Polskie seriale cieszą się sporą popularnością na platformie Netflix. I co ciekawe, nie są to tylko oryginalne produkcje Netflixa, ale również tytuły na licencji. Wiele z nich to seriale wyprodukowane przez TVP, czego najlepszym przykładem jest Archiwista. To nowy hit na Netflix, który w zestawieniu TOP 10 znajduje się obok takich tytułów jak Szkoła dla elity, Lupin czy Lucyfer. 

„Archiwista” – o czym jest nowy hit na platformie Netflix? 

O czym jest serial Archiwista? Opowiada on o losach emerytowanego pracownika policyjnego archiwum, Henryka Mikosa (Henryk Talar), który za cel postawił sobie rozwiązywanie umorzonych przed laty spraw i oddawanie winnych w ręce sprawiedliwości. Henryk przez lata analizował akta i cierpliwie czekał. A zbieg okoliczności sprawił, że do archiwum trafia ambitna policjantka, Zuza Wasiluk (Paulina Gałązka). I choć początkowo uważa Mikosa za dziwaka, szybko zdaje sobie sprawę, że warto mieć  go po swojej stronie. On zaś czyni z Zuzy swoją tajną wspólniczkę w kryminalnych śledztwach. A kiedy trzeba – zbrojne ramię. Archiwiście i Zuzie pomaga również policjant, Tomasz Stachura (Mateusz Kmiecik), który podkochuje się w pani aspirant. 

W serialu Archiwista, obok Henryka Talara, Pauliny Gałązki i Mateusza Kmiecika, grają Mirosław Zbrojewicz, Rafał Mohr, Maria Gładkowska, Sylwia Juszczak-Krawczyk, Beata Fido oraz Angelika Kurowska. Twórcami są Robert Wichrowski i Maciej Żak, którzy odpowiadają za reżyserię, oraz Piotr Rzepka, Katarzyna Górtat, Dominik W. Rettinger i Bartosz Janiszewski, czyli autorzy scenariusza. Czy planowany jest 2. sezon serialu? Tego jeszcze nie wiadomo, ale po wypowiedziach jednego z twórców, autora muzyki Piotra Mikołajczaka, wiele na to wskazuje.