Mikołaj K. z zarzutem uchylania się od płacenia alimentów

Sprawa Mikołaja K. ciągnie się już od kilku lat. W maju 2022 roku plotkarskie media informowały, że komornik domaga się od niego 170 tys. zł (w kwotę jest wliczona opłata egzekucyjna). Chodzi o niezapłacone alimenty. Przypomnijmy: ze związku z Anetą Zając znany z „Pierwszej miłości” aktor ma dwójkę dzieci: bliźniaków Roberta i Michała.

Jak teraz informuje „Super Express”, Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Mikołajowi K. zarzuty „o uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego w okresie od 1 czerwca 2017 r. do 15 lipca 2021 r”. Do sądu trafił akt oskarżenia (to dlatego media blurują twarz gwiazdora i nie podają jego nazwiska). Mowa o sumie 147 tys. zł. Oskarżonemu grozi grzywna lub nawet rok więzienia.

fot. AKPA

Antek Królikowski: postępowanie w sprawie niepłacenia alimentów

Alimentacyjny konflikt ze swoim byłym partnerem na drogę sądową przeniosła też Joanna Opozda. Wspomniany już tabloid donosi, że prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie niepłacenia alimentów przez Antoniego Królikowskiego. Według szacunków „Super Expressu”, zobowiązanie finansowe gwiazdora może wynosić nawet 40 tys. zł. Prokuratura nie potwierdziła tej sumy (ze względu na toczące się postępowanie), jednak poinformowała, że chodzi o czyn „zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku”.

Już w maju, gdy Opozda po raz pierwszy nagłośniła sprawę, Królikowski odniósł się do jej zarzutów. Joanna mija się z prawdą, mówiąc, że nie płacę alimentów. Urządza prowokację i manipuluje opinią publiczną, próbuje zniszczyć mnie i moich biskich – przekonywał aktor w swoim wideo-oświadczeniu. Jego ekspartnerka wielokrotnie utrzymywała, że ojciec dziecka mija się z prawdą i nie wspiera finansowo syna. Alimenty zasądził sąd, nie ja. Przyjrzał się Twoim zarobkom i ustalił odpowiednią kwotę. Gdybyś był przyzwoitym człowiekiem i płaciłbyś co miesiąc alimenty na czas, komornik nie zająłby Twojego konta, to chyba oczywiste. Ile razy próbowałam się z Tobą dogadać? Ile razy mój prawnik próbował się z Tobą skontaktować? O prawdziwym życiu nie masz pojęcia, prawdziwe życie to nie jest wieczna impreza – żaliła się publicznie Joanna.

fot. AKPA

Im również zarzucano niepłacenie alimentów

Problem z niełożeniem na potomstwo jest w Polsce powszechny. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci, do końca lipca 2021 roku ponad 251 tys. osób zalegało z alimentami. Skala zjawiska jest więc ogromna, a niechlubnych przykładów nie brak także wśród osób znanych.

Zobacz także:

Niedawno o swojej walce opowiedziała była partnerka Liroya. W rozmowie z „Wysokimi Obcasami” Joanna Krochmalska twierdziła, że sama nie ma możliwości ściągnięcia należności od rapera i polityka. Zapłacił dwa razy i się skończyło. Dałam sprawę do komornika – wyjaśniła.

fot. AKPA

W 2021 roku Edyta Górniak odniosła się do plotek dotyczących tego, że ojciec Allana, Dariusz Krupa, także zalega z płatnościami. Piosenkarka uznała jednak, że choć ekspartner nie wywiązuje się z powinności względem syna, ona sama nie zamierza się żalić. Radzimy sobie super – zapewniła gwiazda.  

fot. AKPA

W 2018 roku zakończyła się wojna o alimenty Zbigniewa Zamachowskiego. Aktor dogadał się wówczas w sądzie ze swoją byłą żoną, Aleksandrą Justą, w sprawie obniżenia kwoty świadczeń na Marysię, Antoniego, Tadeusza i Bronisławę (z czego tylko ta ostatnia była wtedy niepełnoletnia). Przypomnijmy: jeden z najwybitniejszych polskich aktorów wcześniej otwarcie żalił się, iż nie jest w stanie co miesiąc wykładać 14 tys. zł na w dużej mierze dorosłe potomstwo, do czego zobowiązał go sąd.

fot. AKPA

Swego czasu głośno było również o Bartoszu Żukowskim. Mimo trwającej od 2017 roku sądowej batalii aktorowi znanemu z roli Waldka Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich” udało się uniknąć płacenia alimentów na córkę, która jest owocem związku z Ewą Coll.

fot. AKPA

Przed laty media żyły też faktem, że nie tylko mężczyznom zdarza się nie wspierać swoich dzieci finansowo. W 2014 roku prokuratura badała sprawę Ilony Felicjańskiej, która zalegała z płatnościami wobec swoich dwóch nastoletnich synów. Mowa o Macieju i Adamie, którzy przyszli na świat z małżeństwa modelki z Andrzejem Rybkowskim.

fot. AKPA