Intymność – czym jest? Definicja intymności

Intymność to sfera naszego życia, do której dopuszczamy jedynie najbliższe osoby – partnera, rodzinę czy najwierniejszych przyjaciół. Może dotyczyć:

 • nagości i cielesności
 • przyzwyczajeń i codziennej rutyny
 • największych sekretów
 • a nawet słownictwa, którego używacie w stosunku do siebie

Na intymną relację składają się wzajemne zrozumienie, szacunek, a także wspólne przeżywanie szczęścia.

Jak rozkochać w sobie faceta do szaleństwa? Czy można zauroczyć sobą chłopaka na nowo?
 

Intymność, a seksualność – czym się różnią?

Intymność i seksualność w udanym związku idą w parze, oznaczają jednak zupełnie co innego. Seksualność wiąże się pożądaniem i odczuwaniem przyjemności fizycznej. Intymność z kolei może dotyczyć bardziej zaufania i przywiązania, niż cielesności.

Intymne mogą być twoje sekrety i rozważania, którymi dzielisz się jedynie z partnerem, czy prywatne żarty i powiedzenia, które rozumiecie tylko wy. Intymne mogą być wspólne wieczory, w których rozumiecie się bez słów i drobne gesty, którymi uszczęśliwiacie się na co dzień. I w końcu – intymne może być poczucie tego, że twój partner daje ci wsparcie bez względu na sytuację.

Co ważne – w przeciwieństwie do seksualności, intymność występuje nawet w relacjach przyjaźni. Nie bez powodu używa się często określenia ,,intymny nastrój" – taka atmosfera bliskości może towarzyszyć zarówno romantycznej kolacji z ukochanym, jak i spotkaniu z najbliższymi przyjaciółkami. To zaufanie i bliskość emocjonalna budują ten niesamowity stan!

Jak sprawdzić, czy profil chłopaka, z którym piszemy na Tinderze, jest fejkiem? Oto sprawdzone sposoby!
 

Intymność – psychologiczny punkt widzenia

Intymność, namiętność i zaangażowanie – zdaniem psychologów to podstawowe filary miłości. O ile już na początku relacji odczuwamy cielesny pociąg do partnera i angażujemy się w rozwój związku, intymność rodzi się dopiero z czasem. Początkowe uniesienia i bezkrytyczny stosunek do partnera przekształcają się w dojrzałe uczucie właśnie wtedy, kiedy zaczynamy interesować się psychiką ukochanej osoby. Jeśli bez obaw rozmawiamy o przeszłości, przyszłości, zainteresowaniach, problemach i światopoglądzie, budujemy powoli intymność.

Niektóre zagadnienia są bardziej skomplikowane, niż się wydaje – do takich zagadnień należy właśnie intymność. Definicja tej sfery nie kończy się bowiem na tym, jaką rolę pełni w związku. Psychologowie określili również, jak wygląda relacja, w której zabrakło intymności. Ich zdaniem taki związek staje się odrealniony – dwie osoby żyją wtedy razem, wcale się nie rozumiejąc. Samo zaangażowanie i namiętność nie wystarczą więc do utrzymania dojrzałej, trwałej relacji.
 

Zobacz także:

Intymność w związku

Intymność w relacji romantycznej rośnie wraz z rozwojem zaufania do drugiej osoby. Nie bez powodu w świeżych związkach nie poruszamy raczej problemów natury cielesnej czy tego, w jaki sposób postrzegamy same siebie. W takich relacjach czujemy bliskość, ale nie na tyle dużą, żeby zaprosić partnera do najbardziej prywatnych sfer naszego życia i opowiedzieć mu o tym, z czym zmagamy się na co dzień.

Jeśli bez skrępowania powiesz partnerowi o problemach z pęcherzem, bolesnych miesiączkach, ulubionym kubku czy znienawidzonym przezwisku z podstawówki – oznacza to, że obdarzasz go zaufaniem, które pozwala na zbudowanie intymnej relacji. Najlepiej budować ją krok po kroku, pozwalając partnerowi rozumieć cię coraz lepiej. Można powiedzieć, że intymność rozwija się wraz ze związkiem.

Zdaniem Sternberga, twórcy teorii o miłości i związkach, na intymność wpływa:

 • wzajemny szacunek
 • dbanie o dobro drugiej osoby
 • słuchanie i szanowanie poglądów partnera
 • zrozumienie i dzielenie się dobrami i informacjami
 • możliwość polegania na drugiej osobie w potrzebie
 • uważanie partnera za ważną część życia
   

Jak dbać o zachowanie granic swojej intymności?

Intymność kończy się tam, gdzie zaczyna się świat zewnętrzny. Choć rozmowy z bliskimi przyjaciółmi czy rodziną pomagają w problemach i przynoszą ulgę, nie wszystkie tematy powinny być w nich poruszane. Aby uniknąć rozczarowań, najlepiej ustalić z partnerem, które aspekty waszego życia nie powinny wychodzić na światło dzienne.

Granicę powinnaś wyznaczyć również tam, gdzie zaczyna się niezręczność. Jeśli w chwilach uniesienia nie wstydzisz się swojego ciała, jednak krępujesz się w sytuacji, gdy partner widzi, jak ubierasz się czy bierzesz prysznic – powiedz mu o tym. To, że jesteście w bliskich stosunkach nie oznacza, że nie możesz odczuwać naturalnego, ludzkiego wstydu w sytuacjach, które nie wiążą się już z seksualnością.

Wspomnijmy jeszcze o relacjach z rodziną i przyjaciółmi – powinnaś czuć się przede wszystkim komfortowo. Nie każda kobieta w ciąży lubi, gdy inni dotykają jej brzucha, tak samo, jak nie każda długowłosa piękność czuje się dobrze, gdy ktoś z zachwytem gładzi ją po włosach. Jeśli nie chcesz, by ktoś dotykał twojego ciała, po prostu o tym powiedz. To, co uważasz za intymne zależy tylko od ciebie – nie musisz dostosowywać się pod resztę społeczeństwa!