Weronika Rosati podzieliła się dzisiaj w mediach społecznościowych informacją, że złożyła Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jak czytamy na instagramowym profilu aktorki, „jej (skargi – przyp. red.) przedmiotem jest naruszenie mojej wolności wypowiedzi (art. 10 EKPCz), prawa do prywatności (art. 8 EKPCz) oraz brak skutecznego środka prawnego, którym mogłabym się bronić (art. 13 EKPCz) wobec wydania przez Sąd Apelacyjny w Warszawie w dniu 29 kwietnia 2020 r. postanowienia o zabezpieczeniu powództwa złożonego przeciwko mnie za rzekome naruszenie dóbr osobistych mojego byłego partnera Roberta Śmigielskiego. Zarzuty, które podnoszę w skardze nie dotyczą całości postępowania cywilnego wytoczonego przez p. Śmigielskiego, gdyż to jeszcze się toczy w pierwszej instancji, ani też postępowania karnego przeciwko niemu, które znajduje się w fazie postępowania przygotowawczego”. 

Weronika Rosati publicznie mówiła o przemocy ze strony byłego partnera. Dostała zakaz, a nawet nie wiedziała o toczącym się w tej sprawie sądowym postepowaniu 

Skarga złożona do międzynarodowego organu, który rozpatruje wnioski osób twierdzących, że zostały naruszone ich prawa zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, jest pokłosiem zakazu wypowiadania się o byłym partnerze Weroniki Rosati, Robercie Śmigielskim, jaki aktorka otrzymała w 2020 roku. W rozmowie z Wysokimi Obcasami Weronika wyznała, że nie miała pojęcia o tym, że toczy się w tej sprawie powstępowanie: „Ani ja osobiście, ani mój prawnik nie był obecny tego dnia w sądzie, bo sadowe awiza do mnie nie dotarły. Z tego samego powodu – ponieważ utknęłam w Stanach przez pandemię – nie dotarły do mnie też informacje, że taki pozew w ogóle został złożony”. 

Weronika Rosati już o kilku lat wspiera kobiety będące ofiarami przemocy domowej. Kulisy jej byłego związku są wstrząsające 

A czego dokładnie dotyczył zakaz wypowiadania się? Weronika Rosati na początku marca 2019 roku również w wywiadzie dla Wysokich Obcasów, a konkretnie w rozmowie z Magdaleną Środą zdradziła wstrząsające szczegóły swojego związku z Robertem Śmigielskim. Wyznała, że były partner oraz ojciec jej córeczki Elizabeth, stosował wobec niej przemoc fizyczną, psychiczną oraz ekonomiczną. „Byłam niszczona jako człowiek, kobieta, aktorka, partnerka. O przemocy milczałam ale mniej ze strachu, bardziej ze wstydu (…) Uderzył mnie tez, jak byłam w zaawansowanej ciąży, a potem, gdy trzymałam córeczkę na rękach” – mówiła w WO Weronika Rosati. Za to, że problemowi przemocy domowej i samotnemu macierzyństwu w Polsce Weronika dała swoją twarz, GLAMOUR wyróżniła aktorkę w plebiscycie Kobieta Roku 2019 w kategorii „aktywizm”.