Ćwiczenia w domu - wybrać aplikację płatną czy darmową?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ to zależy, jakie stawiasz sobie cele i które funkcje w programie są dla ciebie najważniejsze. Na szczęście producenci programów wychodzą naprzeciw osobom lubiącym ćwiczyć, ponieważ najpopularniejsze aplikacje do ćwiczeń w domu są darmowe. Posiadają one jednak w większości płatną wersję tzw. premium. Oczywiście możesz bez wykupywania płatnej wersji przeprowadzić intensywny trening.

Zazwyczaj zasadniczą różnicą między wersją darmową, a płatną jest powiększony zestaw funkcji. Analizując wiele programów, możemy potwierdzić, że w większości przypadków płatne wersje zawierają dodatkowe ćwiczenia, plany treningowe, a także lektora odliczającego między ćwiczeniami lub seriami oraz motywującego do działania!" 

Wersje podstawowe z pewnością wystarczą ci, jeśli jesteś na początku swojej sportowej przygody. Jeżeli jednak ćwiczenia z aplikacji nie stanowią dla ciebie już żadnego wyzwania, dobrym krokiem będzie wykupienie wersji premium. Zazwyczaj opłata roczna kosztuje niewiele, około 30-50 zł. Zatem sama widzisz, że to bardzo korzystna cena w porównaniu z usługami trenera personalnego z siłowni.

 

Ćwiczenia w domu - jakie aplikacje warto ściągnąć na telefon?

1. Aplikacja do treningów w domu: Workout Trainer

To jedna z najpopularniejszych aplikacji z branży fitness i zdrowia. Zawiera szeroki zestaw ćwiczeń, które co ważne, są pokazywane krok po kroku przez profesjonalnych trenerów. Wszystkie pokazy są wzbogacane komentarzami audio. Program przypadnie to gustu zwłaszcza osobom mającym problem z motywacją, ponieważ instruktorzy nie tylko pokazują ćwiczenia, ale również motywują do działania.

2. Aplikacja do treningów w domu: Endomondo

Zobacz także:

Endomondo to aplikacja, którą w sumie nie trzeba przedstawiać. Swój sukces zawdzięcza szerokiej ofercie dyscyplin tj. bieganie, jazda na rowerze, rolach, łyżwach czy pływanie. Wszelkie dostępne rodzaje aktywności można stale monitorować pod względem  czasu trwania treningu, przebytego dystansu, średniej prędkości, tętna serca czy liczby spalonych kalorii. 

3. Aplikacja do treningów w domu: My Tabata Timer

Aplikacja bardzo prosta w użyciu, ukierunkowana na Tabatę, czyli na treningu o dużej intensywności w krótkim czasie. Program doskonale mierzy czas, dzięki czemu możesz zająć się ćwiczeniami bez kontrolowania zegarka.

4. Aplikacja do treningów w domu: Daily Workouts Free

Aplikacja zawiera zestaw instrukcji w formie wideo. Obejmuje ćwiczenia na każdą partię ciała, a także programy tematyczne mające na celu np. ogólny rozwój organizmu czy kondycji.

5. Aplikacja do treningów w domu: JEFIT Workout Exercise Trainer

Właściciele tej aplikacji reklamują ją jako trener osobisty w kieszeni. Zawiera ona ponad 1300 ćwiczeń wzbogaconych o opisy i animacje. Dodatkowo, ta aplikacja do ćwiczeń w domu w interesujący i prosty sposób umożliwia zbudowanie własnego programu treningowego.

6. Aplikacja do treningów w domu: Trening pośladków

Aplikacja do ćwiczeń, która z pewnością spodoba się dziewczynom, które marzą o zgrabnych i jędrnych pośladkach. Zawiera szeroki zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na tę partię ciała.

