Czarna suknia ślubna – historia w pigułce

Obecnie to biel jest kolorem, który w naszej kulturze najbardziej kojarzy się ze ślubem. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że moda na biel zaczęła się stosunkowo niedawno, czyli w połowie XIX wieku. Wcześniej przyszłe mężatki zakładały barwne kreacje w różnych kolorach, takich jak czerwień, zieleń czy niebieski. Najpopularniejsze były jednak suknie ślubne w kolorze czarnym, wybierane przede wszystkim ze względów praktycznych. Jasne materiały były trudno dostępne, szybko się brudziły i musiały być często czyszczone. O suknię w ciemniejszym kolorze łatwiej było dbać, a do tego przyszła mężatka wiedziała, że będzie mogła założyć ją też na inne okazje poza ślubem.

Przełomowym momentem mody weselnej był rok 1840, w którym Królowa Wiktoria na swój ślub założyła suknię w kolorze śnieżnej bieli. Monarchini wzbudziła tym wyborem nie małe kontrowersje, i przypadkowo rozpoczęła istniejący do dzisiaj trend. Kobiety, na początku przede wszystkim z arystokracji, zaczęły ją naśladować, a biel była coraz chętniej zakładaną barwą na ślub. Na początku XX wieku, wraz ze wzrostem dostępności jasnych tkanin i materiałów, białe suknie ślubne zaczęły stawać się najczęstszym wyborem przyszłych mężatek. Wtedy też dopiero zaczęto przywoływać symbolikę białej sukni, która miała oznaczać czystość i niewinność. Musimy jednak pamiętać, że w dawnych czasach kolor biały symbolizował przede wszystkim bogactwo, ze względu na wysoką cenę i trudną dostępność tkanin w tym kolorze.

W niektórych miejscach na świecie czerń do dzisiaj jest powszechnie wybieranym kolorem ślubnym. W kulturze meksykańskiej, gdzie to biel jest kolorem żałobnym, panny młode bardzo często stają na ślubnym kobiercu w czarnych kreacjach. Czerń jest też chętnie wybieranym kolorem weselnym w kulturze indyjskiej, przede wszystkim w połączeniu z czerwienią, zielenią i niebieskim.

Czarna suknia ślubna – czy pannie młodej wypada ją założyć?

W niepisanych ustaleniach ślubnego savoir-vivre przyjęło się, że panna młoda na swój wielki dzień powinna założyć suknię w jasnym kolorze. Tak jak jednak wspomnieliśmy w akapicie powyżej, zasady te są bardzo płynne i wynikają przede wszystkim z trendów, które zaistniały w modzie ślubnej niecałe 200 lat temu. Tak naprawdę nie ma żadnego prawa, które nakazuje przyszłej mężatce założyć strój w konkretnym kolorze. To, jaką barwę wybierze, powinno zależeć tylko i wyłącznie od jej personalnych upodobań i preferencji.

Kolor czarny w naszej kulturze jest często kojarzony ze smutkiem i żałobą, musimy jednak pamiętać, że nie jest to jego jedyna symbolika. Czerń reprezentuje siłę, profesjonalizm i pewność siebie. Kolor czarny jest też symbolem elegancji i luksusu, nadaje osobie noszącej go lekko tajemniczej i pociągającej otoczki. Czarne suknie są dostojne i eleganckie, pasują do powagi wydarzenia, jakim jest ceremonia ślubu.

Mimo tego, że w obecnych czasach czerń nie jest najczęściej wybieranym kolorem sukni ślubnych w kulturze Zachodu, decyduje się na nią całkiem spora ilość pań młodych. Czarną kreację na swoje wesele założyła między innymi Sarah Jessica Parker, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon mody na świecie. Aktorka tym wyborem podkreśliła swój styl i oryginalność, a jej suknia została bardzo pozytywnie oceniona przez opinię publiczną. Po latach gwiazda jednak stwierdziła, że żałuje swojego wyboru. Swojej decyzji nie żałuje natomiast Chloe Sevigny, która również zdecydowała się na czarną sukienkę ślubną.

