Co sprawia, że mężczyzna pożąda kobiety?

Jak zauważa naukowczyni Helen Kaplan, pożądanie to zjawisko bardzo trudne do opisania i jeszcze trudniejsze do zobaczenia. A najtrudniejsze ze wszystkiego jest wyjaśnienie: jak rodzi się pociąg seksualny i co sprawia, że mężczyzna pożąda kobiety?

Jak by na sprawę nie patrzeć, eksperci są zgodni co do jednego: jedną z najistotniejszych ról w kształtowaniu pożądania – u wszystkich ludzi – odgrywają uwarunkowania biologiczne. Testosteron, hormon płciowy u mężczyzn, a także neuroprzekaźniki, takie jak dopamina, serotonina i noradrenalina, tworzą w organizmie faceta koktajl, który decyduje o tym, czy i w jaki sposób budzi się pożądanie. Oraz: w czyją stronę jest skierowane.

Biologia – i trzeba to podkreślić – nie jest jednak wyłącznym czynnikiem wpływającym na to, dlaczego dany mężczyzna pożąda określonej kobiety. Jakie są pozostałe? Oczywiście, jak każda generalizacja, i ten tekst nie przyniesie rozwiązań, które sprawdzą się zawsze, we wszystkich konfiguracjach. W końcu banalne stwierdzenie, że każdy jest inny, to jedna z nielicznych prawd, które trudno byłoby nam podważyć. Nie zmienia to faktu, że istnieją pewne uniwersalne czynniki, kluczowe, gdy mowa o pożądaniu. I nie zawsze są tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Oto mniej oczywiste przyczyny, dla których dany mężczyzna pożąda tej konkretnej kobiety. Uwaga, będą zaskoczenia!

Wspomnienia

Jak wskazują liczni badacze, jednym z ważniejszych aspektów wpływających na pożądanie u faceta może być rzecz całkowicie nieuświadomiona, a wynikająca ze wspomnień. Wspomnienia mogą odgrywać decydującą rolę na tym polu, a to z racji na chęć (znów: często zupełnie nieuświadomioną) ponowienia pozytywnych doświadczeń lub wręcz odwrotnie – potrzebę ich uniknięcia za wszelką cenę.

Najprostszym przykładem takiego warunkowania mogą być zapachy. Dajmy na to, że osoba, która używała określonych perfum, zapadła facetowi głęboko w sercu (i niekoniecznie musi tu być mowa o intymnej relacji) – wówczas kolejna osoba używająca tychże samych woni, może wywołać u tego konkretnego mężczyzny silne pragnienie, chęć zbliżenia się do niej za wszelką cenę. Natomiast jeśli z jakimiś zapachami wiążą się zranienia z przeszłości, facet może odczuwać niechęć wobec kobiet, które np. używają podobnych perfum.

Brak

Zakazany owoc smakuje najlepiej? Czióż… zdecydowanie łatwiej jest pożądać to, czego nie mamy, niż tęsknić za tym, co jest tuż obok, prawda? W pożądaniu aspekt niedostępności odgrywa niebłahą rolę. Często to, co jest nieosiągalne, dalekie, niedoścignione może wydawać się bardziej atrakcyjne. Kobieta, która jest niedostępna ze względu na związki, zobowiązania lub inne przyczyny, może stać się bardziej kusząca  niż ta, która jest na wyciągnięcie ręki.

Ego

Trzecim, nieoczywistym czynnikiem decydującym o tym, że facet pożąda danej kobiety, jest jego ego. Mówiąc w dużym uproszeniu: mężczyzna będzie pragnął osoby, która potwierdzi jego wartość i atrakcyjność jako partnera. W związku z tym, nierzadko – im bardziej kobieta wydaje się zainteresowana facetem i udziela mu pozytywnego feedbacku – tym bardziej może wzrastać jego pociąg do niej.

Zobacz także:

Dla wielu mężczyzn pożądanie może być też związane z ich potrzebą rywalizacji i dowartościowania się w oczach innych. Zdobycie osoby, która jest postrzegana jako uważana za atrakcyjną przez kolegów/znajomych/ogół, może być dla nich sposobem na zwiększenie ich własnego prestiżu.

Nie brak też facetów, u których pożądanie określonej kobiety wypływa z ich potrzeby kontroli i władzy. Ci, którzy cenią sobie kontrolę nad sytuacją, mogą pragnąć dziewczyn, które pozwolą im zachować dominującą pozycję w związku. Niezbyt to zdrowe, ale nierzadko występuje w przyrodzie.