Frustracja – co to znaczy?

Frustracja to słowo pochodzące z języka łacińskiego, a konkretne od terminu frustratio. Można je przetłumaczyć na polski za pomocą takich słów jak:

 • udaremnienie,
 • zawód, 
 • zdenerwowanie, 
 • unicestwienie.

Frustracja – definicja

Frustracja w psychologii rozumiana jest jako taki stan, w którym człowiek odczuwa dyskomfort z powodu braku możliwości zaspokojenia określonej potrzeby lub realizacji celu. Psychologowie wyjaśniając co to znaczy frustracja, zaznaczają, że wskazany cel w innych warunkach byłby możliwy do osiągnięcia. Frustracja występuje wtedy, gdy dana osoba dążyła wcześniej do realizacji swojej potrzeby. Napotkała jednak na swojej drodze pewną zewnętrzną przeszkodę, która to uniemożliwiła. 


Rozwiązywanie problemów: 5 rad jak najlepiej uporać się z trudnościami >>>
 

Frustracja – przyczyny i objawy 

Objawy frustracji to przede wszystkim szereg przykrych emocji, które pojawiają się u osoby jej doświadczającej. Można do nich zaliczyć zwłaszcza złość, bezradność, bezsilność, gniew, lęk, a także poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Psychologia potwierdza, że frustracja zazwyczaj poprzedza agresję czy atak furii. Może również prowadzić do depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Czasami osoby znajdujące się w stanie frustracji zmagają się z myślami samobójczymi lub nawet podejmują próby odebrania sobie życia. 

Frustracja objawia się również w postaci różnego rodzaju objawów somatycznych. Powstają one na skutek doświadczanego stresu, lęku, bezsilności i innych trudnych emocji. Osoba zmagająca się z frustracją może odczuwać:

 • szybsze bicie serca,
 • drżenie mięśni,
 • suchość w ustach,
 • nadpotliwość,
 • sztywność ciała,
 • zawroty głowy,
 • rozkojarzenie,
 • ból głowy,
 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • bezsenność,
 • parcie na szybkie oddanie moczu,
 • niemożność jego oddania. 

Przyczyny frustracji najczęściej mają związek ze stawianiem sobie zbyt dużych wymagań i wygórowanych oczekiwań. Osoby przesadnie ambitne zwykle mają problem z tym, aby pogodzić się z porażką. Na frustrację są również narażeni ci, którzy nie potrafią wytrwale znosić przeciwności losu. Problem ten może mieć swoje podłoże w dzieciństwie.

Będziemy podatni na frustrację, jeżeli we wczesnym okresie życia nasze podstawowe potrzeby nie były zaspokajane. Można do nich zaliczyć zwłaszcza potrzebę bezpieczeństwa, doceniania, akceptacji i miłości. Zjawisko to dotyka również te osoby, które nie potrafią zawalczyć o siebie, nie są asertywne i mają tendencję do unikania oraz uległości.  

Zobacz także:


Jak się uspokoić na szybko, wyciszyć emocje i ukoić nerwy? Znamy najlepsze sposoby na stres >>>
 

Frustracja – frustracja seksualna w związku, w pracy, u dzieci, czyli różne rodzaje frustracji 

Zjawisko frustracji może przybierać różną postać w zależności od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Frustracja u dzieci często wynika z tego, że rodzice nie stawiają im wymagań i zaspokajają wszystkie ich zachcianki. Dziecko może wpaść wtedy w furię, jeżeli nagle nie będzie mogło dostać np. drogiej zabawki. Zaczyna wtedy głośno krzyczeć, płakać, szarpać się, uciekać i robić wokół siebie sporo hałasu. 

