To był zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych, a zarazem najgłośniejszych filmów ostatnich lat. „Diuna”, bo właśnie o tej produkcji mowa, trafiła do kin pod koniec października 2021 i została niemal od razu została okrzyknięta mianem niesamowitego – filmowego widowiska. Fani oraz fanki docenili muzykę i kadry ukazujące monumentalną architekturę, a także (oczywiście!) grę aktorską. Należycie do tego grona? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, mamy dla was dobrą wiadomość. Premiera drugiej części „Diuny” została przyspieszona.

„Diuna 2” – opis fabuły

O tym, że „Diuna” powróci z drugą częścią, wiadomo już od dawna. Sequel kinowego hitu ogłoszono bowiem zaraz po premierze widowiska. Wiadomo już, że reżyserią (po raz kolejny) zajmie się wielokrotnie nagradzany (m.in. Cannes, MFF w Wenecji i Berlinale) kanadyjski filmowiec Denis Villeneuve.

Pewne jest, że to, co zobaczymy w „Diunie: Części drugiej”, będzie ściśle powiązane z wydarzeniami z pierwszej części. Jak się bowiem okazuje, twórcy i twórczynie od początku chcieli stworzyć dwa pełnometrażowe filmy. Ujawniono także, że tym razem fabuła filmu znacznie mocniej skupi się na rodzie Harkonnenów.

Drugi film będzie opowieścią o mitycznej podróży Paula Atrydy, sojuszu, który bohater nawiązuje z Chani i Fremenami oraz wojennej ścieżce, na którą wkracza, by wziąć odwet na spiskowcach, którzy zniszczyli jego rodzinę. Stając przed wyborem pomiędzy miłością swojego życia a losami wszechświata, zrobi wszystko, by zapobiec koszmarnej przyszłości, którą tylko on jest w stanie przewidzieć – czytamy w oficjalnym opisie filmu.

„Diuna 2” – obsada

W drugiej odsłonie produkcji obok Zendayi w roli Chani i Timothéego Chalameta w roli Paula Arteidesa zobaczymy na ekranie więcej znajomych twarzy. Rebecca Ferguson powróci jako Lady Jessica, Javier Bardem jako Stilgar, Dave Bautista jako Bestia, Josh Brolin jako Gurney Halleck i Stephen McKinley jako Thufir Hawat.

Jedną z najistotniejszych postaci w „Diunie 2” będzie księżniczka Irulana z domu Corrinów, czyli córka Padyszacha Imperatora Szaddama IV, w którego wcielił się Christopher Walken. W tej roli obsadzona została brytyjska aktorka Florence Pugh, którą znacie m.in. z produkcji „Midsommar. W biały dzień”, „Czarna Wdowa” ze Scarlett Johansson„Nie martw się, kochanie” z Harrym Stylesem i „Osobliwość”, którą można oglądać na Netfliksie.

Wiadomo też, że w obsadzie znalazł się również Austin Butler, prywatnie były chłopak Vanessy Hudgens, który obecnie spotyka się z modelką Kaią Gerber). Amerykański aktor, piosenkarz i model, którego ostatnio można było oglądać w roli króla rock'n'rolla w filmie Baza Luhrmanna „Elvis”, otrzymał rolę czarnego charakter, Feyda-Rauthę Harkonnena, czyli bratanka Vladimira Harkonnena (Stellan Skarsgård), wyznaczonego przez niego na swojego dziedzica.

„Diuna: część druga”: data premiery

Wiadomo już, kiedy kontynuacja „Diuny” trafi do kin na całym świecie. Przypomnijmy, że premiera filmu z Timothéem Chalametem i Zendayą pierwotnie miała odbyć się 17 listopada 2023 roku. Dystrybutor widowiska błyskawicznie zareagował jednak na niedawne wieści o opóźnieniu premiery najnowszej produkcji Marvela pt. „Blade”. Studio Warner Bros. Pictures postanowiło więc wykorzystać zwolniony przez konkurencję termin i ogłosiło, że „Diuna 2” trafi do kin 3 listopada 2023 roku, czyli dwa tygodnie wcześniej niż planowano.

Zdjęcia do „Diuny 2” ruszyły w połowie lipca 2022 roku.

„Diuna 2” –  Timothée Chalamet podzielił się zdjęciem z planu

Z początkiem grudnia 2022 roku Timothée Chalamet zamieścił na Instagramie pierwszą fotkę z planu. Aktor jest na niej odwrócony tyłem do obiektywu i ma na sobie ciemną bluzę z kapturem i intrygującym nadrukiem ludzkiego szkieletu. Fani i fanki natychmiast próbowali znaleźć na zdjęciu jakieś wskazówki i podpowiedzi odnośnie tego, czym twórcy i twórczynie zaskoczą nas w drugiej odsłonie. Niestety nie wymyślili wiele, emocje osiągnęły temperaturę wrzenia, a kontynuacja wciąż owiana jest tajemnicą.