Jako oręż, strzała jest znana człowiekowi od bardzo dawna. W zamierzchłych czasach, strzały i łuk były używane do zdobywania pożywienia, jak i do walki czy obrony. Dziś korzystamy z nich przede wszystkim w celach sportowych, ale zapisana w strzałach symbolika przez cały czas pozostaje aktualna i znajduje wyraz w sztuce trwałego zdobienia ciała. Jakie znaczenie mają tatuaże ze strzałą? Gdzie szukać inspiracji? Sprawdź poniżej.

Tatuaż strzała - znaczenie i symbolika

Z czym kojarzy nam się strzała? Większość osób zapewne odpowie - z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej. Rzeczywiście, łuk i strzały stanowiły podstawowy oręż Indian, którego używali do obrony przed atakami innych plemion (jak i do prowokowania walki) oraz do polowania na zwierzynę łowną. Dla nich, strzała była symbolem bezpieczeństwa i dostatku, ale skrzyżowana z drugą strzałą, zyskiwała inne znaczenie. Taki znak symbolizował przyjaźń i pokój - gdy dwa zwaśnione plemiona zawierały rozejm, wodzowie na znak przymierza krzyżowali strzały

Nie należy zapominać, że z symbolem strzały związanych jest wiele mitów. Jedna z najpopularniejszych opowieści mówi o Kupidynie - bogu miłości. Człowiek trafiony grotem jego strzały, zakochiwał się w pierwszej napotkanej osobie.

Każde z tych znaczeń można przełożyć na przekaz zawarty w tatuażu. Utrwalona na skórze strzała może wskazywać na wojowniczą naturę osoby noszącej na sobie taki malunek, ale może też symbolizować bezpieczeństwo, będąc czymś w rodzaju amuletu ochronnego

Nieco inne znaczenie ma tatuaż łuk i strzała. Wzór przedstawiający strzałę wypuszczoną z łuku oznacza podążanie ku wyznaczonemu celowi. Właścicielka lub właściciel takiego tatuażu jest osobą, która doskonale wie, czego chce od życia i w którą stronę zmierza. Z kolei wzór przedstawiający strzałę w napiętej cięciwie to symbol wewnętrznego konfliktu i walki z przeciwnościami losu. Strzała umieszczona w łuku, ale przedstawiona jeszcze przed napięciem cięciwy symbolizuje trapiące człowieka problemy. Zanim grot trafi w wyznaczony cel, należy mocno napiąć cięciwę i wypuścić strzałę. To niezwykle sugestywna metafora naszych działań. Zatrzymanie się w jednym punkcie nie prowadzi do niczego dobrego. Czasami trzeba cofnąć się o kilka kroków, ale tylko po to, by móc spojrzeć na problem z innej perspektywy i nabrać rozpędu. 

W nawiązaniu do rzymskiej mitologii, motyw przedstawiający strzałę często tatuowany jest w kontekście miłości. W takim przypadku, uzupełnieniem wzoru zazwyczaj jest serce. Przez długie lata, ogromną popularnością cieszyły się wszelkie wzory przedstawiające strzałę przebijającą serce. Dziś modne są tatuaże, w których serce tworzy grot lub stanowi inny integralny element pędzącej strzały. W każdym przypadku, sens tatuażu jest identyczny. Wzór wskazuje na wielką miłość - gorącą, namiętną i szczerą. W takich przypadkach, tatuaż często wzbogacany jest o dodatkowe elementy. Przykładowo, strzała z napisem może wskazywać na osobę, której dedykowany jest ten wzór. Może też oznaczać datę pierwszego spotkania. 

Złamana strzała jest symbolem walki z przeciwnościami losu. Może też oznaczać zakończenie pewnego etapu w życiu lub koniec pogoni za tym, co nieuchwytne. Trzy strzałki mogą odnosić się do jedności grupy i możliwości, jakie daje współpraca. W tym przypadku, strzały mogą być przedstawione równolegle lub jako elementy skrzyżowane i związane sznurem.

