Owulacja (jajeczkowanie) – co to jest owulacja?

Owulacja jest częścią cyklu miesiączkowego. Jest on charakterystyczny dla kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową. Owulacja to czas w cyklu menstruacyjnym, kiedy jajeczko jest dojrzałe i gotowe na uwolnienie z pęcherzyka Graffa komórki jajowej. Następnie przemieszcza się ona jajowodem w kierunku macicy, aby ostatecznie się w niej zagnieździć. Jest to bardzo ważny moment dla organizmu kobiety, ponieważ właśnie wówczas jest on gotowy na przyjęcie plemnika i rozpoczęcie ciąży. Jedynie na dwa dni przed owulacją oraz na trzy po niej kobieta jest płodna, a więc skłonna do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Cykl menstruacyjny jest regulowany poprzez hormony.
 

Co to znaczy owulacja (jajeczkowanie)?

Owulacja, inaczej zwana „jajeczkowaniem” to moment w cyklu menstruacyjnym, kiedy następuje uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Uwolniona komórka przemieszcza się jajowodem w celu zagnieżdżenia w macicy. W tym czasie następują dni płodne, a więc ciało kobiety jest gotowe na przyjęcie plemnika i skuteczne zapłodnienie.
 

Jajeczkowanie (owulacja) – objawy

Dokładna obserwacja ciała oraz jego znajomość umożliwiają rozpoznanie momentu jajeczkowania. Towarzyszą temu charakterystyczne objawy. Są one niezwykle istotne, szczególnie dla kobiet starających się o potomstwo lub stosujących naturalne metody antykoncepcji. Obserwacja objawów ciała towarzyszących jajeczkowaniu będzie też dobrym uzupełnieniem dla innych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Wszelkie objawy menstruacyjne warto notować. Jedynie ich długoterminowe obserwacje, odkrycie tendencji i cech charakterystycznych, mogą dać wymierne efekty. Za wszelkie zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas jajeczkowania są odpowiedzialne hormony, a dokładnie – progesteron.

Podczas owulacji wzrasta ogólna temperatura ciała kobiety. Dla jej dokładnych pomiarów poleca się stosowanie specjalistycznych termometrów owulacyjnych. Pozwalają one na odnotowanie nawet niewielkich, bo półstopniowych wahań w ciepłocie ciała. Pamiętać należy jednak, iż już na dwa dni przed wzrostem temperatury ciała, rozpoczynają się dni płodne, dlatego tak ważne jest przewidywanie owulacji, co jest możliwe jedynie przy dokonaniu wielomiesięcznych obserwacji i zaobserwowaniu tendencji. Kilkudniowe podwyższenie temperatury ciała może świadczyć o stanie chorobowym lub ciąży. Kolejną łatwą do zaobserwowania zmianą, która zachodzi w kobiecym ciele podczas dni płodnych, są różnice w strukturze, kolorze oraz zapachu śluzu wewnątrzszyjkowego kobiecej pochwy. Śluz menstruacyjny jest gęsty, przezroczysty i mało lepki, ale po nabraniu na palce daje się rozciągać. Wydzielina wydobywa się z waginy w sposób ciągły i daje uczucie permanentnego nawilżenia. Zadaniem śluzu jest pomoc plemnikom w przetrwaniu w kwasowym środowisku, które panuje wewnątrz pochwy oraz ich odżywienie, aby te mogły przeżyć do momentu połączenia z komórką jajową. Śluz pochwowy ułatwia również transport plemników do komórki jajowej. Kolejnym objawem w kobiecym ciele, towarzyszącym występowaniu dni płodnych, są zmiany w wyglądzie kobiecej szyjki macicy. Obserwacja ich wymaga jednak sporego doświadczenia i doskonałej znajomości własnego ciała. Badanie stanu szyjki macicy wykonuje się przy pomocy własnego palca i zmysłu dotyku. Ginekolodzy robią to za pomocą wziernika ginekologicznego i wzroku. W czasie płodnym ujście do szyjki jest miękkie, wilgotne i poszerzone. Sama szyjka wydaje się być otwarta.

