Od ilu lat można mieć Instagrama?

O zagrożeniach związanych z działalnością w Internecie teoretycznie wiedzą wszyscy, jednak w praktyce mało kto stosuje podstawowe zasady bezpieczeństwa. Sztandarowym przykładem tej ignorancji dla określonych reguł jest czytanie regulaminów. Legendy głoszą, że ktoś kiedyś naprawdę przeczytał go w całości... Zwykle bezmyślnie akceptujemy wszystkie zgody, by następnie zachodzić w głowę, dlaczego nasza skrzynka pocztowa wypełniona jest po brzegi materiałami reklamowymi i newsletterami. Problem ze spamem jest jednak najmniej dotkliwą konsekwencją bezrefleksyjności. Do poważniejszych należy udostępnianie swojego wizerunku wielkim koncernom w celach reklamowych, przetwarzanie i przekazywanie naszych danych, czy choćby naruszanie polityki ochrony prywatności. Osoby dorosłe, akceptując warunki regulaminu, są odpowiedzialne za własne decyzje. Problem pojawia się, gdy zgody wyraża osoba, za której działania, również w Internecie, odpowiadają rodzice.

Zastanawiając się, od ilu lat jest Instagram i wyrokując o słuszności tej granicy wiekowej, warto mieć na uwadze inne niebezpieczeństwa, jakie czyhają na najmłodszych użytkowników w sieci. Dzieci z natury są ufne i ta cecha może nierzadko wpędzić je w tarapaty. Nawiązując kontakt z nieznajomymi, mogą stać się ofiarami oszustwa, manipulacji, mowy nienawiści, czy ataku hakerskiego.

Najniższy wiek na instagramie – zmiany

Format Instagrama łączy w sobie wiele elementów, zaczerpniętych z innych topowych aplikacji. Wzorem Youtube twórcy portalu wprowadzili IGTV, efektem inspiracji Snapchatem są instastories, zaś za próbę doścignięcia TikToka można uznać Reels, które mają zostać wprowadzone do aplikacji wraz z nową aktualizacją. Skąd wynika to wypełnianie portalu po brzegi wszystkimi możliwymi funkcjami? Oczywiście z chęci zatrzymania użytkownika jak najdłużej.

Dzieci, które, skuszone szeroką ofertą, spędzają na Instagramie długie godziny, często rezygnują ze spotkań z rówieśnikami, przebywania na świeżym powietrzu i nawiązywania bezpośredniego, fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. Wszystkie te kwestie są bardzo ważne dla rozwoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym, dlatego eksperci radzą rodzicom kontrolowanie czasu, jaki ich pociechy spędzają przed ekranem. Dla dobra najmłodszych warto również przestrzegać zasad portalu, zgodnie z którymi konto może założyć osoba, która ukończyła 13 lat. Ten sam wiek decyduje również o tym, od ilu lat jest Facebook. Osoby w wieku nastoletnim są najbardziej narażeni na poddawanie się wpływom środowiska. Instagram promuje pewien zniekształcony, wyidealizowany obraz rzeczywistości, który może zaburzać procesy postrzegania świata przez dzieci. Prezentuje też określony kanon piękna, co nierzadko szkodliwie wpływa na samoocenę. Najmłodsi użytkownicy mogą nie być w stanie odróżnić fikcji od realnego świata, który otacza ich na co dzień.

Ograniczenia wiekowe na Instagramie a kraj

Od 2012 roku Facebook jest właścicielem Instagrama. W związku z tym wszelkie zmiany regulaminowe wprowadzane na jednym z serwisów, automatycznie dotyczą też drugiego. Takie same zasady dla dwóch najpopularniejszych aplikacji znacznie ułatwiły użytkownikom bieżące śledzenie wszelkich regulaminowych zmian. Jeśli więc chcemy się dowiedzieć w jakim wieku dozwolone jest założenie konta na Insta, wystarczy, że sprawdzimy od ilu lat można mieć Facebooka. To samo dotyczy też wszelkich różnic w zasadach obowiązujących w różnych krajach. Niektóre z nich dotyczą sposobu udostępniania postów, czy dodawania muzyki jako podkładu do instastories, jednak kilka z nich porusza fundamentalne kwestie. Przykładem są Hiszpania i Korea Południowa, gdzie zdecydowano się na podniesienie granicy wieku, od której można posiadać własne konto na portalu społecznościowych. Mieszkańcy tych państw muszą mieć ukończone 14 lat, by założyć konto na Instagramie. Nie oznacza to jednak, że zdjęcia nieletnich nie mogą być publikowane na profilu. Choć dodawanie postów z wizerunkiem swoich dzieci nie jest zabronione, warto dobrze się zastanowić przed kliknięciem przycisku „opublikuj”. Instagram zastrzega sobie prawo do wykorzystywania wszystkich udostępnionych przez użytkowników postów w celach marketingowych. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że nasze dziecko nie stanie się elementem reklamy serwisu, lepiej zachować jego zdjęcia w prywatnej galerii.