Jaki rozmiar zdjęć można wstawiać na FB?

Wymagania dotyczące wymiarów grafiki na FB ciągle się zmieniają. Może to przyprawić o ból głowy nie tylko prywatnych użytkowników, ale też specjalistów, którzy prowadzą media społecznościowe swoim klientom. Nic dziwnego: wstawiane obrazy mają duży wpływ na wizerunek danej osoby czy marki. Rozmiar zdjęcia na Facebook musi mieścić się w przedziale narzuconym przez sam portal. Wybieraj kontent o średniej lub wysokiej rozdzielczości, jeśli chcesz uniknąć rozmyć i niewyraźnych elementów na swoich zdjęciach czy grafikach. Pamiętaj też, że spora liczba osób korzysta z ciemnej wersji portalu. Jeśli wybierzesz czarną lub bardzo ciemną grafikę, może być ona niewidoczna lub słabo odcinać się od tła na ekranach części użytkowników. 

Zdjęcie profilowe na FB gra rolę twojej wizytówki, nic dziwnego więc, że chcesz, aby wyglądało jak najlepiej. Optymalną rozdzielczością, która dobrze zaprezentuje się na ekranach większości urządzeń elektronicznych, będzie kwadrat 320 x 320 px. Przy wyborze profilowego nie zapomnij sprawdzić, czy obraz po powiększeniu wygląda równie dobrze, co na miniaturce. 
Elementem, który rzuca się w oczy od razu po wejściu na profil, jest też cover photo, czyli tak zwane zdjęcie w tle. W jego przypadku sposób wyświetlania zależy od urządzenia, na którym będziesz je oglądać:

  • na komputerze wyświetli się ono w rozmiarze 312 x 820 px;
  • na urządzeniach mobilnych może wyświetlić się w rozmiarze 461 x 820 px.

Maksymalny rozmiar zdjęcia w tle to 100 KB. Jeśli obraz, który chcesz opublikować, jest większy, dobrze będzie skorzystać z jednego z darmowych programów do kompresji, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Zdjęcie możesz przyciąć też na samym portalu, w momencie publikowania. Najlepiej jednak nie przekraczać dopuszczalnego rozmiaru pliku, ponieważ w takim wypadku platforma sama skompresuje twój obraz, co może spowodować znaczną utratę jakości. Tło na fb możesz opublikować też w formie wideo. Jego rekomendowana rozdzielczość to 462 x 820 px, a filmik powinien mieć długość od 20 - 90 sekund. Cover video wyświetlane jest bez dźwięku. 

Facebook udostępnia możliwość opublikowania stories, czyli relacji wyświetlanej przy zdjęciu profilowym strony lub użytkownika przez 24 godziny. Jeśli chcesz, aby na większości urządzeń elektronicznych wyświetlany był cały obraz, opublikuj go w wymiarach 900 x 1600 px.

Wymiary grafiki na FB

Obrazy, które umieszczamy w postach na Facebooku, też podlegają ograniczeniom w kwestii rozmiarów, a ich rekomendowana rozdzielczość zależy od konkretnego formatu:

  • Jeśli chcesz opublikować post w pionie, najlepiej użyj obrazu o rozdzielczości 960 x 640 px. 
  • Dla grafik poziomych zalecany rozmiar to 1200 x 800 px.
  • Zdjęcia kwadratowe najlepiej publikować w rozdzielczości 1200 x 1200 px.

Kontent, który umieszczasz w swoich postach, nie musi mieć formy nieruchomego zdjęcia czy grafiki. Facebook daje możliwość publikowania krótkich filmików, GIF-ów czy prezentacji z efektem karuzeli. Ruchome grafiki, na których więcej się dzieje, będą skuteczniej przyciągać uwagę użytkowników platformy. Są one szczególnie zalecane w przypadku tworzenia postów promowanych i reklam, które mają za zadanie zwiększyć zasięg danego profilu czy strony, a co za tym idzie zdobyć zainteresowanie potencjalnych obserwatorów i klientów. Tego rodzaju posty zaprojektujesz z łatwością używając jednego z programów do grafik. Niektóre z nich działają w przeglądarkach internetowych, inne ściągniesz na urządzenie mobilne w postaci aplikacji. Dzięki programom do grafik będziesz w stanie samodzielnie stworzyć naklejki na FB, grafiki urodzinowe czy pokazy slajdów. 

Zdjęcia do grupy na FB

Grupy na Facebooku rządzą się własnymi prawami. Są świetnym sposobem na zebranie sporej bazy potencjalnych obserwatorów, którzy będą na bieżąco informowani o poczynaniach twojego profilu czy marki. Główną wizytówką grupy jest jej zdjęcie w tle. Aby uzyskać najkorzystniejszy efekt, obraz powinien mieć rozmiary 1640 x 856 px. Pamiętaj jednak, że w przypadku odtwarzania na urządzeniach mobilnych, zdjęcie może zostać obcięte o około 100 px z dołu i góry. Z tego powodu najistotniejsze elementy obrazu powinny zostać umieszczone w jego centralnej części. 

Zobacz także:

Wymiary zdjęć i grafik na FB - podsumowanie 

Nie masz czasu, by dokładnie zapoznać się z całym artykułem? Poniżej wrzucamy krótkie podsumowanie aktualnych wymagań dotyczących rozdzielczości obrazów na FB. Pamiętaj, żeby przed publikacją zawsze kompresować zdjęcia i zapisywać je w formatach typu PNG! 

  1. Zdjęcie profilowe: 320 x 320 px.
  2. Zdjęcie w tle: 820 x 312 px.
  3. Post w pionie: 640 x 960 px.
  4. Post w poziomie: 1200 x 900 px.
  5. Zdjęcie w tle dla grupy na FB: 1640 x 856 px.

Facebook stories: 900 x 1600 px.