Zalety ankiet na FB

Ankiety na Facebooku to możliwość zdobycia wartościowych informacji, ale nie tylko. Największe zalety ankiet na Facebooku to:

 • Skuteczny sposób na zdobycie cennych informacji.
 • Szybkie i łatwe do skonfigurowania.
 • Pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
 • Mają viralowy potencjał.
 • Możesz je wykorzystać do badań rynku lub do uzyskania informacji zwrotnej od klientów na temat produktów i usług. 
 • Dają możliwość śledzenia odpowiedzi w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby wprowadzać poprawki do ankiety. 

Co więcej, ankiety na Facebooku możesz utworzyć w szybki i prosty sposób. Sprawdź, jak utworzyć ankietę na Facebooku.

Ankiety na FB

Ankiety są narzędziem, z którego korzystanie oferują niemal wszystkie media społecznościowe, a które zwykle jest niedoceniane zarówno przez osoby prowadzące prywatne, jak i firmowe profile. Jeżeli chcesz, by tworzone przez ciebie treści były zauważalne, pojęcie marketingu angażującego powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem. Na czym polega realizowanie tej strategii i jakie zalety ma wykorzystywanie do tego ankiet?

 • Trafianie do grupy docelowej – publikując posty, zwykle kierujemy je do określonego odbiorcy. Ankiety pomogą nam rozpoznać jego potrzeby i oczekiwania, a jednocześnie dadzą mu poczucie aktywnego uczestniczenia w rozwoju profilu.
 • Prowadzenie dialogu z odbiorcą – traktowanie innych użytkowników jako rozmówców, a nie tylko słuchaczy buduje zaufanie. Ankieta jest doskonałą przestrzenią do udzielenia im głosu.
 • Zachęcanie do aktywności – użytkownicy zwykle chętnie wypowiadają swoją opinię, zwłaszcza wtedy, gdy polega to na kilku kliknięciach. Ankiety tak, jak konkursy na fb przyciągają odbiorców i zwiększają ruch w komentarzach. 

Ankieta na Facebooku - jak ją zrobić w poście?

Zbiór pomysłów na posty na FB niestety nie jest nieskończony. Media społecznościowe są wypełnione po brzegi materiałami, relacjami i zdjęciami, dlatego trudno wymyślić coś, co przykuje na dłużej uwagę scrollujących tablicę użytkowników. Dotyczy to nie tylko zwykłych postów, ale również reklam, które nierzadko pozostają niezauważone w gąszczu napływających do użytkowników zewsząd informacji. Wykorzystanie ankiety jako interaktywnej formy posta może zainteresować użytkowników i skutecznie zachęcić ich do aktywności. Jest w tym jednak jeden haczyk. Do dodawania ankiet w poście uprawnienia ma jedynie fanpage, nie zaś prywatny użytkownik. Jak dodać ankietę na FB? Oto instrukcja, jak zrobić to krok po kroku.

 • Zaloguj się na swoje konto Facebook.
 • W prawym górnym rogu wybierz symbol menu (kwadrat składający się z    kropek) i odszukaj pozycję „strony”. Po kliknięciu powinny pojawić się na ekranie fanpage, których administratorem jesteś.     
 • Przejdź do tworzenia posta. Naciśnij trzy kropki, które znajdują się obok symbolu dodawania zdjęć i filmów, aby rozwinąć więcej opcji.
 • Wybierz opcję „ankieta”,.
 • Wpisz pytanie i możliwości odpowiedzi.
 • Ustal czas trwania ankiety.     

Często powtarzającym się pytaniem jest to, jak usunąć głos w ankiecie na FB. Przypadkiem kliknąłeś w niewłaściwą odpowiedź? A może zmieniłeś zdanie? Spokojnie, głos w ankiecie można zmienić, a nawet całkowicie usunąć. By cofnąć swój głos wystarczy jeszcze raz nacisnąć wybraną odpowiedź. Pamiętaj, że zmiana wyboru nie zawsze oznacza cofnięcie pierwszej decyzji. Niektóre ankiety dają możliwość wielokrotnego wyboru, więc polecamy zawsze upewniać się, czy nasz głos został oddany na odpowiedź, o którą nam chodziło.

Jak zrobić ankietę na FB na Messenegrze

Funkcja tworzenia ankiet została przez użytkowników przyjęta bardzo pozytywnie. Twórcy Facebooka zdają się nie podzielać ich entuzjazmu, ponieważ regularnie wyłączają możliwość kreowanie ankiet w chatach na Messengerze. Dodawanie zapytań i odpowiedzi było bardzo proste, więc aby sprawdzić, czy opcja jest dostępna, można po prostu spróbować stworzyć ankietę i przekonać się, czy próba zakończy się powodzeniem. W lewym dolnym rogu okna konwersacji widnieje plusik, który rozszerza opcje wysyłanych wiadomości. Jeśli wśród nich znajduje się symbol wykresu słupkowego, śmiało możesz dodać ankietę. Jeżeli jednak go nie widzisz, oznacza to, że funkcja została czasowo wyłączona. Inną ważną informacją, o której warto pamiętać jest to, że opublikowanych w Messengerze ankiet nie można edytować!

Jak zrobić ankietę na FB w grupie?

Ankieta jako forma kontaktu z innymi użytkownikami jest przydatna nie tylko jako stymulant ruchu na stronie, ale również jako niezwykle praktyczne narzędzie rozwiązywania problemów. Bardzo dobrze sprawdza się jako sposób podejmowania decyzji w dużym gronie osób, na przykład wśród członków facebookowej grupy. Do jej zalet należą jawność oddanych głosów i możliwość dodawania własnych propozycji odpowiedzi, które imitują udział w dyskusji prowadzonej na żywo. Tworzenie ankiety w grupie odbywa się w taki sam sposób, jak umieszczanie jej na fanpage. Należy wejść na stronę grupy, przejść do panelu dyskusyjnego i włączyć opcję „ankieta”, dodając post.

Zobacz także:

Umieszczenie ankiety na Facebooku na określony czas daje użytkownikom możliwość oddania głosu w dogodnym dla siebie czasie, a także pozwala na dodawanie dodatkowych opcji i proponowanie własnych opcji na temat danego zagadnienia. Eksperci z działu wsparcia Facebooka zwracają uwagę na to, by pilnować ram okresu, w którym można głosować: „Załóżmy, że moja grupa obserwatorów ptaków robi ankietę dotyczącą kolejnej wyprawy i ankieta jest nadal aktywna po ustalonej dacie spotkania. Z perspektywy mojej i innych członków grupy ankieta nie powinna być dalej widoczna na stronie, ponieważ nie jest już aktualna.