują się na takie połączenie, by uzyskać bardziej enigmatyczny efekt. W takim przypadku, serce zastępuje imię bliskiej osoby, ważną datę lub symbol wskazujący na pasję właściciela tatuażu. Ten prosty zabieg sprawia, że znaczenie wzoru przestaje być oczywiste dla postronnych - zna je tylko osoba nosząca tatuaż, ewentualnie także wąskie grono wtajemniczonych. 

W jakim miejscu najlepiej wykonać taki wzór? Właściwie w dowolnym. Linia życia świetnie prezentuje się jako tatuaż na nadgarstku lub szyi. Wiele kobiet decyduje się na wykonanie tatuażu pod biustem lub nawet na piersi (zwykle na lewej). Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed wytatuowaniem tego symbolu w innym miejscu - na karku, kostce, barku, za uchem albo na biodrze