Internet stał się nieodłącznym elementem obecnej rzeczywistości, a dla najmłodszych pokoleń korzystanie z sieci jest niemal tak naturalne jak oddychanie. Dzieci od urodzenia są obeznane z urządzeniami mobilnymi, a na kwestiach informatycznych często znają się lepiej niż dorośli. To oswojenie się z Internetem nie oznacza jednak, że wszystkie strony i portale powinny być dostępne dla każdego, bez ograniczeń wiekowych. Najpopularniejszy serwis społecznościowy, Facebook, również wychodzi z tego założenia i założenie konta umożliwia osobom, które są wystarczająco dorosłe, by rozsądnie z niego korzystać. Jaki wiek jest tą granicą? 

Od ilu lat można mieć Facebooka?

To, od ilu lat można korzystać z Facebooka, jest jasno określone w regulaminie portalu. Zgodnie z nim konto na Facebooku może założyć osoba, która ukończyła 13 rok życia. W Polsce tę granicę wiekową przekraczają dzieci uczęszczające do siódmej klasy szkoły podstawowej, jednak niestety większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że z portalu korzystają również znacznie młodsi użytkownicy. Zakładając konto w serwisie, nowi użytkownicy sami decydują, jaką ilość informacji o sobie podadzą, a także, czy wprowadzone dane są zgodne z prawdą. Dotyczy to nie tylko wieku, ale także imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania, informacji zawodowych, czy zdjęcia profilowego. Twórcy Facebooka pozornie wprowadzili więc ograniczenia wiekowe, jednak w rzeczywistości zarówno weryfikacja wieku użytkowników, jak i innych danych osobowych jest fikcją. Choć nie ma sposobu na sprawdzanie tożsamości innych użytkowników, istnieje jednak możliwość zgłaszania kont, które nie spełniają regulaminowego warunku minimalnego wieku. Jeżeli prześlemy specjalny formularz informujący o profilu osoby, która ma mniej niż 13 lat, portal zobowiązuje się do natychmiastowego usunięcia konta.

Dlaczego na Facebooku są ograniczenia wiekowe?

Posiadanie konta na Facebooku lub innym portalu społecznościowym niewątpliwie ma wiele zalet, ale nie można zapominać o tym, że wiąże się też z wieloma zagrożeniami. Każdy może stać się ofiarą cyberprzemocy, oszustwa, czy nawet ataku hejterskiego, jednak to właśnie najmłodsi użytkownicy są w grupie podniesionego ryzyka. Bezgraniczne zaufanie wobec obcych i brak umiejętności zdroworozsądkowej oceny sytuacji sprawia, że to właśnie oni bardzo często stają się ofiarami nieuczciwości.

Inną kwestią, która tłumaczy obecne limity wiekowe jest problem braku kontaktu najmłodszych z grupą rówieśniczą. Pytanie, w jakim wieku można założyć Facebooka, częściej zadają sobie nie same dzieci, ale ich rodzice. W okresie wczesnoszkolnym wielu dorosłych zgadza się na to, by ich pociechy korzystały z portali społecznościowych. Najczęściej powodem decyzji, która jest sprzeczna z zaleceniami i regulaminem portalu jest chęć usprawnienia kontaktu z rówieśnikami.Kontakt za pośrednictwem Internetu zawsze jest w jakiś sposób ograniczony i nie jest w stanie zastąpić spotkań twarzą w twarz, które w tym wieku mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego kształtowania się zachowań społecznych dziecka. Eksperci ostrzegają, że dziecko, które zbyt wcześnie zostało wprowadzone w świat komputerowy, może mieć w przyszłości trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji w realnym życiu.

Ograniczenia wiekowe na Facebooku a kraj

Wielu najmłodszych użytkowników Facebooka zastanawia się, od ilu lat jest Instagram, Facebook i inne portale społecznościowe. Śledząc internetową aktywność swoich rówieśników z innych krajów, decydują się na założenie własnego konta, często bez informowania o tym opiekunów. Warto wiedzieć o tym, że w różnych krajach obowiązują odmienne zasady w ramach tej samej polityki przetwarzania danych dzieci. Różnice można zauważyć choćby w przepisach obowiązujących w Hiszpanii i Korei Południowej. Osoba zamieszkujące terytorium tych państw musi mieć co najmniej 14 lat, by stać się legalnym użytkownikiem Facebooka. W Polsce konto na Facebooku można założyć po ukończeniu 13 roku życia. Wiek ten nie oznacza jednak granicy, po przekroczeniu której dziecko staje się w pełni przygotowane do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w sieci. Regulaminowy zapis nie ma więc podłoża psychologicznego, ale prawne, zaś ograniczenie w rzeczywistości nie chroni najmłodszych użytkowników, ale firmę. Obowiązujące w USA prawo ochrony danych osobowych i prywatności w stosunku do dzieci narzuca koncernom wprowadzanie limitów wiekowych lub uzyskanie zgody opiekuna prawnego na przetwarzanie danych najmłodszych użytkowników.

Jako dorośli użytkownicy nie mamy bezpośredniego wpływu na to, w jakim wieku obce dla nas osoby zakładają profile na portalu. Jeżeli jednak nie chcemy, by nasze posty na FB docierały do młodszej grupy wiekowej lub uważamy, że są one dla niej nieodpowiednie, możemy zmienić ustawienia profilu i wprowadzić własne ograniczenia. Zawężenie grupy odbiorców sprawi, że osoby, które nie spełniają wymagań nie tylko nie zobaczą naszych postów na swojej tablicy, ale również nie będą mogły ich otworzyć za pośrednictwem przesłanego linka.

 

Zobacz także: