Jeśli bardzo liczysz się ze zdaniem rodziny w kwestii twojego związku i ważne dla ciebie jest, żeby zaakceptowała ona twoją ukochaną osobę, to zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudna musi być sytuacja, kiedy rodzina nie wspiera twojego wyboru. Tak niestety czasem się zdarza – ty jesteś zakochana w swoim partnerze lub partnerce, a twoja rodzina kompletnie nie rozumie, co ty w nim/niej widzisz.

Czy to jednak oznacza, że twoja relacja skazana jest na porażkę? W końcu to twoje życie, twoje wybory i związki. Mimo wszystko – poparcie związku przez rodzinę czy przyjaciół może być bardzo pomocne. Szczególnie jeśli mówimy tu o długotrwałych relacjach. Dlatego niestety odpowiedź na to pytanie nie może brzmieć inaczej niż: to skomplikowane. Postaramy się jednak pomóc.

Jak ważne jest zaakceptowanie twojego związku przez rodzinę i najbliższych?

Wsparcie i akceptacja partnera czy partnerki przez rodzinę są ważne, ale nie obowiązkowe. Tak jak już wspomniałyśmy. To twoje życie i tylko ty masz prawo decydować o tym, jak ono wygląda. Zaangażowanie ze strony najbliższych zdecydowanie pomaga, sprawia, że lepiej czujesz się również w swoim związku, ale ostatecznie to ty jesteś w tej relacji i tylko ty tak naprawdę wiesz, jak wygląda ona od środka.

Z pewnością ważne jest wysłuchanie drugiej strony i przemyślenie sobie jej słów. W końcu wszyscy chcą dla ciebie jak najlepiej. Jeśli widzą coś niepokojącego, chcą cię po prostu ostrzec. Często jest tak, że sama nie jesteś w stanie zobaczyć tak zwanych „red flags”, ponieważ jesteś tak bardzo zadurzona w drugiej osobie. Wtedy spojrzenie na sprawę na chłodno, z boku, może być istotne.

Gdy twoi najbliżsi nie akceptują twojej relacji z innych powodów, pomyśl o tym w ten sposób – to ich strata, nie twoja. To oni będą cię rzadziej widywać, nie będą widzieć cię, jak jesteś szczęśliwa i zakochana.

Twoja rodzina nie akceptuje twojego związku. Co to może oznaczać?

Jak już wspomniałyśmy, twoja rodzina ma zapewne jakiś powód, dla którego nie podoba jej się twoja relacja. Bardzo ważne jest, aby wysłuchać, co mają do powiedzenia. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz i uważasz, że wygadują bzdury. Po takiej rozmowie warto przemyśleć sobie ich słowa.

Oczywiście powodów, dla których twoi najbliżsi nie lubią twojego partnera lub parterki może być wiele. Nie zawsze oznacza to, że on/ona jest dla ciebie nieodpowiedni/nieodpowiednia. Brak sympatii może wiązać się ze stylem chociażby ubioru, makijażu, ale też stylem bycia, poglądami czy religią. Wtedy, jeśli tobie nic z tych rzeczy nie przeszkadza i jesteś w stanie żyć z tymi różnicami, nie ma powodu do zmartwień. Może twoja rodzina i przyjaciele z czasem przekonają się do twojego ukochanego/ukochanej. A często się tak dzieje!

Zobacz także:

Jest jeszcze druga opcja, o której pisałyśmy wcześniej. Jako że twoi najbliżsi chcą dla ciebie, jak najlepiej, to mogą zauważać czerwone flagi i toksyczne zachowania. Nawet jeśli ty ich nie widzisz, co jest bardzo prawdopodobne – w końcu jesteś zakochana. Taka sytuacja jest dużo gorsza, ponieważ ty złościsz się na swoją rodzinę czy przyjaciół, bo w twoich oczach oczerniają oni twojego chłopaka/dziewczynę. Niestety, ale czasem to oni mają rację.

Dlatego najważniejszą rzeczą w obu tych przypadkach jest wysłuchanie ich słów, argumentów i przykładów oraz zastanowienie się nad nimi na spokojnie.

Twoja rodzina nie akceptuje twojego związku. Co możesz z tym zrobić?

Nigdy nie jest łatwo być pomiędzy dwiema stronami, między młotem a kowadłem. W końcu kochasz zarówno swojego partnera/partnerkę, jak i swoją rodzinę i przyjaciół. Trzeba pamiętać, aby w tej całej niezręcznej sytuacji nadal odnosić się do siebie z szacunkiem. Niech nie spowoduje ona między wami konfliktów, które mogą później trwać latami. Pozwól swojej rodzinie zobaczyć to, co widzisz ty – czyli kochającą cię osobę. To wymaga czasu, ale często przynosi pozytywne efekty. W końcu zobaczą, że jesteś szczęśliwa i tylko to powinno się dla nich liczyć.

Kolejna ważna kwestia to ustalenie granic. Rozmowy na temat twojego związku mogą być nieprzyjemne, a twoja rodzina może czasem posuwać się za daleko. Ustalcie wspólnie, na jakie tematy możecie rozmawiać i co poruszać. W ten sposób unikniecie niepotrzebnych nieporozumień.

Sytuacja, w której twoi najbliżsi nie akceptują twojego związku jest niezwykle trudna, ale nie musi ona oznaczać końca jakiejkolwiek relacji. Ani tej z twoim ukochanym/ukochaną, ani tej z twoją rodziną czy przyjaciółmi. Ważne jest też to, aby stosunek twojej rodziny do twojej ukochanej osoby nie wpływał na waszą miłość i intymność. Pozwól związkowi normalnie się rozwijać, nie panikuj - bądź spokojna. Gdy twoja rodzina zobaczy, że jesteś szczęśliwa, to nie zostanie jej nic innego, jak powoli zacząć akceptować twój wybór. I to się stanie. Daj im tylko trochę czasu.