Dopuszczaj wszystkie emocje

Aby szybciej przejść przez rozstanie, musisz dopuszczać do siebie emocje. Chowanie ich w sobie opóźnia przejście przez kolejne etapy żałoby po zakończeniu relacji i sprawia, że w rezultacie dłużej po niej cierpisz. Spotykanie się ze znajomymi i otaczanie bliskimi jest bardzo ważne po zakończeniu związku. Ale nie wrzucaj się w wir imprez i spędzania z innymi ludźmi 24 godzin na dobę tylko po to, aby zagłuszyć spływające na ciebie trudne emocje. Znajdź czas i siłę na przeżycie smutku, gniewu czy bezsilności. Dzięki temu szybciej dojdziesz do fazy akceptacji i ruszysz dalej jako singielka.

Ogranicz social media

Jeśli wasze rozstanie było gwałtowne lub gdy wyskakujące na Instagramie zdjęcia twojego byłego ewidentnie pogarszają twój nastrój, przynajmniej na jakiś czas ukryj jego posty i konta w social mediach. Przeciągnij też wasze wspólne zdjęcia do jednego folderu w telefonie czy komputerze, a te fizyczne znajdujące się w domu, a także inne rzeczy, które ci o nim przypominają, schowaj do pudełka i włóż do szafy. Nie musisz ich oczywiście wyrzucać, ale nie spędzaj też wielu godzin dziennie na ich przeglądaniu. To nie pomoże ci w dojściu do siebie po rozstaniu.

Znajdź sposób na wyciszenie

Postaraj się nauczyć spoglądać na swoje emocje z boku – tak, aby nadal je przeżywać, ale aby tobą całkowicie nie zawładnęły. W osiągnięciu tego stanu pomoże ci znalezienie swojego własnego sposobu na relaks. Medytacja, mindfulness, ćwiczenia oddechowe, joga – w ten sposób możesz bardzo łatwo się wyciszyć i zdystansować wobec tego, co przeżywasz. Pomocne może być jednak nawet siedzenie w wygodnej pozycji przy relaksującej muzyce, rozpalenie świec zapachowych czy kadzideł. Cokolwiek, co wpływa na ciebie uspokajająco i wyciszająco.

Stwórz to-do listę

Rzeczy, które możesz w końcu zrobić po rozstaniu. Może to być pomocne zwłaszcza wtedy, gdy rozstanie było nagłe i niespodziewane. Zawsze chciałaś przelecieć się na paralotni, a twój eks bał się wysokości? Nigdy nie mogłaś namówić go na zwiedzanie Kalifornii? W trakcie związku ciężko było ci znaleźć czas na wymarzony kurs ceramiki? Zastanów się, jakie marzenia będzie ci łatwiej zrealizować po zakończeniu związku i wpisz je na porozstaniową “bucket list”. Dzięki niej uświadomisz sobie łatwiej, że to wcale nie koniec, ale początek nowego, równie ciekawego etapu.

Nie rozważaj alternatywnych scenariuszy

Nie zadręczaj się po rozstaniu tym, co mogłaś zrobić inaczej, nie obwiniaj się, nie rozgrywaj w głowie scenariuszy, które już się nie wydarzą. Teraz jest czas na to, abyś zadbała o siebie i swoją psychikę. Dlatego bądź dla siebie dobra i ciepła – rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, otaczaj się bliskimi osobami i mów sobie miłe rzeczy. Włącz też do swojej rutyny więcej sportu, bo pobudza on wydzielanie dopaminy, neuroprzekaźnika, która wpływa na lepsze samopoczucie i poprawia nastrój. Odwrotny efekt daje za to alkohol. Dlatego ogranicz się do kieliszka czy dwóch prosecco przy rozmowie z przyjaciółką, a nie zalewaj smutku jego całą butelką.

Rozważ terapię

Po rozstaniu możesz przeżywać równie intensywne emocje jak po śmierci bliskiej osoby. Czasem możesz czuć, że poradzenie sobie z nimi cię przerasta i nie wiesz, jak ruszyć do przodu. W takim wypadku warto skonsultować się z psychoterapeutą. Nawet jedna rozmowa może ułatwić ci kontakt z własnymi emocjami i pomóc znaleźć siłę na skonfrontowanie się z tym, że to już koniec. A także na tyle wzmocnić, że nabierzesz przekonania, że czeka cię jeszcze mnóstwo wspaniałych momentów w życiu. Czasem konieczna może być dłuższa terapia, aby dojść do punktu, w którym zaakceptujesz koniec pewnego etapu w życiu i przygotujesz się na kolejny.

--

Zobacz także:

Sylwia Miller – psychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell. Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.

Poradnia MeWell.pl – oferuje terapię indywidualną osób dorosłych oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, jak i prowadzi terapię par, terapię małżeńską oraz terapię rodzinną. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie w Warszawie lub zapisać się na psychoterapię online.