Popękane naczynka i pajączki – przyczyny

Zamykanie naczynek dotyczy znajdujących się pod skórą naczyń włosowatych, które w pewnych sytuacjach mogą ulegać rozszerzeniu i prześwitywać przez skórę. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób obdarzonych jasną karnacją, ale nie tylko. Tzw. pajączki, które w niektórych przypadkach doprowadzają do zaczerwienienia znacznego obszaru skóry, mogą być też objawem toczącego się w organizmie stanu chorobowego lub następstwem określonych stanów bądź czynników. 

Schorzenie, których objawem mogą być popękane naczynka, to:

 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia hormonalne.

W przypadku kobiet przyczyną występowania pajączków są przede wszystkim zmiany w gospodarce hormonalnej. Należy wiedzieć, że estrogeny (żeńskie hormony) działają rozluźniająco na mięśnie, które utrzymują właściwą szerokość naczyń krwionośnych.

Oprócz tego do pękania naczynek mogą przyczynić się następujące czynniki:

 • stojąca praca,
 • predyspozycje genetyczne (zdarza się, że naczynia włosowate umieszczone są płytko pod skórą, co zwiększa ich widoczność),
 • ciąża (w trakcie ciąży zwiększa się ilość krwi, co doprowadza do poszerzenia światła naczyń krwionośnych),
 • temperatura (do wystąpienia pajączków mogą przyczynić się skrajne temperatury, zarówno mrozy, jak i upały),
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne lub silny wiatr,
 • niewłaściwa dieta i niezdrowy styl życia (prawdopodobieństwo pękania naczynek zwiększają ostre potrawy i alkohol).
 •  

Pękające naczynka to problem, którego nie należy bagatelizować i nie chodzi tu wyłącznie o kwestię estetyczną. Popękane naczynka na twarzy mogą być przyczyną wystąpienia trądziku różowatego. Pajączki na nogach mogą natomiast poprzedzać wystąpienie żylaków.

Jak skutecznie zwalczyć ten problem? Zamykanie naczynek na twarzy i nogach może być realizowane na kilka sposobów, jednak największą skuteczność wykazują zabiegi laserem i elektrokoagulacji.

Laserowe zamykanie naczynek – efekty, cena

Zamykanie naczynek laserem jest najczęściej wykorzystywaną metodą usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych z twarzy. Wynika to z faktu, że promień lasera może być precyzyjnie kontrolowany, przez co idealnie sprawdza się w zabiegach punktowych.

Zobacz także:

Zabieg laserowego zamykania naczynek polega na zwiększeniu temperatury krwi w zmienionym obszarze, co doprowadza do obkurczenia ścianek naczynia i zamknięcia jego światła.

Przed zabiegiem lekarz ocenia występujące zmiany pod kątem koloru, ilości i średnicy. Na tej podstawie dobierana jest długość oraz energia promienia lasera, typ filtra, liczba impulsów i przerwa między kolejnymi impulsami. Przed właściwym zabiegiem lekarz wykona próbę laserową celem sprawdzenia poprawności dobranych wcześniej parametrów pracy urządzenia emitującego wiązkę.

Następnie skóra jest dokładnie oczyszczana w miejscu, w którym ma być wykonany zabieg. Konieczny jest dokładny demakijaż i peeling usuwający martwą warstwę naskórka. Jeżeli zabieg wykonywany jest na twarzy, na oczy zostaje założona specjalna osłona. Kolejno lekarz przykłada do skóry specjalną głowicę, która emituje wiązkę. 

W zabiegu zamykania naczynek stosowane są dwa rodzaje lasera:  bromkowo-miedziowy i neodymowy. Pierwszy jest stosowany w zabiegach na twarz, drugi na nogi. 

Cena za zamknięcie pojedynczego naczynka to ok. 100 zł. Osiągnięcie właściwego efektu może wymagać kilkukrotnego powtórzenia zabiegu.

