Czym jest slow life? Zasmakuj życia w zgodzie z naturą

Wszyscy, którzy wyznają zasadę slow life, zdecydowanie cenią sobie spokojne życie bez pośpiechu, a przede wszystkim w zgodzie z naturą. Nawet jeśli niektórzy nie są w stanie osiągnąć takiego stanu w życiu codziennym to np. szukają miejsc i ofert wypoczynkowych, gdzie mogliby w tym nurcie odpocząć od swojego trybu życia. Bardzo często miejsca, które oferują tego typu usługi oraz ludzie, którzy propagują #slowlife, zwracają szczególną uwagę m.in. na to jakich kosmetyków używają. Jeżeli też chcesz postawić na taką zmianę, to objaśniamy najpopularniejsze określenia stosowane w branży kosmetycznej.

Kosmetyki ekologiczne – czym się charakteryzują?

Ekologiczne kosmetyki to podgrupa należąca do szerszej grupy kosmetyków naturalnych. W przypadku produktów określanych na opakowaniu tym mianem producent daje gwarancję, że składniki wykorzystane w procesie produkcji końcowego produktu pochodzą z certyfikowanych upraw. W takich miejscach pracownicy nie stosują żadnych sztucznych czy chemicznych oprysków i środków ochrony roślin. Dodatkowo proces produkcji tych kosmetyków zachodzi w zgodzie z naturą, czyli bez negatywnego wpływu na środowisko. Na plus jest także kwestia opakowań, które najczęściej są biodegradowalne. Jeśli jesteś zainteresowana tego typu kosmetykami to na ich opakowaniach powinnaś szukać certyfikatów, które potwierdzają ich jakość. Warto zwrócić uwagę np. na takie jak:

 • ECOCERT,
 • COSMOS,
 • COSMEBIO.

Z pewnością certyfikatów jakości jest jeszcze więcej. Jeśli chcesz się upewnić, czy dany produkt je posiada, to podczas zakupów możesz wyszukać taką informację w internecie. Dodatkowo sprawdź, jakie warunki musi spełnić kosmetyk oraz proces jego produkcji, by konkretny certyfikat został mu przyznany. Pamiętaj, że samo słowo certyfikat jeszcze nic nie oznacza.. Niestety wiele marek wykorzystuje pośpiech kupujących i na swoich produktach zamieszczają obietnice bez pokrycia, które niestety nic za sobą nie niosą. Samo „certyfikat jakości” nie przedstawia konkretów. Co faktycznie oznacza? Najpewniej wie to tylko i wyłącznie producent konkretnych produktów opatrzonych takim sformułowaniem.

Kosmetyki naturalne – najważniejsze cechy

Kosmetyki naturalne to te, których składowymi są substancje pochodzenia naturalnego. Oznacza to wyciągi z roślin oraz substancje pochodzenia zwierzęcego, które zostały uzyskane bez szkód dla zwierząt, np. wosk pszczeli bądź miód. Niestety tego określenia na opakowaniach producenci bardzo często nadużywają. Z czego to wynika? Np. z faktu, że w kosmetyku występują substancje naturalne w sąsiedztwie takich, których nie można określić w ten sposób. Takich produktów nie powinno się nazywać naturalnymi.

Jak zatem dociec, który kosmetyk faktycznie jest naturalny, gdy składy często są skomplikowane, a dodatkowo w obcym języku? Na szczęście w dobie mediów społecznościowych i stałego dostępu do internetu bardzo szybko można zweryfikować markę. Wystarczy odwiedzić np. blog lub konta na Facebooku i Instagramie marki funkcjonującej pod nazwą @czytamyetykiety. Jest to jedno z wielu obecnie dostępnych i rzetelnych źródeł, gdzie fachowcy przybliżają nam składy wielu produktów, które obecnie trendują. Ich praca polega na tym, żeby wytłumaczyć osobie, która w zasadzie nie musi znać się na konkretnych składnikach kosmetyków, czy dana marka faktycznie jest godna polecenia, czy może nadużywa pewnych określeń na swoich produktach, a w rzeczywistości nic za tym nie idzie.

Możesz jednak na stałe wypisać sobie listę składników, których warto unikać w kosmetykach. Oto one:

 • oleje mineralne,
 • pochodne ropy naftowej,
 • glikol propylenowy,
 • parabeny,
 • karbomery,
 • SLS,
 • SLES,
 • syntetyczne barwniki,
 • aromaty,
 • silikony,
 • karbomery.

Czym są bio kosmetyki?

Przybliżyliśmy już kosmetyki ekologiczne. Czym zatem są kosmetyki bio i dlaczego oba określenia nie są jednoznaczne, choć budzą podobne skojarzenia? Kosmetyki, które nazywamy ekologicznymi przynajmniej w 95 procentach muszą zawierać składniki pochodzenia biologicznego, czyli z wyeliminowaniem pestycydów, chemicznych substancji, antybiotyków. Natomiast BIO kosmetyki powinny mieć w składzie przynajmniej 50 procent substancji z naturalnych, certyfikowanych upraw. Dodatkowo muszą spełniać wszystkie pozostałe cechy, które wymieniliśmy przy okazji opisu kosmetyków naturalnych. One również produkowane są bez wyrządzania krzywdy zwierzętom oraz bez dodatków surowców modyfikowanych genetycznie czy syntetycznych barwników. Niestety w Polsce na dużą skalę producenci określają swoje wyroby jako BIO, choć ich kosmetyki nie zawsze takie są. Warto przed każdym zakupem to weryfikować lub stawiać na naprawdę sprawdzone marki z dobrą opinią na rynku.

Zobacz także:

Kosmetyki wegańskie – opis cech

W przypadku tego rodzaju produktów definicja jest najłatwiejsza. Kosmetyki wegańskie nie posiadają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, z włączeniem również tych, których wytworzenie nie wpływa na krzywdę zwierząt, jak wspomniany powyżej miód. Dodatkowo poza składem nie są też testowane na zwierzętach. Każdy prawdziwy wegański kosmetyk ma odpowiedni certyfikat na opakowaniu. Znając podział coraz modniejszych ostatnio kosmetyków, warto pamiętać, by nie stosować tych określeń zamiennie, ponieważ jest to błędem.

 

Gdzie kupić prawdziwe naturalne kosmetyki, vege lub bio?

Kosmetyki naturalne, wegańskie i bio można kupić w wielu miejscach. Są dostępne w aptekach, drogeriach i wielu sklepach internetowych. Szukanie eko marek możesz rozpocząć np. na Instagramie. Wpisując tam hasztag #naturalnekosmetyki albo #biokosmetyki lub inny okołotematyczny możesz trafić nie tylko na oferty poszczególnych marek, ale również na opinię innych użytkowniczek, które np. przetestowały już kosmetyk na własnej skórze.

Inną alternatywą jest znalezienie w Google Maps najbliższego sklepu stacjonarnego, który specjalizuje się w kosmetykach naturalnych. W związku z modą na tego typu produkty w dużych miastach otworzyło się sporo punktów prowadzących ich sprzedaż. Na miejscu z pewnością ekspedientka odpowiednio doradzi tak, by kosmetyk był dopasowany do oczekiwań.