Miłość pokazuje się nam w komediach romantycznych, powieściach i piosenkach. Mówi się nam, że miłość przetrwa wszystko i ostatecznie połączy dwoje ludzi w szczęśliwym zakończeniu. Są oni zazwyczaj pewni, że to, co odczuwają to prawdziwa miłość. Jak to w ogóle rozpoznać? Czym różni się to uczucie od zauroczenia czy nawet zakochania?

Nieświadome działania ujawniają nasze uczucia

Miłość nie polega na patrzeniu na siebie nawzajem, ale na wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku – tak francuski pisarz, Antoine de Saint-Exupery, ilustruje różnicę między lubieniem a kochaniem.

Ale co on ma właściwie na myśli?

To „patrzenie na siebie nawzajem” charakteryzuje pierwszą fazę związku. Na drugą osobę patrzymy przez różowe okulary. Czyni ją to niezwykle atrakcyjną, idealną. Tylko wtedy, gdy po pierwszym emocjonalnym przypływie zakochania, nadal będziemy czerpać przyjemność z „patrzenia” na naszego partnera/partnerkę, będziemy mogli zacząć patrzeć w tym samym kierunku. Z biegiem czasu zauroczenie może przerodzić się w prawdziwą miłość.

Nikt nie jest nam jednak w stanie powiedzieć, kiedy ten czas nadejdzie. Nawet, gdy jesteśmy w związku, sami musimy się przekonać czy nasze uczucie to prawdziwa miłość i czy chcemy inwestować nasze emocje w tę relację.

15 oznak, które wskazują na prawdziwą miłość

Nie jest to oczywiście poradnik. Dla każdego będzie wyglądać to nieco inaczej. Piękno miłości polega na tym, że nie można jej jasno zdefiniować. Miłość nie jest tym samym dla wszystkich. I to jest w porządku.

Nie możesz przestać o nim/niej myśleć

Niezależnie od tego czy wstajesz rano, zamawiasz kawę, robisz zakupy – on/ona pojawia się w twoich myślach w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Zwłaszcza, gdy przydarzy ci się coś miłego, chcesz powiedzieć o tym najpierw tej osobie.

Masz z nim/nią pełno pamiątek w postaci zdjęć

Zdjęcia ze wspólnych spacerów, rodzinnych uroczystości przewijają się przez całą twoją galerię. To nie musza być tylko selfie, ale także wspólne chwile. Zachód słońca, śniadanie czy wystawa w muzeum, którą oglądaliście razem.

Zobacz także:

Rozumiecie się niemal bez słów

Wiesz, co oznacza jego/jej mina, gest czy postawa. Kiedy jesteście razem poza domem, wystarczy wam jedno spojrzenie, aby wyrazić, co myślicie

Ufacie sobie bezgranicznie

Jeśli nie zadzwoni od razu po waszym spotkaniu albo jeśli nie widzicie się przez kilka dni – nie jesteś zazdrosna. Wszystko jest w porządku, czujesz spokój, ponieważ ufacie sobie nawzajem.

Kupienie dla niego/niej prezentu nie jest wielkim problemem

Po prostu wiesz, że chodzi o gest. Jeśli nie mieliście czasu kupić sobie nawzajem prezentów przed jakąś większą okazją, nie ma w tym dla was nic złego. One nie są najważniejsze i to nie o nie chodzi waszej relacji. 

Potrafisz zakochiwać się w tej osobie na nowo

Gdy widzisz go/ją gdziekolwiek – może właśnie zasnął/zasnęła na kanapie albo robi sobie kawę – zakochujesz się w tej osobie na nowo. Miłość przemija z czasem? Nie potrafisz zrozumieć skąd bierze się to powiedzenie.

Doskonale się znacie

Nie musisz zadawać pytań typu „Jakiego chcesz burgera?”, bo doskonale wiesz, którego wybierze. Podobnie na spotkaniach rodzinnych czy w domu – on/ona nie będzie pytać cię, czy chcesz kawę z mlekiem, czy bez. Po prostu ci ją przyniesie. Taką, jaką lubisz.

Wiecie, jak lubicie spędzać wieczory

Uwielbiacie wspólne wieczory z Netfliksem? Pewnie wiesz, jaki jest jego/jej ulubiony typ produkcji. Jesteś także skłonna (przynajmniej czasami) pozwolić mu wybrać to, co interesuje tylko jego. Jeśli on/ona nie lubi za bardzo oglądać filmów czy seriali, robicie coś innego. Chodzi o to, że wiecie, jak lubicie spędzać czas.

Stajecie w swojej obronie

W twojej grupie znajomych pojawił się temat, który jest dla ciebie niewygodny? Wystarczy jedno porozumiewawcze spojrzenie i twój partner szybko skierują rozmowę na inne tory. Zna cię i wie o czym myślisz.

Komunikujecie sobie „kocham cię” nawet bez słów

W każdym związku dominują inne języki miłości. „Kocham cię” nie wyraża się tylko słowami. W niektórych związkach są to komplementy, czasem prezenty, a w innych bliskość fizyczna. Nawet jeśli nie posługujecie się tym samym językiem miłości, wiecie czego nawzajem potrzebujecie.

Lubisz myśleć o waszej wspólnej przyszłości

Patrzenie w przyszłość może być dla niektórych przerażające. Jednak dla ciebie to nic strasznego, jesteś spokojna, lubisz planować z wyprzedzeniem. Z radością czekasz na wspólne podróże, przeprowadzkę czy inne plany.

Mówicie sobie nawzajem, gdy czujecie się źle

Tajemnica jest dla was obcym słowem. Wiecie, że zawsze możecie się do siebie zwrócić, a w szczególności, gdy jest wam źle lub coś zaprząta wam głowę.

Nie zawsze się ze sobą zgadzacie – i to jest w porządku

Kłótnie, wątpliwości, zirytowanie – wszystko to jest całkowicie normalne w związku. Ważne jest to, aby kłótnia nie spowodowała między wami kryzysu. Różnice zdań są istotną częścią każdego związku i pokazują, że oboje macie swoje zdanie, reprezentujecie swoje punkty widzenia i jesteście otwarci na dyskusję.

Wiecie, że przyjaźń jest niemal równie ważna, co wasze uczucie

Jeśli ktoś z twoich przyjaciół nagle cię potrzebuje, to on/ona to zrozumie i zaakceptuje. Nie będzie miał/a problemu z tym, żebyś pojechała do kogoś na chwilę. Przyjaźń jest równie ważna co relacje romantyczne.

Potraficie się razem śmiać

Kiedykolwiek. Wiesz, jak go/ją rozweselić po długim i męczącym dniu – i odwrotnie. On/ona wie, jak cię rozweselić, gdy masz ochotę płakać. To jest miłość.