Piercing znany jest od wieków. Teraz istnieją setki rodzajów kolczyków, różniących się wyglądem, materiałem wykonania i przeznaczeniem do użycia. To, jak będzie wyglądał kolczyk, zależy nie tylko od preferencji estetycznych, ale również od miejsca na skórze, na którym zostanie zaaplikowany. Czym różnią się od siebie różne typy kolczyków? Który rodzaj tych ozdób jest najbezpieczniejszy? Podpowiadamy.

Czym się różnią różne rodzaje kolczyków?

Kolczyki możemy pogrupować na wiele różnych sposobów, a najpopularniejsze z nich to podział ze względu na materiał wykonania, miejsce umieszczenia ozdoby na ciele, a także typ zapięcia kolczyka (ten podział najczęściej stosowany jest w przypadku ozdób do uszu). To, jaki powinniśmy wybrać kolczyk, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanego przez nas piercingu. W tej kategorii możemy wyróżnić typy ozdób takie jak: 

- labrety, czyli pręciki zakończone z jednej strony płaskim dyskiem, a z drugiej gwintem, na który można nakręcić ozdobę; najczęściej są wykorzystywane w piercingu wargi i ucha

- sztangi, czyli proste pręciki zakończone z dwóch stron kulkami, wykorzystywane w piercingu ucha czy sutków 

- kółka, czyli okrągłe pręciki, wykorzystywane w praktycznie każdym rodzaju przekłuć 

- podkowy, czyli półokrągłe pręciki zakończone kuleczkami, wykorzystywane na przykład w piercingu nosa czy piercingu intymnym 

- banany, czyli zaokrąglone sztangi, które najczęściej wykorzystywane są w piercingu brwi

Zobacz także:

- surface bar'y, czyli kolczyki do przekłuć powierzchniowych, takich jak sternum, collar czy neck piercing 

- kolczyki do nosa, takie jak zmodyfikowane kółka, podkowy i wkręty 

- kolczyki do pępka, czyli zmodyfikowane, zaokrąglone sztangi 

- kolczyki do uszu, na przykład wkręty, bigle, koła czy nausznice 

Największą różnorodność wzorów i typów kolczyków znajdziemy wśród tych, które są wykorzystywane w piercingu płatków uszu. Nic dziwnego: przekłuwanie tej części ciała jest bardzo popularne, ze względu na łatwość wykonywania zabiegu, szybkie gojenie i dużą akceptowalność społeczną w stosunku do tego rodzaju ozdób. 

Rodzaje kolczyków do uszu

Przekłuwanie płatków uszu to najpopularniejszy rodzaj piercingu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dobrze dobrane kolczyki mogą subtelnie podkreślić naszą urodę, wyrazić styl, a nawet być głównym elementem outfitu. Wyróżniamy dziesiątki rodzajów ozdób wykonanych pod dziurki w płatkach uszu, a najczęściej wybierane z nich to: 

- kolczyki sztyfty (wkręty): najpopularniejszy typ zapięcia, który składa się z cienkiego drucika przekładanego przez dziurkę w płatku ucha, tylnego zapięcia i przedniej ozdoby, takiej jak metalowe kółeczko czy brylancik. 

- bigle, czyli kolczyki z zapięciem angielskim: to jednoczęściowe zapięcie świetnie sprawdzi się dla średnio długich ozdób; składa się z ozdoby, na druciku, którego końcówkę przekładamy przez dziurkę w uchu, a następnie przypinamy ją na zatrzask. 

- kolczyki koła: są jednym z najstarszych wzorów kolczyków, a nazwę wzięły od swojego kształtu; mogą przybierać różne rozmiary, a rodzaj zapięcia jest podobny do zatrzasku w biglach. 

- kolczyki wiszące (rybki): zapięcie jest zrobione z długiego drucika, zaokrąglonego w miejscu przechodzenia przez dziurkę w uchu; ten rodzaj zapięcia najczęściej wybierany jest dla dłuższych, wiszących kolczyków, a czasem posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci zagiętego drucika do zaczepienia głównego zapięcia z tyłu ozdoby. 

