Tatuaż miłosny nie jest żadną nowością. Zwyczaj wyrażania uczuć poprzez rysunki na ciele istnieje od dawna.  Moda na tatuowanie serduszek z imieniem ukochanej osoby i innych bardziej wymyślnych i skomplikowanych wzorów, w tym portretów przedstawiających wizerunek partnera lub partnerki, wciąż ma się dobrze. Ostatnio możemy nawet zaobserwować wzrost popularności tatuaży ślubnych. To określenie nie dotyczy wyłącznie artystycznie zapisanej daty dnia, w którym zostało wypowiedziane sakramentalne "tak". Niektórzy zakochani decydują się na tatuaż przedstawiający obrączkę, czyli symbol łączącego ich uczucia.

Tatuaż obrączka na palcu - co oznacza?

Wbrew pozorom, tatuaż obrączka nie w każdym przypadku jest atrybutem zakochanych w sobie do szaleństwa nowożeńców. Znaczenie tatuaży bywa złożone i głębokie, a w tym przypadku jest uzależnione przede wszystkim od palca, na którym wzór został wykonany.

Obrączka wytatuowana na kciuku nawiązuje do obyczajów starożytnych Greków. Wierzyli oni, że biżuteria założona na ten palec jest amuletem chroniącym przed chorobą i zapewniającym im siłę. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele tatuaży czerpie inspirację z dawnych kultur, niektóre osoby przypisują malunkowi właśnie takie znaczenie. Warto jednak podkreślić, że współcześnie, ozdoba noszona w tym miejscu (dotyczy to także tatuażu) symbolizuje tożsamość osób o orientacji homoseksualnej.

fot. Adobe Stock

Wytatuowana obrączka lub pierścień na palcu wskazującym jest znakiem wysokiego statusu społecznego i zamożności. Taka interpretacja wynika głównie z faktu, że w dawnych czasach pierścień w tym miejscu podkreślał status dostojników kościelnych.

Tatuaż obrączka na małym palcu symbolizuje władzę, ale nie tylko. Dawniej, ten palec był zarezerwowany na biżuterię rodową. Dziś niektóre osoby decydują się na wykonanie tatuażu wiernie imitującego bezcenną pamiątkę.

A co z serdecznym palcem? Symbolika ozdób noszonych w tym miejscu chyba dla wszystkich jest oczywista - palec serdeczny pozostaje zarezerwowany dla biżuterii ślubnej i identyczne znaczenie należy przypisać do tatuażu wykonanego w tym obszarze. Krążek wsunięty na palec drugiej połówki w trakcie składania przysięgi ślubnej symbolizuje głębię i nieskończoność uczucia oraz nasze oddanie drugiej osobie. Dokładnie to samo wyraża tatuaż. 

Zobacz także:

Trzeba przyznać, że w kontekście tradycyjnego charakteru ceremonii ślubnej i jej symbolicznego wymiaru, decyzja o wykonaniu tatuażu w miejscu, w którym większość nowożeńców nosi obrączkę, jest dość ciekawym posunięciem. Warto jednak dostrzec jego praktyczny aspekt. Nie każdy chce nosić biżuterię na palcu. Dla niektórych osób nie jest to zbyt wygodne, a czasami zdarza się, że wykonywana praca praktycznie wymusza pozostawianie złotego krążka w domu. Tatuaż mamy zawsze na sobie.

Abstrahując od praktycznego wymiaru takiego rozwiązania, należy wyraźnie podkreślić, że wytatuowana obrączka jest ultra modna. U tradycjonalistów może wywoływać oburzenie, ale warto zadać sobie istotne pytanie - czy istnieje jedyny słuszny sposób wyrażania miłości? Oczywiście, że nie! Jeżeli ktoś chce zadeklarować swoje uczucia poprzez trwały tatuaż, nie powinien być z tego powodu piętnowany. 

Tatuaż obręcz na palcu - cena

Ile kosztuje wykonanie takiego wzoru? Tatuaż obrączka jest zdecydowanie tańszy niż ślubna biżuteria. Oczywiście, cenę jednego krążka wykonanego ze szlachetnego metalu otwiera rozsądna kwota, kształtująca się na poziomie 500-600 zł, ale decydując się na ciekawszy model, łatwo przekroczyć granicę kilku tys. zł, a to jeszcze nie koniec cennika. Za prosty tatuaż imitujący obrączkę zapłacimy ok. 300 zł. Bardziej złożone wzory, np. naśladujące obrączkę z grawerem, będą droższe. W renomowanym salonie tatuażu, za skomplikowany projekt można zapłacić kwotę przekraczającą 1000 zł, mimo że mówimy tu o niewielkim wzorze. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak rachunek u tatuatora będzie nieporównywalnie niższy niż u jubilera.  