Hormony wpływają również na ogólne samopoczucie kobiety oraz jej nastrój. Mogą powodować jego zmiany podczas trwania całego cyklu menstruacyjnego. W czasie trwania dni płodnych panie najczęściej znajdują się w swojej szczytowej formie. Czują się piękne i odważne, wzrasta ich samoocena i skłonność do ryzyka. Podczas owulacji estrogeny osiągają swój szczytowy poziom. Kobiety są szczęśliwe i entuzjastycznie podchodzą do otaczającego je świata. W tych dniach łatwiej znoszą niepowodzenia i porażki. Wówczas łatwiej nawiązywać im kontakty i realizować kluczowe przedsięwzięcia. Owulacja to doskonały czas na zaplanowanie ważnych spotkań i realizację planów. Wówczas warto wprowadzać zmiany w sposobie życia. Część kobiet podczas dni płodnych obserwuje u siebie znaczne polepszenie się kondycji skóry oraz włosów. Cera jest bardziej promienna, nie widać na niej oznak zmęczenia, przebarwień i plam. Jest matowa i gładka, nie przetłuszcza się. Mniej widoczne stają się również wszelkie zmiany trądzikowe oraz blizny. Włosy podczas owulacji są lśniące, gładkie i odbite u nasady. Są podatne na wszelkie zabiegi fryzjerskie i łatwiej się układają. Podczas jajeczkowania i w dniach bezpośrednio po nich następujących kobiece piersi wydają się pełniejsze, obrzmiałe, a sutki są wyraźniejsze, z mocno zarysowanymi brodawkami. Mogą być wówczas bardziej wrażliwe na dotyk. Istnieje grupa kobiet, które podczas jajeczkowania odczuwają bóle w podbrzuszu oraz w dole kręgosłupa. Mogą im towarzyszyć lekkie plamienia z dróg rodnych, uczucie zmęczenia i senność.
 

Ile dni trwa owulacja (jajeczkowanie)?

Standardowy i najczęściej wśród kobiet występujący cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Owulacja przypada na środkowy dzień cyklu menstruacyjnego. Najczęściej jest to 14. dzień po wystąpieniu pierwszych oznak krwawienia miesiączkowego. Sama owulacja trwa kilka godzin.

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę?
 

Kiedy jest jajeczkowanie po okresie?

Proces cyklu menstruacyjnego, który nie został w żaden sposób zakłócony, trwa około 28 dni. Pomiędzy dniami 13. i 15. powinno się odbyć jajeczkowanie. Kilkudniowe odchylenia od tej reguły są normalne i nie stanowią podstaw do niepokoju. Mogą one być uzależnione od predyspozycji kobiety, ale też od różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Pierwszy dzień cyklu stanowi dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie miesiączkowe, natomiast ostatni dzień to dzień przypadający bezpośrednio przez okresem. Samo krwawienie trwa zazwyczaj 3-7 dni, a jego długość zależy od uwarunkowań osobistych oraz intensywności krwawienia.

Cykl menstruacyjny przebiega czterofazowo:

1. menstruacja,

Zobacz także:

2. faza folikularna,

3. owulacja,

4. faza lutealna.

Faza pierwsza przypada najczęściej na pierwsze pięć dni cyklu menstruacyjnego. Są to dni, podczas których następuje krwawienie z dróg rodnych kobiety. Pierwszy dzień krwawienia należy uznać za pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego.

Faza folikularna jest faza drugą cyklu menstruacyjnego. Najczęściej trwa 7 dni i rozpoczyna się w 6. dniu cyklu menstruacyjnego, a kończy w dniu 13.

14. dzień cyklu menstruacyjnego, który w założeniu trwa 28 dni, to owulacja. Tego dnia komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa, za sprawą gwałtownego wzrostu poziomu luteiny i jajowodem przemieszcza się w kierunku macicy. Przez trzy kolejne dni będzie skłonna przyjąć plemnik i rozpocząć okres ciąży. W przypadku dłużej trwających cykli menstruacyjnych, jajeczkowanie zawsze będzie następować w ich połowie. Podczas owulacji błona śluzowa macicy jest już w pełni dojrzała, aby móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową.

Po jajeczkowanie następuje ostatnia faza cyklu menstruacyjnego – faza lutealna. Trwa ona od dnia następującego po owulacji aż do dnia bezpośrednio poprzedzającego krwawienie miesiączkowe. Trzy pierwsze dni tej fazy określane są mianem dni płodnych. To doskonały czas na podjęcie starań o potomstwo, a jednocześnie czas, kiedy pary stosujące naturalne metody antykoncepcji, powinny zachować wzmożoną ostrożność.
 

Jajeczkowanie – kiedy występuje?

Dzień jajeczkowania przypada dokładnie na środkowy dzień cyklu menstruacyjnego. Owulację u kobiety można rozpoznać poprzez obserwację zmian zachodzących w jej ciele. Należą do nich przede wszystkim:

 • zmiany nastroju – kobieta ma wyjątkowo dobry humor,
 • podwyższona ochota na seks,
 • plamienia z dróg rodnych,
 • bóle w podbrzuszu oraz w dolnej części pleców,
 • obrzmiałość piersi,
 • tkliwość sutków, mocny zarys brodawek, ich intensywny kolor,
 • uczucie senności i zmęczenia,
 • polepszenie stanu włosów oraz cery,
 • zmiany w wyglądzie macicy,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • zmiany w strukturze, kolorze, konsystencji oraz ilości śluzu pochwowego.

Dzień jajeczkowania można wyznaczyć za pomocą kilku sposobów. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • obserwacja śluzu pochwowego,
 • pomiary temperatury ciała,
 • przeprowadzanie testów owulacyjnych,
 • prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego.

Można również skorzystać z popularnych aplikacji: Aplikacje menstruacyjne - najlepsze apki do monitorowania cyklu miesiączkowego