Eurowizja to jedno z najpopularniejszych widowisk telewizyjnych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Konkurs rokrocznie przyciąga przed telewizory miliony widzów, bijąc kolejne rekordy oglądalności. Po raz pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku i był organizowany nieprzerwanie do momentu wybuchu pandemii koronawirusa w 2020. W ponad 60-letniej historii najczęściej, bo aż siedmiokrotnie, z końcowego triumfu cieszyli się reprezentanci Irlandii. Niezwykle skuteczni są także Szwedzi, którzy wygrywali aż sześć razy. Pięć zwycięstw na koncie mają Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy i Luksemburczycy. 

Eurowizja jest dla wielu artystów przepustką do wielkiej kariery. Na liście zwycięzców znajdziemy m.in. kultowy zespół ABBA, Céline Dion, Loreen, Conchitę Wurst czy włoską formację Måneskin, która w wielkim stylu wygrała 65. edycję festiwalu i szturmem podbił światową scenę muzyczną. Na pierwszą wygraną wciąż czekają Polacy. Do tej pory nasz kraj tylko raz znalazł się w czołowej trójce. W 1994 – w roku, w którym Polska zadebiutowała w konkursie – drugie miejsce zajęła Edyta Górniak z piosenką „To nie ja”. Czy w 2023 uda się powtórzyć to osiągnięcie? 

Eurowizja 2023 – gdzie i kiedy się odbędzie? 

Gospodarzem Eurowizji, zgodnie z tradycją, jest zeszłoroczny zwycięzca. Niestety ze względu na wciąż trwającą wojnę Rosji z Ukrainą, Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że nasz wschodni sąsiad, który triumfował przed rokiem, nie jest wstanie „zagwarantować bezpieczeństwa i zapewnić gwarancji operacyjnych wymaganych od nadawcy do organizacji i produkcji konkursu zgodnie z jego regulaminem”. Prawo do organizacji konkursu otrzymała druga w ubiegłorocznym zestawieniu Wielka Brytania

Konkurs Piosenki Eurowizji zawita na Wyspy Brytyjskie po raz pierwszy od 1998 roku. Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9, 11 (półfinały) i 13 (finał) maja w Liverpoolu. Łącznie wystąpi 37 reprezentacji. W wielkim finale zobaczymy 26 artystów – 20 z nich zostanie wyłowionych w dwóch koncertach półfinałowych, a pozostałe sześć miejsc zajmą przedstawiciele tzw. „Wielkiej Piątki” i ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Ukraina. 

Eurowizja 2023 – polskie prelekcje. Kto się zgłosił?

Kto z Polski na Eurowizję 2023? Nazwisko artysty lub artystki poznamy pod koniec lutego podczas finału polskich preselekcji. Proces przyjmowania zgłoszeń do krajowych eliminacji ropoczął się 22 września 2022 r. i miał zakończyć się 15 stycznia 2023 r. Chętnych było jednak tak wielu, że TVP podjęło decyzję o wydłużeniu terminu do 10 lutego, do godz. 22:00. Publiczny nadawca zobowiązał się ogłosić pełną listę uczestników, którzy powalczą o bilet do Liverpoolu, najpóźniej 19 lutego

Jak podaje nieoficjalnie „Dziennik Eurowizyjny”, Telewizja Polska otrzymała ponad 80 zgłoszeń. Wśród kandydatów nie brakowało znanych nazwisk, jak na przykład Maja Hyży, Natasza Urbańska, Alicja Szemplińska, Kuba Szmajkowski czy Lidia Kopania, która reprezentowała Polskę w 2009 roku. Chrapkę na Eurowizję mieli także m.in. aktorka Maria Niklińska, mister Polski 2019 Daniel Borzewski, popularny gwiazdor disco polo Skolim oraz:

 • Ramona Rey,
 • Monika Urlik,
 • Stashka,
 • Blanka
 • i Giuseppe Lacivita.

Maja Hyży pojedzie na Eurowizję 2023? / fot. AKPA

Zobacz także:

Listę 10 finalistów krajowych eliminacji, którzy powalczą o prawo reprezentowania Polski w Liverpoolu zdecydowano ogłosić 15 lutego w programie „Pytanie na śniadanie”. Wydawcy porannego magazynu Dwójki postanowili stopniowo dawkować widzom emocje i na początek ogłosili tylko połowę stawki.

 • Alhena – „Booty”
 • Blanka – „Solo”
 • Dominik Dudek – „Be good”
 • Felivers – „Never back down”
 • YAN – „Champion”

Drugą piątkę finalistów polskich preselekcji do Eurowizji 2022 poznaliśmy w dalszej części programu. Obyło się bez większych zaskoczeń. W stawce znaleźli się artyści od dłuższego czasu związani z TVP, którzy regularnie występują na różnego rodzaju imprezach i koncertach organizowanych przez stację.

 • Alicja Szemplińska – „New home”
 • Kuba Szmajkowski – „You do me”
 • Maja Hyży – „Never hide”
 • Natasza – „Lift u up”
 • Jann – „Gladiator”

Eurowizja 2023 – kiedy polskie preselekcje?

Koncert „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję”, podczas którego wyłoniony zostanie polski reprezentant, odbędzie się w niedzielę, 26 lutego. Początek widowiska zaplanowano na godz. 17:30. Transmisję przeprowadzi telewizyjna Jedynka. 

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji konkursu Polskę reprezentował Krystian Ochman z utworem „River” (zobacz nagranie z finałowego występu Krystiana Ochmana). Zwycięzca 10. edycji „The Voice of Poland”, choć był cichym faworytem bukmacherów, zajął w Turynie 12. pozycję z dorobkiem 151 punktów. W historii polskich startów na Eurowizji – oprócz wspomnianej już Edyty Górniak – wyżej klasyfikowani byli tylko:

 • Zespół Ich Troje (7. miejsce – 2003 rok)
 • Michał Szpak (8. miejsce – 2016 rok)
 • Anna Maria Jopek (11. miejsce – 1996 rok)

Krystian Ochman podczas polskich preselekcji do Eurowizji 2022 / fot. AKPA