Nie jest żadną tajemnicą, ani niczym odkrywczym, że starzenie się skóry jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Część osób nie ma z tym problemu i w pełni to przyjmuje. Dla innych zmarszczki są z kolei oznaką upływającego czasu, z którą trudno się pogodzić, a sam należę do tego grona. Mimo młodego wieku zaczyna dotyczyć mnie coraz więcej procesów zachodzących w mojej skórze, co zaczynam powoli na niej zauważać.

O ile nie zatrzymamy magicznie starzenia się skóry, o tyle możemy „oszukać” nasz wiek metrykalny oraz wiek biologiczny naszej skóry. Mówiąc prościej – „odwracać” i niwelować skutki oraz oznaki starzenia się, czyli dążyć do możliwie maksymalnej poprawy jakości skóry. Wtedy pielęgnacja anti-aging wchodzi na wyższy poziom. Nieocenione okażą się w tym konkretne składniki oraz kosmetyki z ich zawartością. Poniżej znajdziecie moich 5 faworytów, a sądząc po tym, że mój wiek zawsze jest dla innych zaskoczeniem, ewidentnie działają.

Astaksantyna – „królowa antyoksydantów”

Astaksantyna jest najsilniejszym odkrytym dotychczas antyoksydantem, pozyskiwanym z mikroalg Haematococcus pluvialis. Prace naukowe nad wykorzystaniem jej w kosmetologii wykazały, że działa nawet 65 razy mocniej niż witamina C, jest 800 razy silniejsza od koenzymu Q10, a dodatkowo 500 razy bardziej aktywna niż witamina E. Właśnie z tego powodu nazywa się ją „królową antyoksydantów”. Jak działa na skórę?

  • stymuluje naturalną produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu ujędrnia i napina skórę oraz redukuje zmarszczki,
  • niweluje wolne rodniki i chroni skórę przed fotostarzeniem, spowodowanym promieniowaniem UV,
  • ogranicza produkcję melaniny o 40%, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Kosmetykiem z astaksantyną, po który warto sięgnąć, jest apteczne serum do twarzy AVA Asta C+ Komórkowe Odmłodzenie. Poza nią w składzie znajdziemy liftingujący kompleks Liftonin® Xpress oraz witaminę C, z którymi wspólnie tworzy intensywnie odmładzającą kompozycję.

Peptydy miedziowe – przyjaciele kolagenu

Uważa się, że peptydy to najlepsi przyjaciele kolagenu, ponieważ są niezwykle skuteczne w zwiększaniu jego naturalnej produkcji. Wyróżniamy wiele rodzajów peptydów – sygnałowe, neuropeptydy z grupy botox-like czy nośnikowe. Do tej ostatniej grupy należą rewolucyjne peptydy miedziowe, które wykazują silne właściwości odmładzające i przeciwzmarszczkowe. Oddziałują na wszystkie oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, utrata jędrności i sprężystości skóry oraz próbują je „odwrócić”, skutkując zagęszczeniem i optycznym odmłodzeniem skóry. Rozmaite badania kliniczne potwierdziły, że peptydy miedziowe:

  • zwiększają naturalną produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego nawet o +70%,
  • spłycają zmarszczki o średnio 23,4%,
  • redukują ilość zmarszczek nawet o 31,6%.

Doskonałym wyborem do wdrożenia peptydów miedzowych do pielęgnacji anti-aging będzie serum do twarzy polskiej marki BasicLab. Zawiera 0,5% czystych peptydów, czyli ich najlepszej postaci. Dodatkowo wspiera je potęgujący działanie i efekty kompleks neuropeptydów w wysokim stężeniu 25%, a także przeciwstarzeniowe czynniki wzrostu (10%).