Frustracja w związku wiąże się z tym, że partnerzy nie zaspakajają wzajemnie swoich potrzeb. Żona może czuć się np. sfrustrowana, jeżeli jej mąż nie angażuje się w obowiązki domowe, nie rozmawia z nią lub nie okazuje czułości. Szczególnie dotkliwa zwykle okazuje się frustracja seksualna. Objawy wynikają wtedy z braku możliwości zaspokojenia swoich potrzeb erotycznych oraz rozładowania napięcia seksualnego. Aby uniknąć frustracji seksualnej w związku, warto na bieżąco rozmawiać o własnych potrzebach, oczekiwaniach, lękach czy obawach. Dzięki temu relacja będzie bardziej satysfakcjonująca, a ryzyko rozstania się czy zdrady znacząco spadnie. 

Frustracja w pracy może się natomiast rozwinąć wtedy, gdy pracownik czuje się niedoceniany, jest ofiarą mobbingu czy stawia się mu zbyt wygórowane czy nieadekwatne do kwalifikacji wymagania. Na ryzyko frustracji naraża długo utrzymujące się niskie wynagrodzenie, brak możliwości awansu czy rutynowy charakter pracy.

Pracownik może się także czuć sfrustrowany, gdy sam stawia sobie zbyt duże wymagania, porównuje z innymi zatrudnionymi osobami lub bierze na siebie zbyt wiele obowiązków. Stopniowo narastająca frustracja w pracy prowadzi do wypalenia zawodowego, a także zmniejsza efektywność i kreatywność pracownika. 


Bierna agresja: jak rozpoznać ją u kogoś i u siebie? Zrób TEST >>>
 

Frustracja – jak sobie radzić w ciężkich chwilach? 

Objawy frustracji potrafią być na tyle dokuczliwe, że odbierają chęć do życia i działania. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto przede wszystkim zmienić sposób myślenia. Zmniejszyć wymagania względem siebie i przestać porównywać się z innymi osobami. Starać się docenić to, co obecnie mamy – pracę, dach nad głową, jedzenie, ubranie czy rodzinę. Warto każdego dnia znaleźć przynajmniej kilka powodów do wdzięczności.  

W ciężkich chwilach związanych z frustracją dobrze jest również zwrócić się po pomoc do bliskiej, zaufanej osoby. Często nawet sama rozmowa z przyjacielem pozwala zrzucić z siebie niepotrzebny balast. Możemy wtedy wypowiedzieć na głos to, co czujemy w środku i pozbyć się nieprzyjemnych emocji.  

Frustracja w poważniejszych przypadkach wymaga wizyty u psychoterapeuty. Taka osoba pomoże nam lepiej uświadomić sobie przeżywane emocje i w zdrowy sposób je wyrazić. Jeżeli doskwiera wam frustracja w związku, wtedy warto zdecydować się wspólnie z partnerem na terapię par. W jej trakcie lepiej poznacie swoje wzajemne potrzeby i poprawicie komunikację. Nauczycie się również stawiać sobie granice, aby nie doprowadzać do narastania frustracji. 

Frustracja [TEST] – sprawdź, czy jesteś notorycznie sfrustrowany 

Chcesz sprawdzić, czy towarzyszy ci frustracja? Test w formie 10 pytań pomaga w autodiagnozie. Jeżeli udzielisz odpowiedzi „tak” na większość z nich, wtedy najprawdopodobniej dotyczy cię ten problem i może warto skonsultować to ze specjalistą. 

1. Czy towarzyszy ci uczucie, że masz już wszystkiego dość? 

2. Czy zdarza ci się tracić panowanie nad sobą?

3. Czy inne osoby zwracają ci uwagę, że często zachowujesz się agresywnie?

4. Czy towarzyszą ci stany depresyjne?

5. Czy masz poczucie, że twoje życie jest niekończącym się pasmem nieszczęść?

6. Czy odnosisz wrażenie, że znalazłeś się w sytuacji bez wyjścia?

7. Czy jesteś ciągle poddenerwowany?

8. Czy towarzyszy ci przekonanie, że nie masz wpływu na swoją obecną sytuację?

9. Czy chciałbyś wyjechać jak najdalej i zacząć życie od nowa?

10. Czy zdarza się się wyładowywać swoją bezsilność na bliskich osobach?