Tatuaż pierścionek obrączka

Istnieje wiele wariantów takiego tatuażu. Niektóre osoby decydują się na najprostsze z możliwych rozwiązań, czyli cieńszy lub grubszy pasek z tuszu oplatający palec. Warto jednak wiedzieć, że zdolny tatuator poradzi sobie także z nieco bardziej ekstrawaganckimi projektami. Obrączka wysadzana kamieniami szlachetnymi? Proszę bardzo! Krążek z wygrawerowaną datą ślubu lub imieniem drugiej połówki? Nie ma sprawy! Oczywiście, im bardziej skomplikowany projekt, tym szerszą obrączkę będziemy "nosić" na palcu. Wytatuowanie najmniejszych elementów z zachowaniem pełnej ich szczegółowości może bowiem okazać się bardzo trudne. 

Nie można jednak ograniczać sztuki tatuowania palców wyłącznie do motywów ślubnych. Marzy ci się pierścionek sygnowany przez znanego projektanta, ale jego cena wykracza dalece poza granice zdrowego rozsądku? Namiastką pięknej ozdoby może być tatuaż inspirowany dziełem jubilera. Propozycja dla panów - jeżeli wasza wybranka jest miłośniczką sztuki tatuażu, bon na wizytę w salonie i oryginalny projekt wzoru pierścionka zaręczynowego może uczynić oświadczyny niezwykle oryginalnym wydarzeniem. 

Tatuaż obrączki ślubne

Wytatuowana obrączka nie musi naśladować prawdziwej biżuterii. Niektóre osoby decydują się na wykonanie artystycznego napisu oplatającego palec. Zwykle jest to data ceremonii zaślubin lub imię ukochanej osoby, ale można też zdecydować się na krótkie motto lub sentencję

Warto rozważyć wykonanie minimalistycznego motywu. Tatuaż w tak wyraźnie wyeksponowanym miejscu nie jest pożądany w każdej sytuacji. Jeżeli wzór będzie niewielki, łatwo zasłonimy go prawdziwą obrączką lub odpowiednio szerokim pierścionkiem, zawsze wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Zapewne nie trzeba o tym wspominać, ale wypada zaznaczyć, że decyzja o  wykonaniu tatuażu obrączki powinna być dobrze przemyślana. Życie nie zawsze układa się tak, jak sobie tego życzymy. Nawet najtrwalsze uczucie może z czasem osłabnąć. Każda zakochana osoba wierzy w bezgraniczną potęgę wiecznej miłości, ale rzeczywistość pokazuje, że niczego nie możemy być pewni. Najlepszym tego dowodem niech będzie fakt, że prawnicy specjalizujący się w prowadzeniu spraw rozwodowych nie narzekają na brak pracy. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której dojdziecie do wniosku, że wasze drogi rozeszły się, zostaniecie z niechcianą pamiątką, a jej usunięcie nie będzie zbyt przyjemne. Warto mieć tą świadomość.

Na koniec warto odpowiedzieć na ważne pytanie, które powinno rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii ślubnych tatuaży - czy wytatuowane obrączki mogą być pełnoprawnym zamiennikiem ślubnej biżuterii? Tak i nie. Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań przed przeprowadzeniem ślubu cywilnego bez obrączek, jednak jeżeli nie zamierzacie ich kupować, lepiej upewnić się, czy urząd stanu cywilnego, w którym będziecie brać ślub, na pewno dopuszcza taką ewentualność.

Inaczej wygląda to w sytuacji, w której para decyduje się także na ślub kościelny. Trudno wyobrazić sobie, że ta ceremonia może zostać przeprowadzona bez obrączek. Nie zmienia to jednak faktu, że po wypowiedzeniu sakramentalnego "tak" można udać się do studia tatuażu w celu wykonania trwałego dowodu miłości. To piękny i wzruszający gest, który każdego dnia będzie przypominał o uczuciu, jakim darzymy drugą osobę.