Obserwowanie na Facebooku

Obserwowanie na Facebooku można rozumieć na dwa sposoby. W zależności od tego, które znaczenie mamy na myśli, odpowiedź na pytanie „Kto mnie śledzi na Facebooku?” będzie brzmiała zupełnie inaczej. Pierwsze z nich „obserwowanie” traktuje jako śledzenie aktywności, bycie na bieżąco z pojawiającymi się postami, możliwość komentowania i reagowania na udostępniane przez obserwowaną osobę treści. Sam Facebook tak właśnie definiuje tę czynność. Profile, z którymi nawiążemy znajomość automatycznie stają przez nas obserwowane. Portal oferuje swoim użytkownikom również funkcję obserwowania osób, których nie mamy w znajomych, a także stron, czy kont prywatnych. Dla bezpieczeństwa swoich użytkowników Facebook weryfikuje prywatne profile, które zezwalają na bycie śledzonymi przez osoby nienależące do ich grona znajomych. Jeżeli nie jesteś pewien, czy tożsamość  osoby prowadzącej obserwowany przez ciebie profil jest potwierdzona, zwróć uwagę, czy przy jej nazwisku (lub nicku) widnieje niebieskie oznaczenie. Jeżeli tak, bez obaw, to oznacza, że twój idol jest w rzeczywistości tym, za kogo się podaje. „Obserwowanie” można rozumieć nie tylko jako śledzenie aktywności, ale również jako regularne odwiedzanie naszego profilu, przeglądanie zdjęć, wyświetlanie informacji o naszym wykształceniu, miejscu zamieszkania, czy związkach.

Jak kogoś obserwować?

Tak długo jak istnieje Facebook, fani mają możliwość śledzenia internetowej aktywności swoich idoli. Komentowanie postów, reagowanie na zdjęcia, czy wymienianie się spostrzeżeniami zbliża do siebie nawet osoby, które w rzeczywistości oddalone są od siebie o tysiące kilometrów lub nawet nigdy się nie poznały. Media społecznościowe, za sprawą funkcji „obserwuj”, pozwalają użytkownikom śledzić poczynania innych bez konieczności posiadania ich w gronie swoich znajomych. Można to zrobić zarówno przez przeglądarkę, jak i w aplikacji mobilnej. Aby zaobserwować kogoś na Facebooku, postępuj według poniższych kroków:


1.      Wyszukaj osobę, którą chcesz obserwować, klikając w lupkę w lewym górnym rogu strony.
2.      Spośród wyników wybierz profil, który cię interesuje.
3.      Kliknij trzy kropki, które znajdują się obok symbolu wysyłania wiadomości, aby rozwinąć więcej opcji.
4.      Wybierz „obserwuj”.

Korzystając z tego sposobu, możesz zaobserwować zarówno prywatne profile, jak i fanpage. Pamiętaj, że, podobnie jak w przypadku osób, które masz w gronie znajomych, polubione strony będą przez ciebie automatycznie obserwowane.

Kto mnie obserwuje na Facebooku?

Obok pytań, jak zaczepić na fb i jak ukryć znajomych na fb, do najczęściej pojawiających się wątpliwości należą właśnie te, dotyczące obserwowania i bycia obserwowanym. Jeżeli interesuje nas, kto obserwuje nasz profil, możemy w łatwy sposób to sprawdzić. Na facebookowym profilu, w zakładce znajomi wybierz opcję „obserwujący”. Jeśli nie jest ona widoczna, poszukaj jej w rozwinięciu opcji, które oznaczone jest symbolem trzech kropek. Nie zapominajmy, że osoby, które należą do grona naszych znajomych obserwują nasz profil automatycznie. W związku z tym musimy przygotować się na to, że możemy zobaczyć wiele nieznajomych nazwisk.

Ankiety na Facebooku - jak zrobić ankietę na FB i Messengerze?

Równie szybkie jak zaobserwowanie profilu jest wyłączenie śledzenia. Zdarzają się sytuacje, kiedy posty osoby należącej do naszego grona znajomych, nie wpisują się w nasze gusta, irytują nas lub nudzą. W takim wypadku wystarczy przejść do danego profilu i w zakładce, oznaczonej symbolem przynależności do znajomych wybrać opcję „przestań obserwować”. Co najważniejsze, właściciel konta nie dowie się, że wyłączyliśmy widoczność jego postów.

Zobacz także:

 

Aplikacje do sprawdzania obserwujących na Facebooku

Często, chcąc sprawdzić, kto obserwuje nas na Facebooku, wyobrażamy sobie, że dowiemy się, kto i w jakim czasie odwiedził nasz profil, nie zostawiając po sobie żadnej aktywności. Niestety, wszystkich ciekawskich musimy rozczarować. Takie informacje póki co pozostają tajne dla użytkowników. Nie dajmy się więc skusić na pobieranie aplikacji obiecujących wgląd w listę odwiedzających. Facebook nie udostępnia tych danych, a pokazywane przez aplikacje profile często dobierane są losowo. Nie tylko nie warto się nimi sugerować, ale koniecznie trzeba też na nie uważać – nierzadko zdarza się, że instalując tego rodzaju programy, wpuszczamy do naszego komputera wirusy, które trwale mogą uszkodzić sprzęt. Z równie dużą dozą ostrożności należy podchodzić na wszystkich innych aplikacji związanych z dodawaniem serwisowi Facebook funkcji, na przykład odzyskiwaniem usuniętych wiadomości z Messengera, czy przywracaniu usuniętych w komunikatorze zdjęć.


Czytaj więcej >>> Jak odblokować kogoś na fb? Kilka prostych kroków, aby odblokować znajomego na Facebooku