Rozstania są trudne, skomplikowane i nie zawsze przebiegają w pokojowej atmosferze. Na szczęście bolesne doświadczenia mogą wiele nas nauczyć, dlatego warto wyciągnąć z nich wnioski. Romantyczne relacje pokazują nam również to, jacy jesteśmy. Czas, który dałaś sobie na przeprocesowanie tego, co się stało, opłakanie straty i zdystansowanie się do byłego partnera, a także zadbanie o siebie i poukładanie swojego życia na nowo, to kluczowy moment. Nie warto za szybko wchodzić w nowy związek, ponieważ zazwyczaj ma on charakter relacji na pocieszenie, czyli rebound relationship. Zdarzają się sytuacje, w których w szczęśliwych relacjach tęsknimy za eks. Co to oznacza i kiedy te myśli mogą stanowić zagrożenie dla obecnego związku?

„Tęsknię za byłym mimo szczęśliwego związku” – jakie są powody?

Na początku chcemy zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny, a skomplikowane mechanizmy, które uruchamiają się w nas, kiedy wchodzimy w relacje, różnią się między sobą. Poniżej przyglądamy się kilku najczęstszym powodom, które mogą stanowić źródło problemu.

Bardzo prawdopodobne jest to, że tęsknota za byłym jest oznaką przedwczesnego zaangażowania się w nowy związek. Po rozstaniu jedną z głównych emocji, która nam towarzyszy, jest poczucie osamotnienia. To jest zazwyczaj katalizator, który pcha nas w ramiona nowej osoby. Czasami taki scenariusz sprawdza się i skutecznie odciąga myśli od byłego. Natomiast w niektórych przypadkach, szczególnie, gdy nie dałaś sobie odpowiedniej ilości czasu na przepracowanie rozpadu relacji, po jakimś czasie obrazy z byłym w roli głównej mogą dać o sobie znać. W takich sytuacjach tęsknota za eks jest sygnałem, że powinnaś przyjrzeć się powodom, dla których rozpoczęłaś nowy związek. Zanim jednak  podejmiesz dość drastyczne kroki i będziesz chciała nawiązać kontakt z byłym partnerem, warto zasięgnąć opinii specjalisty i udać się na konsultację do psychologa, żeby przepracować tę sytuację.

Istnieje szansa, że powracające myśli o eks chłopaku stanowią odzwierciedlenie problemów w obecnym związku. Być może twoja relacja nie funkcjonuje tak, jakbyś tego chciała i są rzeczy, które ci przeszkadzają, a tęsknota za byłym odwraca twoje myśli od rzeczywistych i obecnych problemów. To mechanizm obronny, który bywa niebezpieczny, ponieważ nie prowadzi do rozwiązania trudnej sytuacji. Warto wziąć taki scenariusz pod uwagę i zastanowić się, czy na pewno jesteś szczęśliwa w obecnym związku. Nie oznacza to, że powinnaś zerwać z obecnym chłopakiem, ale rozpoznanie przyczyny pozwoli ci dotrzeć do sedna problemu. A następnie zaopiekowanie się nim we właściwy, najlepszy dla ciebie sposób.

Kolejnym, najczęstszym powodem powracających myśli o eks, które błędnie interpretujemy jako tęsknotę, jest to, że nasz mózg płata nam figle. Kiedy już sobie to uświadomisz, możesz spróbować sobie z tym poradzić. Warto w tym momencie wspomnieć, że mamy tendencję do idealizowania byłych partnerów i nie chcemy pamiętać ich wad, przykrych sytuacji itd. To kolejny mechanizm obronny, dzięki któremu najpierw jesteśmy w stanie poradzić sobie z rozstaniem, ale skutkiem mogą być też myśli w stylu „on wcale nie był taki zły” i projekcja tylko miłych wspomnień z okresu trwania związku. 

„Tęsknię za byłym mimo szczęśliwego związku” – jak sobie z tym poradzić?

Pamiętaj, że myśli o byłym partnerze nie oznaczają, że coś jest z tobą nie tak. W większości przypadków po prostu mamy tendencję do rozpamiętywania przeszłości. Dlatego warto spróbować zracjonalizować sobie emocje, które definiujesz jako tęsknotę za byłym. Przypomnij sobie, dlaczego się rozstaliście i poświęć na to tyle czasu, ile myślisz o nim w samych superlatywach. Jeżeli wciąż obserwujesz go w mediach społecznościowych, rekomendujemy usunięcie eks ze wszystkich apek. To może być symboliczne zamknięcie, którego potrzebujesz, a po wszystkim poczujesz ulgę i będziesz mogła skupić się na sobie oraz na obecnym partnerze. 

Kolejny sposób na poradzenie sobie z tęsknotą za byłym chłopakiem, jest przekierowywanie myśli na inne tory. Kiedy tylko w twojej głowie pojawia się obraz eks, przychodzą wspomnienia wspólnych chwil, postaraj się zająć głowę czymś innym. Zadzwoń do przyjaciółki, idź na spacer, weź długi prysznic. Te sposoby wydają się banalne, ale zazwyczaj najprostsze rozwiązania są najlepsze. Postaraj się odnaleźć swój patent. Możesz spróbować również triku, inspirowanego medytacją. Pozwól, żeby myśli, które się pojawiają, nie stały się przedmiotem rozważań, a po prostu „przepływały” przez twoją głowę. Nie skupiaj się na nich, a po jakimś czasie zauważysz, że tęsknota za byłym partnerem jest coraz mniejsza.

Zobacz także:

W momentach, w których tęsknota za eks nasila się, jest powodem kłótni z obecnym partnerem i znacznie wpływa negatywnie na twoje samopoczucie, możesz poszukać pomocy i zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty. Pamiętaj, żeby być dla siebie wyrozumiałą i przede wszystkim zadbać o siebie.