Czy na ślub wypada założyć czarną sukienkę? Tak! Zacznijmy od tego, że w kwestii tak ważnego dla panny młodej wydarzenia, nie powinniśmy zadawać sobie pytań „czy coś wypada”. Wszystko powinno zostać zorganizowane w zgodzie z wizją i marzeniami przyszłych małżonków. Po drugie, czarny to elegancki i dostojny kolor, a interpretacja jego symboliki jest rzeczą indywidualną. Po trzecie, czerń świetnie podkreśla niektóre typy urody, więc jeśli panna młoda czuje się dobrze w tej barwie, nie powinna bać się założyć jej na swój wielki dzień.

Zobacz także:

Jeśli masz ochotę na czarną suknię, nie zastanawiaj się nad tym, czy wybór takiej kreacji zostanie dobrze odebrany przez gości. Pamiętaj, że ślub to twój wyjątkowy dzień i to ty powinnaś czuć się w nim jak najlepiej. Masz pełne prawo zorganizować całe wydarzenie na swoich własnych zasadach!

Czarna suknia ślubna – za i przeciw

Zastanawiasz się nad wybraniem czarnej kreacji na ślub, ale dalej nie jesteś pewna, czy to dobry pomysł? Udało nam się zebrać krótkie za i przeciw, które mogą pomóc ci podjąć decyzję!

Czarna suknia ślubna: dlaczego tak?

  • oryginalność: wybór czarnej sukni ślubnej na pewno pokaże, że jesteś oryginalną i nietuzinkową osobą, która posiada swój własny styl,
  • względy praktyczne: czarną suknię będziesz mogła założyć na wiele różnych okazji po weselu, takich jak romantyczna randka czy koktajlowe spotkanie z przyjaciółmi, nie będzie tylko kurzyła się w szafie, jak często zdarza się w przypadku białych kreacji ślubnych,
  • spójność z typem urody: jeśli czujesz, że czerń to kolor, który podkreśla twoją urodę, dodaje ci pewności siebie albo po prostu lubisz go nosić, wybór czarnej kreacji w twoim wielkim dniu będzie strzałem w dziesiątkę.

Czarna suknia ślubna: dlaczego nie?

  • zerwanie z symboliką: w naszej kulturze kolor czarny często kojarzony jest ze smutkiem i żałobą, co nie zgadza się z radosną otoczką całego wydarzenia, jakim jest ceremonia zaślubin i wesele,
  • niespójność z typem urody: czarny nie będzie dobrze grał ze wszystkimi typami urody, niektóre panny młode mogą poczuć się przytłoczone, mając na sobie sukienkę w tym kolorze.

Czarny jako kolor przewodni wesela

Czarny to niezwykle elegancki i dostojny kolor. Pamiętaj, że możesz przemycić go do estetyki swojego wesela też za pomocą dekoracji i dodatków. Czarne obrusy czy zastawa stołowa to stylowe elementy, które dodadzą ceremonii oryginalnej i magicznej otoczki. Państwo młodzi mogą zdecydować się też na czarne zaproszenia ślubne, oraz winietki na stołach właśnie w tym kolorze. Same stoły mogą zostać udekorowane ciemnymi kwiatami w czarnych wazonach, a krzesła ozdobione czarnymi wstążkami czy kokardami.

Oczywiście nie wszystkie elementy i akcesoria na weselu muszą być czarne. Na szczęście ten kolor polubi się z praktycznie każdą barwą, a najczęściej wybierane połączenia to estetyka czerń-biel, czerń-czerwień i czerń-róż.

Czerń można przemycić też za pomocą dodatków w stylizacji panny młodej. Bukiet ślubny z ciemnych kwiatów, czarne buty, opaska na głowę czy narzutka, to tylko niektóre z akcesoriów świetnie wyglądających w tym kolorze.

Fajnym pomysłem będzie też wybranie czarnego tortu weselnego. Ciasto w tym kolorze na pewno zrobi wrażenie na gościach, szczególnie, jeśli zostanie ozdobione metalicznymi dodatkami, takimi jak złote lub srebrne płatki czy brokat.