Zobacz także:

Kolejnym popularnym wzorem jest strzała z diamentem (przeszywająca diament lub taka, w której ten kamień zastępuje grot). Co oznacza taki wzór? Można do niego przypisać każde z wyżej wymienionych znaczeń. Diament, jako element dodatkowy, ma za zadanie podkreślić moc przekazu płynącego z tatuażu. To przecież najtwardszy ze wszystkich ziemskich minerałów i właśnie ta twardość symbolizuje niezłomne postanowienia.

Tatuaż strzała z kompasem - wzory i inspiracje

Tatuaż przedstawiający strzałę często wzbogacany jest o motyw kompasu. Taki wzór ma zupełnie inne znaczenie. Kompas jest symbolem niezwykle popularnym wśród podróżników. Połączony ze strzałą, wyraża największą pasję osoby noszącej taki wzór. Celem jej życia jest poznawanie niepoznanego i odkrywanie nieodkrytego, a motyw strzały podkreśla towarzyszącą temu determinację.

Nie można zapominać, że symbol kompasu często jest wybierany także przez żołnierzy, przede wszystkim służących w oddziałach marynarki wojennej (ale nie tylko). W ich przypadku, kompas jest symbolem ochronnym, który ma im zapewnić bezpieczny powrót do domu. Strzała to kolejny amulet. Ten ma ich chronić na polu walki, zapewnić siłę i odwagę

Wiele osób kojarzy kompas z metaforą podążania za marzeniami. Strzała zastępująca jego wskazówkę ma za zadanie podkreślić potęgę marzeń i wyznaczać cel życiowej podróży.

Tatuaż strzała z piórem

Szczególnie atrakcyjnie prezentują się tatuaże łączące motyw strzały i pióra. Mają wygląd typowo plemienny (pióro to kolejne nawiązanie do wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej) i w niezwykle umiejętny sposób łączą siłę z delikatnością - strzała to twarde, ostre narzędzie służące walce, z kolei pióro jest niezwykle subtelne i delikatne. 

Taki motyw ma wiele znaczeń, ale najpopularniejsza interpretacja wskazuje, że wzór strzały i pióra symbolizuje dążenie do wolności. Strzała wyznacza obrany cel, z kolei pióro mówi o wolności. Ten piękny wzór może też stanowić metaforę realistycznego podejścia do życia - marzenia są ulotne i mogą uciec nam niczym piórko niesione wiatrem. 

Wróćmy na chwilę do kultury indiańskiej. Nieodłącznym atrybutem większości rdzennych plemion Ameryki był pióropusz. Każde umieszczone w nim pióro miało swoje znaczenie, ale najważniejszy był ich rodzaj. Pióra orle były traktowane jako insygnia wodza plemienia. Mając to na uwadze, tatuaż przedstawiający strzałę i pióro orła może symbolizować dążenie do władzy, ale nie tylko. Orle pióra nosili także szamani, czyli plemienni czarownicy i uzdrowiciele. W tym kontekście, tatuaż może symbolizować walkę o powrót do zdrowia

Tatuaż strzała - zdjęcia

Tatuaż strzała może być naniesiony na dowolny obszar ciała. Duże wzory najlepiej prezentują się jako tatuaż na ręce lub tatuaż na kręgosłupie - to właśnie te miejsca wydają się być stworzone dla każdego podłużnego motywu.

Warto podkreślić, że dużą popularnością cieszą się też niewielkie, minimalistyczne tatuaże ze strzałą na pierwszym planie. Tak zaprojektowany wzór świetnie wygląda na kostce, szyi, za uchem, na nadgarstku (najczęściej wybierana jest wewnętrzna strona, ale nie tylko) i na palcu lub palcach. Warto jednak pamiętać, że ostatnia z wymienionych propozycji jest trudna do ukrycia. Przed wykonaniem takiego tatuażu warto zatem zastanowić się, czy nie będzie on kolidował z powagą wykonywanej pracy.