7. Aplikacja do treningów w domu: Aerobiczna Szóstka Weidera A6W

Aplikacja do ćwiczeń w domu, która skoncentrowała legendarną szóstkę Weidera w jednym programie. Zawiera ćwiczenia na brzuch rozpisane na 42 dni. Program zawiera dokładny opis każdego ruchu oraz animacje jak wykonywać ćwiczenia w domu. Dodatkowo liczy powtórzenia, a także serie. Każdy pokonany dzień jest wpisywany do indywidualnego kalendarza dostępnego w każdej chwili.

8. Aplikacja do treningów w domu: Virtuagym Fitness Home & Gym

To, co wyróżnia tę aplikację ze spośród innych to animacje 3D. Ponadto zawiera ponad 800 ćwiczeń i 100 planów treningów. Aby jednak otrzymać dostęp do ćwiczeń i wiedzy, należy stworzyć własny profil użytkownika za pomocą adresu e-mail lub konta Facebook. 

9. Aplikacja do treningów w domu: 7-minutowe ćwiczenia

Doskonały program dla kobiet, które mają mało czasu na zrobienie długiego treningu. Program zawiera zestawy złożone z 12 ćwiczeń. Zainstaluj i przekonaj się, jak 7 minutowe treningi potrafią dać w kość!

10. Aplikacja do treningów w domu: Nike Training Club

Popularny producent odzieży stworzył aplikację skierowaną głównie dla płci pięknej. Program oferuje szeroki zestaw ćwiczeń prezentowanych przez znane trenerki fitness oraz celebrytki. Funkcja, która wyróżnia tę aplikację na tle innych to możliwość wgrania swojej muzyki.

Trening HIIT zdobywa popularność na Instagramie – na czym polega? >>>

Ćwiczenia z aplikacją w domu – zalety

Nasze smartfony już dawno przestały być wyłącznie urządzeniami umożliwiającymi odbieranie i wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych. Dzięki postępowi technologicznemu telefony to istne centra dowodzenia. Dzięki nim, mamy dostęp do serwisów społecznościowych, możemy robić zdjęcia i pobierać przeróżne tematyczne aplikacje w tym m.in. z branży fitness.

Główną zaletą aplikacji do ćwiczeń w domu, jest nie tyle zestaw treningowy, a dostęp do wiedzy na temat tego, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia. Pamiętajmy bezpieczeństwo przede wszystkim. Aplikacje do ćwiczeń pozwalają także nam zorganizować trening dosłownie wszędzie i o każdej porze. 

Omawiając plusy, nie można także zapomnieć o możliwości integrowanie się z innymi użytkownikami aplikacji do ćwiczeń w domu poprzez dzielenie się wynikami, dobranymi programami i progresem naszych działań, co z pewnością wpływa na zwiększanie wzajemnej motywacji.

 

Ćwiczenia w domu – przeszkody

Oczywiście naszym zdaniem nie ma żadnych przeszkód, aby ćwiczyć w domu, ponieważ motywacja i kreatywność czyni cuda. Jednak są pewne czynniki, które skutecznie potrafią uniemożliwiać ćwiczenia lub je utrudniać. 

Chcąc ćwiczyć w domu, problemem mogą być domownicy. Problem ten może dotyczyć osób mieszkających w małych mieszkaniach lub borykających się z wścibskimi sąsiadami. Skakanie po dywanie może zirytować sąsiada odsypiającego nockę w pracy, mieszkającego piętro niżej. Wówczas, być może lepiej będzie wyjść np. do parku, aby wykonać jednostkę treningową.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, warto sobie zaplanować strategiczne miejsce, gdzie będziemy je wykonywać. Oczywiście salon lub sypialnia nie zastąpią ogromnej siłowni. Indywidualny sprzęt na siłownie trochę kosztuje i na taki zakup mogą sobie pozwolić nieliczni. Przed energicznymi wymachiwaniem spróbuj znaleźć miejsce, aby niczego nie zniszczyć.

To, co zazwyczaj utrudnia osobom chcącym ćwiczyć w domu to brak motywacji. W tym przypadku nie motywuje cię zakupiony karnet, osoba towarzysząca czy trener. Ćwicząc w domu, potrzebujesz ogromnej determinacji i wierzymy, że ją masz!