Piękna cera to temat, na który większość osób poświęca dużo czasu. Interesuje nas wiele kwestii, począwszy od właściwego doboru kosmetyków i odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy, aż po rodzaje dostępnych dziś, mniej lub bardziej zaawansowanych, zabiegów. I nie ma w tym niczego złego, zadbana cera sprawia bowiem, że często jesteśmy zwyczajnie... pewniejsi siebie. Obecnie w specjalistycznych gabinetach wykonywane są już nie tylko zabiegi kosmetyczne na twarz, ale również te bardziej inwazyjne, gdzie ingerencja w ciało człowieka jest nieco większa - mowa tutaj oczywiście o operacjach plastycznych. A wszystko po to, żeby czuć się piękniej.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi w temacie świadomej pielęgnacji, dlatego wiele osób zadaje sobie na tym etapie pytanie: w jaki sposób odpowiednio dbać o alabastrową cerę, która uważana jest za bardziej wymagającą w tym temacie? Podpowiadamy!

Jak dawniej postrzegana była alabastrowa cera?

Twarz to wizytówka człowieka. To właśnie z niej tak wiele można wyczytać. Ciekawostką jest to, że dawniej wygląd cery świadczył o statusie społecznym. Alabastrowa twarz mówiła wówczas o tym, że jest się wysoko usytuowanym w hierarchii społecznej. Opalenizna była kojarzona z ciężką pracą wykonywaną w polu. Rodzaj cery w kwestii statusu społecznego dotyczył zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Czym charakteryzuje się alabastrowa cera?

Skóra alabastrowa jest to po prostu jeden z rodzajów cery. Inaczej: to jasna, naturalnie blada albo porcelanowa skóra. Jest szczególnie popularna i pożądana w Chinach oraz Japonii (gdzie znajdziemy nawet kosmetyki wybielające do twarzy). Właśnie tam jest jedną z głównych cech atrakcyjnej kobiety. Mimo że w Europie opalenizna wciąż jest bardzo popularna (choć, całe szczęście, ten niezdrowy trend powoli zanika), istnieje szerokie grono kobiet, która albo naturalnie ma jasną cerę, albo dąży do uzyskania takiej. Jednymi z najpopularniejszych aktorek, które cieszą się piękną, alabastrową cerą, są chociażby Tilda Swinton czy Nicole Kidman. Również w świecie modelek nikogo nie dziwi fakt, że większość dziewcząt dba o możliwie najjaśniejszy odcień skóry.

 

Jasna karnacja kojarzy nam się ze zdrowiem i młodością. Opalenizna uwidocznia zmarszczki, przyspiesza proces starzenia się skóry i negatywnie wpływa na jej kondycję. Stąd też zamiłowanie i dążenie wielu kobiet do osiągnięcia pięknej, zdrowiej, bladej cery. Często pozytywne postacie z bajek, takie jak Królewna Śnieżka, posiadają właśnie jasne buzie. Między innymi dlatego właśnie na taki rodzaj skóry zdarza się mówić „twarz jak z bajki”. Alabastrowa cera w celtyckim typie urody najczęściej łączy się u kobiet ze złotą paletą blondów, aż po rudości i kolor kasztanowy.

Jak uzyskać alabastrową cerę?

Uzyskanie alabastrowej cery często jest bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe. Wiąże się to również z predyspozycjami genetycznymi konkretnych typów urody. Czasem po prosto mamy naturalnie ciemną karnację i musielibyśmy używać specjalnych podkładów wybielających, żeby to zmienić. W przypadku osób, u których cera od urodzenia jest jasna, sprawa ma się nieco inaczej - choć też wymaga zaangażowania.

Należy chronić skórę twarzy od szkodliwego działania promieni słonecznych i używać kremów z filtrem ochronnym, najlepiej 50SPF.

Dodatkowo, w temacie makijażu, ważnym jest nakładanie delikatnego, jasnego podkładu, który jedynie podkreśli walory porcelanowej cery, a nie całkowicie ją zakryje. Ciekawym zabiegiem, który również pomaga mocniej wyeksponować tę baśniową cerę, jest użycie różu na policzkach. Ten zabieg uwidoczni naturalne rumieńce i zdecydowanie odejmie nam kilka dobrych lat. Mocno konturowanie twarzy, zbyt duże ilości bronzera nie zdadzą w tym przypadku egzaminu.

Zobacz także:

Jak pielęgnować jasną, alabastrową cerę?

To zagadnienie jest dość skomplikowane, ponieważ każda cera na początku wymaga konkretnego scharakteryzowania rodzaju oraz ewentualnych niedoskonałości. Myśląc o przemyślanej i świadomej pielęgnacji, w pierwszej kolejności najlepiej jest wybrać się do dermatologa, który dokładniej opisze rodzaj skóry twarzy i pomoże dobrać do niej kosmetyki. Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów do twarzy, które dostarczą niezbędnych wartości odżywczych, a dzięki temu, że będą dopasowane, nie wpłyną negatywnie na jej stan.
Stosowanie delikatnych peelingów, mleczek, kremów i maseczek, czyli domowe spa dla twarzy, to oczywiście bardzo ważny aspekt w kwestii dbania o kondycję skóry - szczególnie bardziej wymagającego typu, jakim jest cera alabastrowa.


Kolejna, bardzo ważna kwestia, to staranny, codzienny demakijaż kolorowych kosmetyków. Najczęściej nie mają one właściwości pielęgnacyjnych, a ich zbyt długie pozostawanie na skórze twarzy - cóż, nie wpływa na nią dobrze. Najprościej mówiąc, pełny i mocny make-up to nie jest naturalne środowisko skóry i nie będzie się ona odpowiednio regenerować.


Element, o którym nie należy zapominać, to oczywiście... zapominanie. Systematyczność stosowania poszczególnych kroków pielęgnacyjnych jest szalenie istotna! Bez tego uzyskanie lub utrzymanie cery pięknej i alabastrowej cery po prostu się nie uda.
Dbanie o zdrowie i wygląd skóry nie powinno być sporadyczne. To musi być konsekwentny nawyk, który wypracowujemy sobie każdego dnia. Ta zasada sprawdza się na wielu płaszczyznach życia codziennego.

Podsumowując:

  • Zanim zdecydujesz się na konkretne zabiegi/zakup kosmetyków pielęgnacyjnych, dobrze poznaj swoją cerę - polecamy konsultację dermatologiczną.
  • Alabastrowa cera często jest wrażliwa i delikatna - ostrożnie z ilością kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, które nakładasz na twarz.
  • Pamiętaj o codziennym stosowaniu kremów z filtrem.
  • Unikaj ekspozycji skóry na słońce.
  • Regularność i systematyczność w tematyce codziennej pielęgnacji cery to klucz do sukcesu.