Relacja z narcyzem potrafi dać nam falę pięknych uniesień, jak i ogromne cierpienie. Od tej sinusoidy można się uzależnić i to właśnie jest celem. Jeśli ofierze narcyza uda się wyjść z takiego związku, to często kończy się to głębokimi emocjonalnymi ranami, które rzutują na całe jej życie. Pojawia się poczucie winy pod tytułem: „Jak mogłam/em się w to wplątać?” Niestety narcyz jest w stanie uwieść niemal każdego, gdyż stosuje niezwykle skuteczne techniki manipulacyjne, które powodują, że tracimy czujność i poczucie, co jest prawdą, a co nie. Oto jak wyglądają przejawy baitingu narcyza. 

Czym jest baiting narcyza?

Tak naprawdę baiting jest szeregiem technik manipulacyjnych, połączonych niczym misternie utkana siatka wokół ofiary. Baiting narcyza ma na celu wywołanie silnej reakcji i coraz większego uwiązania ofiary przy sobie, jednak przede wszystkim skierowanie uwagi na siebie w niezwykle patologiczny sposób. Karmi się taką niezdrową uwagą i zadawaniem cierpienia, które nie budzi w nim poczucia winy. Im bardziej jego partner/ka się miota i jest zdezorientowany, tym lepiej. Co więcej, w wielu przypadkach robi to nieświadomie, gdyż ma zupełnie zaburzony obraz prawdziwego zdrowego związku. Partnerka czy też partner narcyza, tracą wiarę w siebie, swój osąd sytuacji i miotają się pomiędzy skrajnymi emocjami. Związek taki jest tyle trudny do osądzenia, ponieważ technika ta polega również na systematycznym karmieniem okruchami miłości lub nawet lovebombingu.

Jakie techniki stosuje narcyz w baitingu?

Narcyz dąży do tego, ażeby jego ofiara czuła się winna, zobowiązana, słaba, oddana i przestraszona jednocześnie. Może to osiągnąć na kilka sposobów składających się na baiting. Narcyzi często są wysoce inteligentni i dobrze odczytają ludzi, dlatego wiedzą, w jaki punkt i kiedy uderzyć. Najczęstsze techniki baitingu to:

  • mniej lub bardziej uderza w kompleksy ofiary, podsycając je i zaniżając samoocenę. Bywa, że robi to w żartach i pod płaszczykiem troski.
  • oskarża o nielojalność i zdradę, pomimo braku przesłanek. Ofiara czuje się winna, z miejsca stara się tłumaczyć i zapewniać uczuciach. Z czasem może to prowadzić do alienacji od bliskich i znajomych.
  • karze ciszą, co jest przemocą psychiczną. 
  • snuje plotki na temat ofiary, chcąc odsunąć ją od innych i starając się wzbudzić poczucie, że tylko on jest lojalny wobec ofiary.
  • stosuje gaslighting, negując emocje ofiary. Wprowadza ją w ten sposób w stan, kiedy to nie wie, co jest prawdą, a co nie.

Jak uniknąć narcyza i jego baitingu?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że bombardowanie miłością już na początku relacji jest niepokojącym znakiem i warto być czujnym. Kolejnym zwiastunem narcyza na horyzoncie jest huśtawka zainteresowania, od bardzo silnego po nagłe odpychanie. Na szczęście w internecie coraz więcej mówi się o narcyzmie, dlatego warto być świadomym jego standardowym zagrywkom. Warto pamiętać, że u wielu osób, które mają niską samoocenę lub lękowy styl przywiązania może uruchomić się syndrom wybawicielki. Niestety narcyza trudno zmienić i będzie to raczej stratą czasu.