Warzywa z grilla: jakie warzywa można grillować?

Istnieje wiele warzyw, które można grillować w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku mięsa. Najpopularniejszym z nich jest cukinia i gatunki do niej podobne, czyli bakłażany i patisony. Takie produkty należy odpowiednio zamarynować lub jedynie delikatnie przyprawić za pomocą soli, pieprzu i oliwy. Pokrojone w dosyć grube plastry można następnie grillować w dokładnie taki sam sposób, jak mięso.

Nie są to jednak jedyne warzywa z grilla, które zachowują się podobnie, jak samo mięso. Z powodzeniem można grillować również paprykę, ziemniaki, bataty czy nawet marchewkę. Wiele osób decyduje się także na robienie szaszłyków obejmujących także cebulę, szparagi czy nawet pomidory. Grillować można w zasadzie wszystkie warzywa, które poddają się obróbce termicznej, jednak w przypadku niektórych z nich czas przygotowania będzie nieco dłuższy.

Warzywa z grilla: jak je przygotować?

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie grillowanych warzyw. Jednym z nich jest stworzenie specjalnej marynaty z przypraw, w której należy namoczyć pokrojone plastry konkretnego produktu przez określony czas. Wówczas wchłonie on smak całej mieszanki, dzięki czemu po upieczeniu na grillu uzyskana potrawa będzie znacznie bardzie aromatyczna. Istnieje również opcja szybszego przygotowania warzyw do grillowania, czyli posypanie ich odpowiednimi przyprawami bez czekania, aż wsiąkną one całą mieszankę. 

Marynatę do grillowanych warzyw można wykonać z octu balsamicznego, soku z cytryny, oliwy, bazylii, tymianku, czosnku, rozmarynu oraz soli i pieprzu. Istnieją również inne przepisy na taką zalewę, niektóre obejmujące również słodkie składniki, takie jak miód. Jeśli chcesz jedynie obsypać warzywa przyprawami, postaw na sól, pieprz oraz ewentualny dodatek rozmarynu, który zgra się świetnie z mięsem spożywanym razem z szaszłykami.

Dieta lekkostrawna – na czym polega, jadłospis, przepisy, efekty >>>

Warzywne szaszłyki z grilla: najpopularniejsze połączenia

Warzywa z grilla bardzo często przyjmują formę szaszłyków, na które możesz nadziać dowolne składniki zgodne z twoimi upodobaniami. Najpopularniejsze połączenia obejmują zazwyczaj pieczarki, paprykę, cukinię i ewentualny dodatek mięsa. Istnieje również wiele innych propozycji na szaszłyki, które zachwycają nawet najbardziej wymagających miłośników jedzenia z grilla.

Warzywa grillowane wchodzące w skład szaszłyków to nie tylko cukinia, papryka czy cebula. W nowoczesnych propozycjach pojawiają się również pory, ostre papryczki, pomidorki koktajlowe, oliwki a nawet ananas, czyli dodatek w postaci owocu o bardzo kontrastującym smaku. Grillować można również morelę oraz różnego rodzaju sery, od kozich, przez mozzarellę aż po pleśniowe. Takie składniki dodatkowo podbijają smak warzyw i nadają mu nieco ciekawszego wyrazu.

Coraz popularniejsze staje się łączenie warzyw z grilla z owocami. Doskonale sprawdza się zestawienie gruszki, sera i pomidorów oraz ananasa, papryki i cukinii.

Grillowane warzywa jako dodatek do mięs

Warzywa z grilla mogą stanowić zarówno osobną potrawę, co ma miejsce w przypadku wegetariańskich szaszłyków, jak i dodatek do mięs, które królują podczas tego typu spotkań. Doskonałym przykładem takiej propozycji są grillowane ziemniaki i ich słodsi bracia, czyli bataty. Aby wykonać taki dodatek, należy pokroić warzywa na dosyć grube plastry, a następnie ułożyć na grillu w taki sam sposób, jak cukinię lub mięso. Jeśli chcesz, możesz użyć również specjalnej tacki, jednak wówczas ziemniaki nie będą posiadały charakterystycznych, ciemniejszych prążków w miejscu, gdzie stykały się one z grillem.

Doskonałym dodatkiem do mięs mogą być również pomidorki koktajlowe, które w wersji grillowanej nabierają niepowtarzalnego, głębokiego aromatu, podobnie jak podczas klasycznego pieczenia. W celu przygotowania takich warzyw należy nabić je na patyk do szaszłyków, dzięki czemu nie rozpadną się one pod wpływem wysokiej temperatury.

Sałatki fit, które zrobisz w 5 minut. Nasze ulubione przepisy >>>