Zdjęcie profilowe na facebooka, czyli psychologia wyglądu 

Tak jak tło na FB, zdjęcie profilowe to pierwsza rzecz, którą widzi użytkownik odwiedzający nasze konto. Jest ono wizytówką, która przedstawia nasz wizerunek w mediach społecznościowych. Ładne zdjęcie profilowe może spowodować, że ludzie będą mieć o nas dobre zdanie, zanim jeszcze nas poznają. Według psychologii wyglądu to, jaką postawę przyjmujemy na fotografii, ma bezpośredni wpływ na ocenę cech naszego charakteru przez osobę oglądającą zdjęcie, nawet, jeśli nic o nas nie wie. Co więcej: na ocenę naszej osobowości mogą mieć wpływ też kolory zawarte na fotografii. Profesjonaliści, którzy zajmują się tworzeniem wizerunku danej osoby czy marki w social mediach, wykorzystują tego typu triki podczas swojej pracy na co dzień. Nie musisz być jednak specjalistką, żeby móc skorzystać z pomocy zasad psychologii wyglądu przy wyborze zdjęcia na profilowe. To, w jaki sposób chciałabyś być odbierana na “pierwszy rzut oka”, możesz z łatwością przenieść na fotografię. 

Chcesz sprawiać wrażenie osoby stanowczej i zorganizowanej? Zrób zdjęcie w stonowanych kolorach, załóż ubrania w stylu smart casual, lekko się uśmiechnij. Przyjmij otwartą postawę ciała, nie miej skrzyżowanych rąk. A może atutami, które chciałabyś pokazać światu, jest twoja radość, entuzjazm i empatia? Przefiltruj fotografię na ciepłe kolory. Zadbaj, żeby znalazły się na niej elementy żółtego, pomarańczowego czy innej “letniej” barwy. Załóż kolorowe ubranie, najlepiej w delikatny pattern. Szeroko się uśmiechnij. Wolisz przedstawić się jako osoba intrygująca i tajemnicza? Ubierz się w ciemne kolory, wykadruj zdjęcie w ciekawy, niestandardowy sposób, nie pokazuj na nim całej twarzy. Pamiętaj, że jeśli ustawisz zdjęcie profilowe, jego miniatura będzie widoczna dla każdego użytkownika platformy, bez względu na to, czy dodasz go do znajomych. Jeśli chcesz być incognito na mediach społecznościowych, możesz całkowicie zrezygnować z profilowego, albo dodać grafikę, na której po prostu cię nie ma. Często wybieraną opcją są ulubione postaci z książek i filmów, czy napisy na gładkim tle. Takie zdjęcia profilowe na FB bez problemu pobierzesz z Internetu, lub stworzysz samodzielnie, używając jednego z dostępnych programów do grafik. 

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe na fb?

Masz już pomysł na profilowe, ale do końca nie wiesz, jak się za nie zabrać? Nie martw się. Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą ci stworzyć idealne zdjęcie profilowe na fb: 

 1. Trzymaj się sugerowanej przez platformę rozdzielczości. Grafiki na FB mają z góry ustalony rozmiar, który będzie wyświetlany na stronie. W tym momencie dla zdjęcia profilowego wynosi on 320 x 320 px. Wybranie obrazu w dokładnie tym rozmiarze pomoże ci uzyskać najkorzystniejszą jakość oraz pewność, że całość zdjęcia wyświetli się na miniaturce. 
 2. Zrób zdjęcie dobrej jakości. Ostrość, perspektywa, kadr, widoczne elementy: jest bardzo dużo rzeczy, które składają się na wyglądającą fachowo i przyciągającą uwagę fotografię. Jeśli nie masz siły i czasu na samodzielne próby, możesz umówić się na szybką sesję do fotografa, który zrobi ci profesjonalne zdjęcia na profilowe, a także zadba o ich późniejszą obróbkę. 
 3. Nie zapomnij o obróbce zdjęcia. Nie chodzi tutaj o głębokie filtrowanie zdjęć, które było modne w zeszłych sezonach; jednak lekkie podkręcenie kolorów czy ostrości zawsze zagra na plus. Możesz znaleźć gotowy zestaw presetów, czyli delikatnych filtrów na zdjęcia, które stają się coraz popularniejszą opcją w fotografii. Jeśli czujesz się pewnie w obsłudze programów graficznych, możesz wykorzystać w tym celu na przykład LightRoom. 
 4. Zadbaj, żeby zdjęcie przyciągało uwagę. Możesz wykorzystać ciekawą perspektywę, fajne połączenia kolorów lub lekko obrobić graficznie samą fotografię. W gąszczu kontentu wrzucanego na media społecznościowe, zawsze dobrze jest się trochę wyróżniać. Przydatne będą tutaj też naklejki na FB, którymi możesz dowolnie ozdobić swoje zdjęcie. 
 5. Użyj nakładki na zdjęcia profilowe. Niektóre z nich mają walory stricte dekoracyjne, inne okazują wsparcie mniejszościom, zwracają uwagę na problemy społeczne i klimatyczne albo przyglądają się innym ważnym sprawom. Wybranie odpowiedniej nakładki nie tylko będzie przyciągać uwagę, ale może także pokazać użytkownikom platformy do czego dążysz i jakie są twoje cele. 

Jak zaktualizować zdjęcie profilowe na fb?

Fajne zdjęcie profilowe sprzed kilku lat już ci się nie podoba? Nie martw się. Facebook zdaje sobie sprawę, że wymaga ono aktualizacji, więc możesz zmieniać je nawet codziennie. Aby odświeżyć swoje zdjęcie profilowe możesz:

 • przesłać nowy obraz z komputera lub telefonu
 • dodać nakładkę do nowego lub dotychczasowego zdjęcia 
 • wybrać jedno ze zdjęć, które zostało przez ciebie dodane, lub na którym jesteś oznaczona. 

Pamiętaj, że jeśli twój profil jest publiczny, dodawane przez ciebie zdjęcia profilowe będą widoczne dla każdego użytkownika platformy, który go odwiedzi. Jeśli chcesz, możesz to zmienić w ustawieniach prywatności, tak aby obraz był wyświetlany tylko dla znajomych (wtedy użytkownicy spoza grupy twoich znajomych będą mogli zobaczyć samą miniaturkę), albo tylko dla ciebie (wtedy zdjęcie profilowe w ogóle nie będzie widoczne).

Jak zmienić zdjęcie profilowe na fb: krok po kroku 

Chcesz zmienić swoje profilowe, ale nie do końca wiesz jak to się robi? Przedstawiamy szybką i prostą instrukcję krok po kroku: 

 1. Kliknij miniaturkę swojego zdjęcia profilowego w prawym głównym rogu Facebooka. 
 2. Kliknij ikonę aparatu w prawym dolnym rogu twojego zdjęcia profilowego.
 3. Wybierz zdjęcie lub dodaj na nie nakładkę. 
 4. Kliknij ikonę ołówka, aby przyciąć zdjęcie.
 5. Kliknij przycisk “Zapisz”.

Pamiętaj, że najlepszy efekt osiągniesz dodając zdjęcie o rozdzielczości 320 x 320 px. 

Zobacz także: