W jakich kobietach zakochują się mężczyźni?

Mówi się, że faceci dzielą dziewczyny na te „do kochania” i na te „do przyjaźni”. Od zawsze zastanawiałam się, co tak naprawdę ma znaczenie i wpływa na ich decyzję. Dlaczego kumpela, z którą ma tyle wspólnych przeżyć, przygód, doświadczeń, nie jest „tą jedyną”? 

Wielokrotnie obserwowałam dziewczyny, które sądziły, że skoro jest między nimi a ich przyjacielem silna więź, to musi oznaczać, że jest im pisany związek i miłość. Szybko jednak pojawiało się rozczarowanie, bo on już na początku umieścił ją w „friend zone” i nie było opcji, żeby to się zmieniło. 

Czasem trudno zrozumieć wybór mężczyzny i to, czym kierował się wchodząc w relację z tą konkretną dziewczyną. Co ona ma w sobie, że jemu miękną kolana i z czasem zamienia się w domatora? Czy jest jakiś uniwersalny zestaw cech, które działają na faceta, jak manges? 

Naukowiec zbadał, co pociąga mężczyzn w kobietach

Dr Stephen Whyte z Queensland University of Technology, ekonomista behawioralny, postanowił zgłębić temat relacji. Przebadał aż 7325 osób w wieku od 18 do 65 lat i określił ich preferencje dotyczące wyboru partnera/partnerki oraz jak zmieniają się one z wiekiem.

Poprosiliśmy uczestników o ocenę znaczenia dziewięciu cech związanych z pociągiem seksualnym – wieku, atrakcyjności, budowy ciała/cech fizycznych, inteligencji, wykształcenia, dochodów, zaufania, otwartości i umiejętności zaangażowania się – mówi dr Stephen Whyte, autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Plos One".

Wnioski z badania były jednoznaczne – kobiety cenią sobie w partnerze wiek, wykształcenie, inteligencję, dochody, zaufanie i więzi emocjonalne. Mężczyźni opierają się głównie na atrakcyjności fizycznej i to ona stanowi dla nich priorytet. Jednak wraz z wiekiem, ta cecha przestaje być tak ważna i to dla obu płci. U starszych osób to osobowość i charakter mają kluczowe znaczenie.

Pociąg seksualny jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór partnera, co w prosty sposób wyjaśniają kwestie reprodukcyjne – wyjaśnia naukowiec.

6 cech, których mężczyźni szukają w partnerce

Psycholodzy wielokrotnie próbowali określić, czego każda z płci szuka w przyszłym partnerze. I co ciekawe, jest wiele punktów wspólnych na tych listach. I nie chodzi o atrakcyjność fizyczną, chociaż jak już wiemy, ma ona podstawowe znaczenie. Co poza nią jest ważne?

Wybraliśmy dodatkowo 5 nieoczywistych (choć pewnie dla niektórych z was nie są one zaskoczeniem) cech, które sprawiają, że facet postrzega kobietę, jako potencjalną przyszłą partnerkę.

Zobacz także:

Poczucie własnej wartości i pewność siebie:

Mężczyźni lubią kobiety, które są świadome swoich wad i zalet, które nie mówią ciągle o swoim wyglądzie i nie potrzebują nieustannej adoracji i komplementów. 

Empatia i umiejętność rozmowy:

Mężczyźni poszukują partnerki, która potrafi otwarcie rozmawiać. Rozumie ich potrzeby, ale też jasno określa własne. Oni nie lubią domyślać się, o co nam chodzi i czego chcemy w danej sytuacji – mówienie wprost znacznie ułatwia wspólne życie. 

Dojrzałość:

Mężczyźni lubią opiekować się swoją partnerką, ale są pewne granice. On nie chce być stawiany w roli niańki. Kobiety samodzielne, które potrafią zarządzać swoimi finansami i „ogarniają” życie, są po prostu atrakcyjniejsze. 

Osobowość:

Mężczyzn pociągają kobiety, które mają swoje pasje i marzenia, które realizują się w wolnym czasie. Leżenie na kanapie i oglądanie Netflixa bywa przyjemne, ale na dłuższą metę wprowadza nudę i rutynę, a to pierwszy stopień w kierunku rozpadu relacji. 

Czułość:

Mężczyźni chcą być traktowani z czułością i opiekuńczością. Oczekują wzajemności w tym zakresie, bo to najczęściej kobiety wymagają, by mówić im o swoich emocjach i doceniać ich pracę oraz zaangażowanie.