Zamykanie naczynek metodą elektrokoagulacji

Zamykanie naczynek metodą elektrokoagulacji przewiduje wykorzystanie prądu o wysokiej częstotliwości. Doprowadza to do wytworzenia ciepła, efektem czego jest rozpad białek i zamknięcie naczynka.

W trakcie zabiegu lekarz przykłada do zmienionego naczynka elektrodę. Wytwarzany jest tzw. łuk elektryczny, który usuwa zmianę. W przypadku niewielkich zmian stosowanie znieczulenia nie jest konieczne. Taka potrzeba może pojawić się, gdy zabieg ma na celu usunięcie zmian dużych i położonych głęboko pod skórą.  

W trakcie elektrokoagulacji wytwarzana jest temperatura sięgająca 200 stopni Celsjusza, co zapewnia natychmiastowy efekt. Koszt zamknięcia jednego naczynka wynosi 50-100 zł.

Zamykanie naczynek – skutki uboczne

Zamykanie naczynek przedstawionymi metodami jest bezpieczne, jednak każdy zabieg stwarza pewne ryzyko, a opisane techniki nie stanowią wyjątku (choć należy podkreślić, że powikłania zdarzają się niezwykle rzadko).

Usuwanie naczynek laserem może powodować przerwanie ciągłości skóry, w następstwie czego, w miejscu wykonania zabiegu pojawiają się pęcherze i strupy. Tego typu ślady po usuwaniu naczynek utrzymują się przez ok. 10 dni. Inne możliwe powikłanie pozabiegowe to zasinienie skóry w naświetlanym obszarze, które ustępuje maksymalnie po 15 dniach. Zmiana pigmentu skóry zdarza się niezwykle rzadko i dotyczy przede wszystkim osób z ciemną karnacją i mocno opalonych. Należy podkreślić, że takie odbarwienia nie mają trwałego charakteru. W rzadkich przypadkach, dochodzi do wystąpienia infekcji skóry.

Zabieg zamykania naczynek metodą elektrokoagulacji może powodować miejscowy obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie skóry. Symptomy te najczęściej ustępują już po kilku godzinach po wykonaniu zabiegu. Bardzo rzadko dochodzi do wystąpienia nieznacznego krwawienia w miejscu, w którym wykonano zamknięcie naczynka. 

Zamykanie naczynek – przeciwwskazania

Zamykanie naczynek jest bezpieczne, nie znaczy to jednak, że taki zabieg wykonywany jest bez ograniczeń. Istnieją pewne czynniki, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie. W przypadku metody laserowej należy wskazać na następujące przeciwwskazania:

 • choroby nowotworowe,
 • terapia hormonami światłouczulającymi,
 • choroby pęcherzowe skóry,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • padaczka,
 • używanie rozrusznika serca,
 • skłonność do bliznowców,
 • ciąża i laktacja.

Istnieje też szereg czynników, które nakazują przesunięcie terminu wykonania zabiegu. Laserowe zamykanie naczynek wymaga minimum 6-tygodniowej przerwy w opalaniu. Trzeba też poczekać na ustąpienie opalenizny uzyskanej przez stosowanie tzw. samoopalaczy. Jeżeli osoba chcąca poddać się zabiegowi stosuje kremy z witaminą A lub C, musi odczekać przynajmniej 4 tygodnie od ich ostatniego użycia. W przypadku, gdy pochodne witaminy A stosowane są doustnie, przerwa powinna wynieść 6 miesięcy. 2-tygodniowy odstęp jest konieczny u osób, które stosują leki i zioła światłouczulające. Takiej samej przerwy wymaga terapia antybiotykami.

Także elektrokoagulacja nie może być wykonana u każdej osoby. W przypadku tego zabiegu, przeciwwskazania to:

 • schorzenia kardiologiczne,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • cukrzyca,
 • stosowanie rozrusznika serca,
 • cukrzyca,
 • ciąża,
 • zły stan ogólny.