Retinal – działa 11 razy szybciej od retinolu

Retinalu nie należy mylić z retinolem. Mimo że brzmią niemal identycznie, to można wskazać między nimi zasadnicze różnice. Powołując się na przeprowadzone dotychczas badania – retinal działa nawet 11 razy szybciej od retinolu. W przeciwieństwie do niego potrzebuje tylko jednej przemiany, aby przekształcić swoją formę  kwas retinowy, dzięki czemu nie osłabia swojego działania. Mimo niższych stężeń w kosmetykach retinal działa równie skutecznie, co retinol. Wykazuje przy tym mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień, dzięki czemu lepiej sprawdzi się przy skórze wrażliwej.

Zobacz także:

Polecam zwrócić uwagę na serum do twarzy z retinalem w stężeniu 0,05% - Geek & Gorgeous A-Game 5. Jego działanie wspiera zawarty w składzie wygładzający i liftingujący wyciąg z kwiatów wiciokrzewu japońskiego. Serum, zgodnie z właściwościami retinalu, pobudza procesy naprawcze, spłyca zmarszczki i wizualnie odmładza skórę, a dodatkowo rozjaśnia przebarwienia.

* ceny przekreślone to najniższe ceny w okresie 30 dni przed obniżką

Kwas hialuronowy – „eliksir młodości”

Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej i najchętniej wykorzystywanym składnikiem w kosmetykach. Decydują o tym jego zbawienne właściwości, przez które potocznie nazywa się go „eliksirem młodości”. Zdolność skóry do naturalnej produkcji kwasu hialuronowego, a tym samym jego poziom spada wraz z wiekiem średnio już po 25. roku życia, dlatego tak ważne jest jego regularne uzupełnianie. Dzięki małym cząsteczkom jest w stanie wniknąć do skóry właściwej i walczyć ze zmarszczkami od wewnątrz. Jak działa na skórę?

  • intensywnie i głęboko nawilża skórę, co jest niezbędne w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej,
  • poprawia jakość skóry i uodparnia ją na uszkodzenia, co owocuje zwiększeniem jej jędrności, sprężystości i elastyczności,
  • wypełnia zmarszczki mimiczne oraz minimalizuje ich widoczność, dzięki czemu wizualnie odmładza skórę.

Doskonałym wyborem jest krem do twarzy z kwasem hialuronowym Eucerin Hyaluron Filler z formułą o potrójnym działaniu 3x HYAL EFFECT. W jej skład wchodzą niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, bioaktywna saponina zwiększająca jego produkcję o +256% oraz enoksolon, który chroni jego cząsteczki przed degradacją. Został wzbogacony o ochronny filtr SFP 30, który przeciwdziała fotostarzeniu się skóry. Jego skuteczność potwierdziło 98% badanych kobiet, które zauważyły, że krem odmładza wygląd skóry.

Resweratrol – chroni włókna kolagenowe

Szacuje się, resweratrol działa 4 razy mocniej od witaminy C oraz „witaminy młodości”, czyli witaminy E. Najczęściej pozyskuje się go z ekstraktu z winogron. Wydłuża żywotność komórek skóry oraz aktywuje ich podziały, dzięki czemu pobudza ją do odnowy i samoregenreacji. Chroni włókna kolagenowe i elastynowe przed degradacją, utrzymują jędrność, sprężystość i napięcie skóry, a tym samym młodzieńczy wygląd. Jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki, które w ok. 80% odpowiadają za egzogenne starzenie się skóry. Dodatkowo jest inhibitorem tyrozynany, czyli enzymu odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień i plam pigmentacyjnych.

Po które kosmetyki z resweratrolem sięgnąć? Zdecydowanie wartą uwagi propozycją jest „krem młodości” Resveratrol Care marki Clochee. Jego działanie wspiera bakuchiol, którego nazywa się „nowym” lub „roślinnym” retinolem. Aż 94% badanych osób zauważyło poprawę jędrności i sprężystości skóry oraz spłycenie zmarszczek przy regularnym stosowaniu tego kremu.

* ceny przekreślone to najniższe ceny w okresie 30 dni przed obniżką