Nie dni, ale godziny dzielą nas od rozpoczęcia 66. Konkursu Piosenki Eurowizji we włoskim Turynie. We wtorek do rywalizacji przystąpią uczestnicy pierwszego półfinału, w którym zobaczymy reprezentantów 17 krajów. Do sobotniego finału awansuje 10 z nich. Przypomnijmy, że drugi z koncertów półfinałowych, z udziałem Krystiana Ochmana z Polski, odbędzie się w czwartek. Choć oficjalny początek Eurowizji 2022 nastąpi dopiero dziś wieczorem, to pierwsze emocje związane z festiwalem mamy już za sobą. Tradycją stało się, że w niedzielę poprzedzającą Eurowizję ma miejsce uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której uczestnicy dumnie prezentują się na turkusowym dywanie. Niestety, nie obyło się bez kontrowersji. 

Eurowizja 2022: Macedonia Północna zostanie wykluczona z konkursu? 

Wszystko za sprawą Andrei Koewskiej, reprezentantki Macedonii Północnej, która wywołała ogromny skandal. 22-letnia artystka, gdy pozowała przed obiektywami fotoreporterów, w pewnym momencie wyrzuciła flagę swojego kraju, by ta nie przeszkadzała jej w zdjęciach. Zachowanie młodej artystki odbiło się szerokim echem w macedońskich mediach i wywołało lawinę komentarzy. Sprawa okazała się na tyle poważna, że rodacy Koewskiej żądają jej dyskwalifikacji. Na brak szacunku do narodowych symboli natychmiast zareagował tamtejszy nadawca, który nie wykluczył wycofania reprezentantki z tegorocznego konkursu. 

MRT potępia ruch reprezentantki Macedonii, która wyrzuciła flagę na ziemię podczas sesji zdjęciowej w Turynie. Publiczny nadawca w żaden sposób nie stoi za skandalicznym zachowaniem naszej przedstawicielki, która tym gestem okazała brak szacunku do flagi narodowej i złamała prawo. MRT oczekuje wystosowania oficjalnych przeprosin do obywateli Macedonii Północnej. Jednocześnie nadawca zastanawia się nad możliwością wycofania reprezentantki z Eurowizji 2022 i podejmie odpowiednie środki, by ukarać osoby odpowiedzialne z ramienia delegacji za ten skandal – czytamy w oświadczeniu MRT. 

Jak do całej sytuacji odniosła się sama zainteresowana? Późnym wieczorem Andrea Koewska wydała oświadczenie, w którym przeprosiła za incydent. Wykonawczyni utworu „Circles” zapewnia, że do zdarzenia doszło całkowicie przypadkiem i nie miała zamiaru znieważyć narodowych barw. Flagę chciała oddać członkom swojej delegacji, ale ci zbyt wcześnie się oddalili, przez co dzielił ich za duży dystans. Na razie nie wiadomo, czy Andreę zobaczymy w zaplanowanym na 12 maja drugim półfinale Eurowizji 2022. 

Kim jest Andrea Koewska?

Andrea Koewska, znana pod pseudonimem Andrea, urodziła się 14 lutego 2000 roku w Skopju. W wieku pięciu lat przeniosła się z rodzicami do Nowego Jorku, gdzie spędziła znaczną część swojego życia. Jej debiutancki singiel „I know” podbił wiele zagranicznych list przebojów, m.in. w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na początku lutego wygrała krajowe preselekcje, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Macedonii Północnej w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji. Prywatnie jest córką lekarki i profesora nauk prawnych. 

Piosenka Macedonii Północnej na Eurowizję 2022: Andrea – „Circles” 

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.