Zdjęcie w tle na Facebooka - jakie wybrać?

Wybranie fajnego tła na FB jest jedną z pierwszych rzeczy, o których myślimy przy tworzeniu profilu. Tak samo jak zdjęcie profilowe, cover photo może mieć wpływ na to, jakie robisz wrażenie w mediach społecznościowych, niezależnie od tego, czy prowadzisz konto dla siebie i znajomych, czy służy ci też do pracy.

Jeśli szukasz pomysłu na cover photo na swój profil prywatny, znajdź obraz, który będzie wizytówką twojej osobowości. Może być to na przykład twoje zdjęcie, fotografia z ostatnio odbytej podróży, tapeta z ładnym krajobrazem, kadr z ulubionego filmu czy specjalnie w tym celu stworzona grafika. Ciekawe zdjęcia w tle mogą zawierać dodatkowe elementy, takie jak napisy, naklejki czy dostępne na portalu nakładki. Popularnym rozwiązaniem jest ozdobienie cover photo kolorową ramką, na przykład taką przedstawiającą liście kwiatów lub roślin egzotycznych, gwiazdki czy serduszka. Jeśli szukasz pomysłu na słodkie zdjęcie w tle na FB, możesz zastanowić się nad pobraniem tego rodzaju szablonu z Internetu, i nałożeniem go na wybrany przez ciebie obraz.

Modne w tym sezonie są też zdjęcia w tle na FB z cytatami. Na kolorowym podkładzie możesz umieścić cytat z filmu, część tekstu piosenki czy ulubione przysłowie. Najczęściej wybierane są cytaty w innych językach, takich jak łacina, angielski czy francuski. Jeśli nie masz czasu na samodzielne tworzenie grafiki, w Internecie bez problemu znajdziesz gotowe tapety na zdjęcie w tle. Najczęściej przedstawiają one krajobrazy malowniczych miejsc, jednak coraz popularniejszą opcją są grafiki w komiksowej estetyce i kolorowe kolaże.

 

Jaki rozmiar zdjęcia na FB? Aktualne wymiary grafik na facebooku

Grafiki na FB mają z góry ustalony zakres rozmiarów, który niestety całkiem często się zmienia. Może to przyprawić o ból głowy osoby, które zajmują się mediami społecznościowymi zawodowo. Prowadzenie fanpage nie wiąże się tylko z pisaniem treści postów: osoba odpowiedzialna za dany profil zajmuje się też identyfikacją wizualną, dlatego musi śledzić na bieżąco zmiany w sugerowanych rozdzielczościach dla publikowanych zdjęć. Obecnie ramka, w której musi zmieścić się twoje cover photo, ma rozdzielczość 312 x 820 px, jeśli obraz przeglądasz na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku smartfonów: tam ramka zdjęcia w tle ma wymiary 360 x 640 px, dlatego obrazy, które zostały opublikowane na komputerze, mogą zostać „obcięte” po bokach, kiedy będą wyświetlane na telefonie. Pamiętaj też, że maksymalny rozmiar publikowanego zdjęcia na FB to 100 KB. W przypadku większego obrazu najlepiej będzie, jeśli skompresujesz go przed załadowaniem na platformę. Jeśli tego nie zrobisz, w trakcie publikacji zajmie się tym sam Facebook, jednak twoje zdjęcie może wtedy znacznie stracić na jakości.

Własne zdjęcie w tle na fb - jak ustawić?

Ustawienie cover photo na FB jest stosunkowo proste, a całą czynność zamkniesz w pięciu krótkich krokach:

  • Kliknij na miniaturę swojego zdjęcia profilowego w prawym górnym rogu Facebooka.
  • Kiedy będziesz już na swoim profilu, kliknij na napis „Edytuj zdjęcie w tle” znajdujący się na obszarze tego obrazu. Jeśli nie masz ustawionego cover photo, kliknij „Dodaj zdjęcie w tle”.
  • Kliknij „Prześlij zdjęcie” aby załadować obraz z twojego komputera, albo „Wczytaj zdjęcie” jeśli jako cover photo chcesz ustawić jeden z obrazów wcześniej dodanych na swój profil na fb.
  • Po wybraniu zdjęcia możesz dostosować jego położenie, przeciągając je myszką w górę lub w dół.
  • Na koniec kliknij opcję „Zapisz zmiany”.

