Komunikacja kobieta-mężczyzna: "To skomplikowane"

Kobiety i mężczyźni posługują się zupełnie innym sposobem komunikacji. Warto jednak podkreślić, że nie jest to sprzężone z płcią. Zdziwieni? Według psychologów, przypisywanie stylu komunikacji do konkretnej płci, to element kulturowego konstruowania kobiecości i męskości.

Psycholożka dr Karina Stasiuk-Krajewska z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu wyjaśnia, że to nic innego, jak tworzenie społecznych oczekiwań dotyczących tzw. prawdziwych/typowych kobiet i prawdziwych/typowych mężczyzn.

Nie chodzi więc o jakąś wrodzoną mniejszą czy większą emocjonalność – ale o standardy socjalizacji odmienne w odniesieniu  do obu płci - mówi psycholożka.

W efekcie, to kobiety znacznie częściej posługują się komunikacją niewerbalną. W ich wykonaniu jest ona bardziej rozbudowana i może stwarzać poczucie “braku bezpośredniości”. To oznacza, że część komunikatu przekazywana jest przez spojrzenie, czy wyraz twarzy. Czasem jednak to, co chcemy powiedzieć bez użycia słów, nie jest do końca jasne dla drugiej osoby.

Według badań zaledwie 9 proc. mężczyzn uważa, że rozumie kobiety, a dla porównania, aż 68 proc. kobiet twierdzi, że rozumie mężczyzn. To właśnie główny problem w związkach. Śmiało można stwierdzić, że mamy trudność w odczytaniu wzajemnych intencji. Co zatem zrobić, by poprawić komunikację?

Bezpieczne komunikaty, których on potrzebuje

Na szczęście istnieją bezpieczne przekazy, które należy stosować w związku. Nie chodzi jedynie o uwodzenie, przygryzanie wargi czy zabawę włosami - są znacznie ważniejsze rzeczy niż flirtowanie i to właśnie one liczą się w dobrej relacji. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że mężczyźni za nimi szaleją. Często robimy je nieświadomie, ale bywa też i tak, że zupełnie o nich zapominamy. Zatem przypominamy!

Przejmowanie kontroli i inicjatywy

Powszechnie wiadomo, że mężczyźni lubią przejmować inicjatywę i planować. Jednak nie zawsze… Proza życia codziennego bywa przytłaczająca, a praca stresująca. To dobry moment, by odciążyć partnera, przejąć kontrolę, zaplanować coś, czy mu pomóc. Uwierzcie mi, okazanie wsparcia, bywa bardziej pociągające niż koronkowa bielizna. Można dodać do tego niewerbalny komunikat - przytulić, pocałować, czy zrobić ulubioną kawę. 

Proszenie o pomoc i wsparcie

Żyjemy w czasach, w których proszenie o pomoc, kojarzy nam się ze słabością... A co jeśli powiem wam, że to rozsądne zachowanie i umiejętność planowania, która dodatkowo pozytywnie wpływa na samoocenę mężczyzny? Nic nie musisz mówić, wystarczy, że pozwolisz mu działać. To sprawi, że twój partner poczuje się potrzebny i ważny.

Zobacz także:

Chwalenie i docenianie

Facetów trzeba chwalić. Nie to, żeby kobiet nie trzeba było - absolutnie jestem za wzajemnym docenianiem się. Ale pamiętaj, gdy on zrobi coś dla ciebie, zatrzymaj się, zauważ, wyraź swoje zdanie i doceń, że wyszedł z inicjatywą. To podniesie jego poczucie własnej wartości i zaowocuje w przyszłości podobnymi zachowaniami.

Komunikacja niewerbalna

Bawienie się włosami, przygryzanie wargi - czasem znaczą więcej niż słowa. Mężczyźni lubią, gdy kobieta delikatnie ich uwodzi i okazuje zainteresowanie. Na co dzień wystarczy jednak, że oprzesz głowę na jego ramieniu, a on poczuje twoją obecność i dotyk lub napiszesz mu wiadomość, by wiedział, że o nim myślisz. Przez życie łatwiej iść ze świadomością, że w domu czeka na ciebie "ta osoba".