- kolczyki przeciągane: długie, wiszące kolczyki; w ramach zapięcia posiadają łańcuszek, który przełożony przez dziurkę do połowy długości całej ozdoby sprawia, że trzyma się ona stabilnie w płatkach uszu. 

- nausznice: zdecydowanie najmodniejszy rodzaj kolczyków, które można nosić na wiele sposobów; zazwyczaj składają się z dwóch części, z której jedna powinna być przełożona przez dziurkę w uchu, a druga zaczepiona wzdłuż małżowiny i dopasowana do kształtu ucha.

- tunele: okrągłe kolczyki, które wkłada się do płatka ucha i rozciąga skórę tak, że powstaje w niej szerszy otwór, często "na wylot". 

Który rodzaj kolczyków jest najbezpieczniejszy?

Wybierając kolczyki powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Jest to ważne szczególnie przy świeżych wkłuciach, które są jeszcze w stanie regeneracji, albo dopiero się zagoiły. Kolczyki, które wkładamy do świeżo przekutych dziurek, powinny być wykonane z certyfikowanego materiału, który nie spowoduje uczulenia, a także nie doprowadzi do powstania stanu zapalnego. Takie tworzywa to między innymi srebro, złoto, stal chirurgiczna czy tytan, z którego zazwyczaj zrobione są kolczyki używane w salonach piercingu. Bez względu na to, na jaki kolczyk się zdecydujemy, musimy pamiętać o dokładnej dezynfekcji każdej ozdoby, zanim włożymy ją do dziurki w swoim ciele. 

Natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo utrzymania się ozdoby w dziurce (i zminimalizowanie możliwości jej wypadania), jubilerzy są zgodni co do tego, że najbezpieczniejszym wyborem będą bigle, czyli kolczyki z zapięciem angielskim. 

Rodzaje kolczyków i inspiracje na piercing

To, jaki rodzaj kolczyka wybierzemy, zależy przede wszystkim od miejsca wykonania piercingu, a także naszych indywidualnych preferencji w kwestii estetyki. Masz ochotę zrobić sobie kolczyk, ale nie masz jeszcze konkretnego pomysłu na miejsce na ciele i wzór? Wskazujemy trzy, które cieszą się szczególną popularnością.

1. Septum, czyli kolczyk w przegrodzie nosowej, jeszcze niedawno był odbierany jako piercing dla odważnych. Obecnie na ozdobę decyduje się coraz większa ilość osób. Wcale nas to nie dziwi. Kolczyki w tym miejscu prezentują się bardzo stylowo, a nam najbardziej przypadło do gustu kółko ze zdobieniem w kształcie mandali. 

fot. Getty Images

2. Ciekawym i stylowym pomysłem na kolczyk będzie też conch piercing w kształcie klasycznego kółka lub sztangi. Przekłucia w środku ucha nie są tak popularne, jak te w jego płatkach, jednak z roku na rok decyduje się na nie coraz większa ilość osób. Fajną możliwością, którą daje nam conch piercing, jest umieszczanie jednej ozdoby w kilku dziurkach zrobionych obok siebie. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku kolczyk sztanga, który dodatkowo może być ozdobiony metalowymi kółeczkami lub brylancikami. 

3. Kolczyk w wardze to piercing, który nigdy nie wychodzi z mody. Ozdoba wygląda dobrze u przedstawicieli obu płci, a wzór odpowiednio dobrany do rysów twarzy i stylu danej osoby na pewno będzie przyciągał uwagę. Nam najbardziej podobają się klasyczne, złote koła umieszczone symetrycznie nad górną wargą ust, a także bardziej wyraziste kolczyki z brylancików, na przykład w kształcie kwiatu.

fot. Getty Images

Pamiętaj, żeby nigdy nie robić tego rodzaju przekłuć samodzielnie, ani nie oddawać się w ręce znajomych specjalistów, którzy chcą wykonać zabieg na imprezie czy w domowych warunkach. Salony piercingu zatrudniają profesjonalistów, którzy są zaznajomieni z technikami wkłuć, mają odpowiednio przygotowany i sterylny sprzęt, a także wiedzą, jak zachować się w razie ewentualnych powikłań.