#MagandangMorenx to po tagalsku piękny ciemnoskóry człowiek. To także hasztag, za pomocą którego modelka i aktorka Asia Jackson pochodząca z Filipin propaguje ważną akcję. O co dokładnie chodzi?

Skolonizowane przez Hiszpanię Filipiny były etnicznie zdominowane przez białą większość i to dziedzictwo mocno zaważyło na kanonach piękna obowiązujących do dziś. Fiksacja Azjatek na punkcie jaśniejszej skóry przez te 400 lat utrwaliła się na dobre.   

Zaglądając na Instagram Jackson (43,5 tysiąca followersów) trudno w pierwszej chwili uwierzyć, że ktoś o tak oszałamiającej urodzie może czuć w związku z nią niepewność czy dyskomfort. Tymczasem ona sama, podobnie jak niezliczona ilość innych Filipinek, choć nie mówi się o tym głośno, wielokrotnie doświadczały dyskryminacji i odrzucenia właśnie z powodu koloru skóry.

Już jako mała dziewczynka, jak przyznaje Jackson, była uświadamiana przez mamę z jakimi uprzedzeniami i stereotypami przyjdzie jej się mierzyć – i nie było w tym przesady. Filipiny nie bez kozery są największym rynkiem zbytu, jeśli chodzi o kosmetyki rozjaśniające skórę. Są też gniazdem silnej dyskryminacji i kompleksów kolejnych pokoleń dziewcząt zmagających się z pokoleniowym przekazem – i właśnie przeciwko temu wymierzona jest akcja #MagandangMorenx.

Jak się okazało, akcja modelki odbiła się szerokim echem na mediach społecznościowych. Hasztag #MagandangMorenx był użyty ponad  3000 razy i momentalnie stał się viralem. Wiele Azjatek otwarcie przyznało się w swoich  tweetach, bo to własnie na Twitterze rozpoczęła się cała akcja, że niezgoda na inność (czyli ciemny kolor skóry) zaszczepiana jest im w ich własnych domach, a MagandangMorenx to wentyl, który pozwala złapać do tego zdrowy dystans.

Wielkie brawa dla Asii Jackson. Dziewczyny, trzymamy za Was kciuki! 

If you're a tan/brown Filipino, read this & join in on #MagandangMorenx this Friday, October 27pic.twitter.com/91St56FFKz

— Asia Jackson (@aasian) 22 października 2017

I grew up around whitening products and always wondered why my mother insisted that being dark is ugly but it's honestly not. Brown skin is beautiful dark skin is beautiful. I'll fight you if you try to tell me otherwise. #MagandangMorenxpic.twitter.com/ejBdfUgGnJ

— leah janelle (@leahjvnelle) 28 października 2017