Pamiętaj, że zdjęcie w tle musi mieć przynajmniej 720 px szerokości, a jego najistotniejsze elementy powinny znajdować się w centralnej części obrazu. Jakiś czas temu Facebook wprowadził rozwiązanie, w którym zamiast nieruchomego zdjęcia, w tle profilu możesz ustawić krótkie wideo. Jego publikowanie nie różni się w żaden sposób od wrzucania obrazu, jednak są pewne ograniczenia. Filmik musi mieścić się w przedziale 20 - 90 sekund, a jego rozdzielczość powinna wynosić 1250 x 312 px. Cover video wyświetlane jest bez dźwięku.

Jak dopasować tło na FB?

Zdjęcie w tle (czy też tło na FB) powinno mieć rozdzielczość, która mieści się w zaplanowaną przez Facebooka ramkę. Jej rozmiar różni się natomiast ze względu na rodzaj urządzenia elektronicznego, na którym wyświetlany jest obraz. Cover photo powinno mieć rozdzielczość 312 x 820 px na laptopach i komputerach stacjonarnych, a 360 x 640 px na smartfonach i mniejszych tabletach. Musisz pamiętać, że zdjęcie w tle dodawane na komputerze będzie przycięte z lewej i prawej strony, kiedy zostanie otwarte na telefonie. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać obraz wyższy niż wspomniane 312 px, ponieważ możliwa jest późniejsza zmiana jego położenia. Wystarczy, że podczas publikowania zdjęcia, przeciągniesz je myszką w górę lub w dół, dostosowując obraz do ramki tak, jak ci najbardziej odpowiada.

Zobacz także:

 

Jak usunąć zdjęcie w tle na FB?

Jeśli chcesz być incognito w mediach społecznościowych albo po prostu nie czujesz chęci posiadania jakiegokolwiek zdjęcia w tle, bez problemu możesz je usunąć. Wystarczy, że po zalogowaniu się na swoje konto klikniesz w miniaturkę zdjęcia profilowego w prawym, górnym rogu, co przekieruje cię bezpośrednio na twój profil. Następnie musisz kliknąć w opcję „Pokaż zdjęcie w tle”. Kiedy cover photo zostanie powiększone, w prawym górnym rogu zobaczysz symbol trzech kropek. Po kliknięciu wystarczy wybrać opcję „Usuń zdjęcie” i gotowe. Jeśli nie chcesz, żeby zdjęcie wyświetlało się na twoim profilu, ale wolisz go całkowicie nie usuwać, zawsze możesz zmienić ustawienie prywatności obrazu na „Tylko ja”. Dzięki temu post będzie widoczny tylko dla ciebie po zalogowaniu na profil, z zachowaną możliwością odblokowania go w dowolnej chwili, zachowując przy tym wcześniej dodane reakcje i komentarze.

Z jakich programów korzystać do robienia grafik na Facebooka?

Jeżeli chcesz stworzyć własne zdjęcie w tle na fb możesz skorzystać z kilku programów. Nie każdy z nich jest płatny i profesjonalny, wśród nich znajdziesz również te bezpłatne i intuicyjne. Najlepsze programy do tworzenia grafik na fb to:

  • Adobe Photoshop i Illustrator - dwa najpopularniejsze programy do tego celu. Photoshop jest świetny do edycji zdjęć i tworzenia niestandardowych projektów, podczas gdy Illustrator jest idealny do grafiki wektorowej.
  • PicMonkey to kolejny świetny wybór, ponieważ jest to darmowy edytor online z wieloma funkcjami, takimi jak dodawanie tekstu, filtrów i ramek do obrazów.
  • Canva to łatwe w użyciu narzędzie do projektowania metodą "przeciągnij i upuść", które można wykorzystać do szybkiego i łatwego tworzenia oszałamiających wizualizacji.