Zmarszczki marionetki - co to jest?

Bruzdy marionetki, inaczej nazywane zmarszczkami smutku, to linie na twarzy, które rozciągają się od kącików ust do samego podbródka. Kiedy są bardzo wyraźne, twarz zaczyna przypominać drewnianą lalkę, której usta poruszane są za pomocą dwóch sznurków. Stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Zmarszczki marionetki są często mylone z bruzdami nosowo - wargowymi, czyli tak zwanym małpim pyszczkiem. Główną różnicą jest ich lokalizacja. Bruzdy nosowo - wargowe przebiegają w tym samym kierunku, jednak znacznie wyżej: zaczynają się przy płatkach nosa, a kończą na kącikach ust.

Linie marionetki mogą nadać twarzy efektu smutku i rozgoryczenia, ponieważ kierują kąciki ust ku dołowi. To między innymi stąd wzięły swoją drugą nazwę, jednak tak naprawdę nie tworzą się przez ciągłe dąsanie się i zmartwienia: mogą dotyczyć też bardzo pozytywnych i pogodnych osób. Głównymi przyczynami powstawania tego rodzaju zmarszczek są:

- wiek,

- predyspozycje genetyczne,

- częste przybieranie na wadze i chudnięcie,

- zła dieta,

- picie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie innych używek,

Zobacz także:

- predyspozycje anatomiczne, takie jak okrągły owal twarzy czy nisko ułożona kość jarzmowa.

Na pewno zauważyłaś, że u młodych osób skóra jest napięta, a linie oddzielające poszczególne elementy twarzy są płytkie i nie rzucają się w oczy. Wraz z wiekiem nasza skóra traci gęstość i staje się bardziej wiotka, co powoduje, że brakuje jej odpowiedniego wypełnienia. Dzieje się tak z powodu utraty zdolności do syntezy kolagenu, która dopada nas około 30 roku życia. To właśnie ten składnik odpowiada za sprężystość tkanki skórnej w naszym ciele. Kiedy zaczyna go brakować, z czasem zaczynają uwydatniać się zmarszczki. Na ich powstawanie, oprócz nieuchronnego mijania czasu, może mieć wpływ prowadzenie niezdrowego stylu życia. Niestety bardzo ważne są też predyspozycje genetyczne, czyli aspekt, z którym najtrudniej jest nam walczyć. Nie ma reguły na to, kiedy dokładnie powstają zmarszczki, jednak linie marionetki zazwyczaj zaczynają być widoczne po 40 roku życia.

Jak zlikwidować zmarszczki marionetki?

Skuteczna walka z powstawaniem zmarszczek powinna zacząć się zanim staną się zauważalne. To samo dotyczy bruzd marionetek: o wiele łatwiej będzie nam zapobiegać ich powstawaniu, niż próbować uporać się z nimi, gdy będą już widoczne na naszej twarzy. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci zatrzymać tworzenie się, lub wygładzić wcześniej powstałe, zmarszczki smutku:

1. Jak najczęściej się uśmiechaj! Unoszenie kącików ust pomaga ćwiczyć mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie młodego owalu twarzy. Najlepiej codziennie praktykuj przed lustrem kilku minutową sesję uśmiechania.

2. Dbaj o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Pamiętaj, że zaczyna się starzeć już koło 25 roku życia (zdaniem niektórych nawet wcześniej) i powinnaś mieć to na uwadze za każdym razem, kiedy nie będzie chciało ci się posmarować jej kremem. Zmarszczki marionetki nie dotyczą tylko dolnej części twarzy: na to, jak bardzo będą widoczne, ma wpływ ogólny stan skóry na całym jej obszarze.

3. Używaj filtrów UV. Ta zasada jest słusznie powtarzana jak mantra, ponieważ bagatelizowanie tego przynosi cały wachlarz przykrych skutków, takich jak utrata elastyczności skóry czy powstawanie nowych i pogłębianie się obecnych już zmarszczek.

4. Dbaj o zdrowy styl życia. Zrezygnuj z palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, ale nie zapominaj też o relaksie i regeneracji. Wysypiaj się i dbaj o to, co jesz. Utrzymywanie równowagi w organizmie ma bezpośredni wpływ na stan skóry i szybkość jej starzenia.

5. Używaj serum i kremów przeciwzmarszczkowych. Kwas hialuronowy nakładany miejscowo na zmarszczki marionetki powinien subtelnie je spłycać. Dobry efekt dadzą też preparaty z witaminą C, która pobudza wytwarzanie kolagenu oraz chroni skórę przed wolnymi rodnikami.

6. Regularnie wykonuj liftingujące masaże, ćwiczenia i jogę twarzy. Kilka z nich opisaliśmy w akapicie poniżej.

Ćwiczenia na zmarszczki marionetki

Sprawdzonym sposobem na walkę ze zmarszczkami jest wykonywanie ćwiczeń. Tak jak w przypadku innych części ciała, mięśnie twarzy, aby zachować pełnię sił i dobrze pełnić swoją funkcję, potrzebują treningu. Chcesz zacząć wykonywać tego typu ćwiczenia, ale nie wiesz, jak się za nie zabrać? Nie martw się. Przedstawiamy krótki przepis na gimnastykę mięśni twarzy przeciwdziałającą zmarszczkom marionetki: 

1. Stań przed lustrem. Nabierz w policzki maksymalną ilość powietrza, jaką będziesz w stanie w nich zmieścić, i przytrzymaj przez około 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

2. Nabierz powietrze w jeden policzek i przytrzymaj przez 5 sekund. Następnie przenieś nabrane powietrze do drugiego policzka, przytrzymaj przez 5 sekund. Ćwiczenie powtórz 3 razy.

3. Zaciśnij usta z całych sił, tak, aby wargi nie były widoczne. Przytrzymaj napięcie przez 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 3 razy.

4. Ułóż usta w dziubek i wyciśnij go jak najbardziej do przodu. Po chwili rozluźnij usta, ćwiczenie powtórz 2 razy.

5. Spróbuj wymówić sekwencję samogłosek A E I O U jak najszybciej, tak, żeby brzmiały jak jedno słowo. Powtórz je kilkakrotnie, a następnie wymów naprzemiennie każdą z samogłosek, starając się uzyskać jak najdłuższy dźwięk.

Pamiętaj, że ćwiczenia mięśni twarzy przyniosą najlepszy efekt, jeśli będą wykonywane regularnie!

Czy warto wypełniać zmarszczki marionetki?

Najszybszym sposobem na pozbycie się lub spłycenie zmarszczek marionetek będzie wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Jest to jeden z częściej wybieranych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zwolennicy tej metody chwalą ją za wysoką skuteczność. Już po wykonaniu jednego zabiegu linie są widocznie spłycone, a w niektórych przypadkach całkowicie znikają. Wypełnianie kwasem hialuronowym jest mało inwazyjnym zabiegiem, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Aby uzyskać najlepszy efekt, wypełnianie zmarszczek marionetek powinno połączyć się z tym samym zabiegiem na bruzdy nosowo - wargowe. Wykonanie takiego pakietu widocznie odmładza twarz. Aby utrzymać efekt, zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy.

Przeciwnicy tej metody zwracają przede wszystkim uwagę na jej wysoką cenę (kilkaset złotych), a także możliwość powikłań po niepoprawnie wykonanym wypełnieniu. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej wykonuj u licencjonowanego lekarza lub kosmetologa.