Ubóstwo menstruacyjne siłą rzeczy kojarzy się nam z krajami Trzeciego Świata. Okazuje się jednak, że to problem o wiele nam bliższy, niż myślimy. Na początku tego roku firma Procter & Gamble, czyli producent środków do higieny intymnej Always, opublikowała badania, z których wynikło, że w Polsce z problemem słabego dostępu do podpasek i tamponów ma aż jedna na sześć nastolatek. I z tego powodu opuszcza też szkołę, która nie jest odpowiednio przygotowana na tego typu sytuacje.

Co z tym robi polski rząd? Zamiast iść tą samą drogą, co choćby Anglia oraz Szkocja i zafundować uczennicom komfort podczas okresu, woli obniżyć stawkę VAT z 8% do 5%. Ale to przecież sytuacji w żaden sposób nie rozwiązuje, bo skoro kogoś nie stać na podpaski, to po prostu go nie stać, logiczne. A z tego typu trudnością w Polsce boryka się, jak wynika z innego raportu, tym razem opublikowanego przez Kulczyk Foundation, 39% kobiet, które musiały zrezygnować z zakupu środków higienicznych ze względu na inne wydatki. Właśnie dlatego powstała taka inicjatywa jak fundacja Akcja Menstruacja.
 

Zobacz także: „Okres wolny od pracy” – PLNY LALA wprowadza dodatkowy dzień wolny od pracy dla dziewczyn, które cierpią podczas okresu
 

Akcja Menstruacja, czyli czas skończyć z ubóstwem menstruacyjnym w Polsce! 

Akcja Menstruacja to Emilia Kaczmarek, Magdalena Demczak, Julia Kaffka i Wiktoria Szpunar, czyli cztery licealistki, które postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Postawiły sobie za cel, by od tego roku szkolnego jak najwięcej szkół w Polsce otrzymywało co miesiąc zapas środków higienicznych umieszczanych w specjalnych szafeczkach w toaletach. Oprócz tego inicjatorki projektu „Hej, dziewczyny” chcą też edukować młode dziewczyny na temat menstruacji poprzez zajęcia prowadzone przez ekspertki czy specjalnie przygotowane scenariusze lekcji do samodzielnego przeprowadzenia, tworzenie poradników m.in. o tym, jak działać na rzecz zwiększenia dostępności podpasek i tamponów w szkołach, a także docieranie do jak największej liczby osób, które chciałyby wesprzeć Akcję Menstruacja.


Zobacz także: Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę?
 

Akcja Menstruacja – jak można pomóc?

Sposobów na to jest mnóstwo. Począwszy od zgłoszenia swojej lub każdej innej szkoły, która potrzebuje pomocy i dostarczenia środków higienicznych, rozwieszenia plakatów aż w końcu wsparcia finansowego fundacji. Liczy się każda złotówka, a ostatnie działania w mediach społecznościowych pokazują, że w godzinę można zebrać 20000 zł. Natomiast pierwsze efekty działań dziewczyn z Akcji Menstruacja, czyli Punkty Pomocy Okresowej można już znaleźć m.in. w Warszawie, Słupsku, Krakowie, Wałbrzychu, Złotoryi czy Lubinie. Cel jest jeden: cała Polska.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MAPA MIEJSC PRZYJAZNYCH OSOBOM MENSTRUUJĄCYM Widziałaś_eś gdzieś w knajpie środki higieniczne w toalecie? Znalazłaś_eś lokal, gdzie ktoś powiesił nasz plakat z kieszonką na podpaski? Koniecznie sprawdź czy to miejsce jest na naszej mapie - jeśli tak, możesz dodać kolejne zdjęcie, a jeśli nie, wprowadź nową lokalizację - zajmie Ci to kilka sekund, a nam pozwoli na promowanie tych miejsc Mapa to nasz nowy projekt, który pozwoli nam na zebranie w jednym miejscu wszyskich ważnych z menstruacyjnego punktu miejsc Poza tym, regularnie dodajemy do niej też Punkty Pomocy Okresowej - dzięki temu szybko sprawdzicie, gdzie możecie zostawiać dary dla Potrzebujących (ostatnio pojawiło się dużo nowych miejsc na Dolnym Śląsku - warto zajrzeć!) Podawajcie dalej tą informację - razem możemy stworzyć ogólnopolską bazę miejsc przyjaznych osobom menstruującym i tym samym zachęcić kolejne lokale do włączenia się do akcji! Pamiętajcie, że zawsze możecie do nas napisać, jeśli macie jakieś pytania dotyczące rozpoczęcia działań - z przyjemnością Wam pomożemy! Link do mapy oczywiście w bio! _________________________________ #akcjamenstruacja #okres #menstruacja #punktpomocyokresowej #ubóstwomenstruacyjne

Post udostępniony przez Akcja Menstruacja (@akcjamenstruacja) Sie 21, 2020 o 4:34 PDT


Zobacz także: Owulacja: co to jest i kiedy występuje i ile dni trwa? Opisujemy najczęstsze objawy jajeczkowania