Pierwsze randki bywają nużące i stresujące. I choć w kanonie randkowania mówi się, aby trudne tematy zostawiać na kolejne spotkania, my wierzymy, że to najlepszy sposób na przełamanie lodów. W końcu łatwiej ocenić, czy chcesz, aby doszło do następnych randek po systemie wartości potencjalnego partnera, niż po jego ulubionym kolorze, prawda? Oto więc 5 pytań, które warto zadać na pierwszej randce, by nie marnować czasu i sprawnie wyeliminować toksyczne osoby. P.S. pamiętaj: nigdy nie ma głupich pytań. Co do głupoty i poprawności odpowiedzi – ocenę zostawiamy tobie!

Co było największym tematem sporu w twoim poprzednim związku?

Mówi się, że nie wypada rozmawiać o swoich poprzednich relacjach na pierwszej randce. I choć żalenie się na eks nigdy nie spotka się z pozytywnym odbiorem, od czasu do czasu warto porozmawiać o wcześniejszych związkach, by nabrać szerszej perspektywy na temat nowo poznanej osoby i potencjalnego partnera / potencjalnej partnerki. Podczas pierwszej randki, podobnie jak w przypadku rozmowy rekrutacyjnej, warto pytać zarówno o mocne, jak i słabe strony. Zapytanie o najczęstszy przedmiot sporu w poprzednim związku pozwoli zrozumieć kaliber konfliktu – czy chodziło o problem w komunikacji, brak chęci kompromisu, egoizm a może brak empatii? Pamiętaj jednak, by na odpowiedź spojrzeć z przymrużeniem oka – w końcu znasz tylko jedną wersję historii (a jak wiadomo, prawda zawsze leży gdzieś pośrodku).

Jak sobie radzisz, gdy partner/ka przychodzi do ciebie z problemem?

Konflikty, trudne rozmowy i nieporozumienia to rzecz absolutnie naturalna, która dzieje się w każdym związku. Jedynie od partnerów zależy, czy przerodzi się w niezdrową atmosferę i konflikt, czy też w relacji znajdzie się przestrzeń na bezpieczne i potrzebne rozmowy o różnicach między dwoma stronami. Pytanie o to, jak druga osoba radzi sobie w sytuacjach, gdy ukochany/a przychodzi z problemem, pomoże zdefiniować podejście potencjalnego partnera/ki do sytuacji kryzysowych w relacji. Defensywność, agresja słowna czy pasywno-agresywne podejście to czerwona flaga, która jasno powie ci, że trzeba uciekać.

Co definiujesz jako zdradę?

Nie ma uniwersalnej definicji zdrady – dla jednych to fizyczna intymność z drugą osobą, dla innych wierność kończy się, gdy partner/ka będzie miał/a zbyt bliski kontakt z osobą płci przeciwnej. Dopytanie i ustalenie, co uważane jest za zdradę, pomoże zaobserwować, czy granice twoje i potencjalnego nowego partnera / potencjalnej nowej partnerki są na podobnym poziomie, a jeśli nie – czy on / ona jest gotowy/a, by przesunąć je tak, aby obie strony czuły się bezpiecznie i komfortowo w relacji.

Kiedy zakończył się twój ostatni związek i czy dalej masz kontakt z eks?

Popularną wśród wielu osób metodą przechodzenia przez rozstanie jest po prostu... rzucenie się w wir randkowania. Osoby ze złamanym sercem nie szukają jednak miłości, a jedynie przygody, która pomoże zapomnieć, zagłuszyć ból i da chwilowy przypływ dopaminy. Jeśli jednak jesteś osobą, która chce stabilizacji i dojrzałej relacji – warto już na pierwszej randce ustalić, czy osoba, z którą masz do czynienia, pragnie tego samego, czy może jednak szuka jedynie chwilowego pocieszenia bez przyszłości.

Kto jest twoim idolem i dlaczego?

Pytanie o inspirację, idola, wzór do naśladowania pomoże poznać system wartości, poglądy i podejście do życia oraz świata potencjalnego partnera / potencjalnej partnerki. Warto wsłuchać się również w odpowiedź, dlaczego właśnie ta osoba jest dla rozmówcy / rozmówczyni ważna i wyjątkowa. Dzięki temu niepozornemu pytaniu szybko dowiesz się, co jest najważniejsze w życiu nowo poznanej osoby oraz sprawdzisz, czy wyznawane przez nią wartości zgodne są z twoimi.