Jak dobrać fryzurę na ślub do kształtu twarzy?

Fryzurę na ślub powinnaś wybierać przede wszystkim według swoich indywidualnych preferencji, istnieje jednak kilka zasad, które pomogą ci podkreślić i uwydatnić twoje naturalne piękno. Kształt twarzy gra w tym przypadku bardzo ważną rolę, ponieważ istnieją rodzaje ułożenia włosów, które mniej lub bardziej będą pasowały do twojej anatomii. Przy szukaniu inspiracji na idealnąślubną fryzurę, pamiętaj, że:

 • wyróżnia się pięć głównych rodzajów kształtów twarzy: owalny, okrągły, kwadratowy, podłużny i trójkątny,
 • do twarzy owalnej będą pasowały praktycznie wszystkie rodzaje fryzur, ponieważ jest ona uważana za najbardziej proporcjonalną,
 • twarz kwadratowa polubi się z fryzurami, które delikatnie łagodzą jej ostre rysy, na przykład niedbale rozpuszczone włosy, warkocze, czy luźne upięcia, ze swobodnie wypuszczonymi kosmykami,
 • twarz okrągła będzie pasować do fryzur, które optycznie delikatnie ją wydłużą, takich jak luźny kok, z symetrycznie puszczonymi kosmykami włosów po obu stronach buzi,
 • twarz podłużna polubi się z fryzurami, które optycznie ją skrócą, czyli takimi, które mają dużą objętość, na przykład krótki bob, messy look, miękki kucyk czy luźne upięcie z boku buzi,
 • do twarzy trójkątnej będą pasować fryzury zawierające sploty, fale i delikatne loki, miękkie kucyki, a także grzywki.

Fryzury na ślub 2022: niedbały kok

Kok to ponadczasowe i klasyczne rozwiązanie, które wpisuje się w elegancką estetykę wydarzenia, jakim jest ślub. Ta fryzura może kojarzyć nam się z bardzo ciasnym i obszernym upięciem, które nadaje pannie młodej niezwykle formalnej otoczki. Rzeczywiście, jakiś czas temu modne były wysokie koki w stylu baletnicy, jednak dziewczyny coraz częściej decydują się na niskie i luźne upięcia.

Nonszalanckie, romantyczne upięcie, z którego luźno wychodzi kilka kosmyków włosów, to hit obecnego sezonu ślubnego. Fryzura będzie pasować zarówno do ceremonii w stylu boho, jak i royal czy glamour. Spięcie można dodatkowo ozdobić, na przykład za pomocą świeżych kwiatów, biżuteryjnej opaski, czy drobnych perełek.

Niskie koki na wesele, spięte zaraz nad karkiem, są świetną opcją dla pań posiadających włosy o krótkiej lub średniej długości. Profesjonalny stylista będzie w stanie stworzyć z nich fryzurę, która będzie łączyła objętość z lekkością, dzięki czemu nada stylizacji panny młodej dziewczęcej i świeżej otoczki, ale utrzyma się w nienaruszonym stanie podczas wszystkich zabaw weselnych!

Fryzury na ślub 2022: warkocz holenderski

Gorącym trendem obecnego sezonu ślubnego są też wszelkiego rodzaju warkocze. Nam najbardziej podoba się splot holenderski, czyli odwrócony splot francuski, w którym pasma włosów są zaplecione na zewnątrz. Tego rodzaju fryzura nadaje włosom objętości, prezentując się przy tym niezwykle efektownie.

Warkocz holenderski może zostać zapleciony z włosów średniej długości lub długich. Splot może zostać wykonany w klasycznej formie i zostać ozdobiony biżuteryjnymi spinkami, perełkami lub wiankiem ze świeżych kwiatów. Świetnie sprawdzi się do stylizacji boho i rustykalnych, oraz ceremonii organizowanych na świeżym powietrzu.

Tego rodzaju fryzurę na ślub możemy też urozmaicić. Najczęściej wybierane wariacje na temat warkocza holenderskiego to między innymi:

Zobacz także:

 • warkocz holenderski na ukos, który swobodnie opada na jedno ramię panny młodej; zaczynamy go pleść od góry z jednej strony głowy, a kończymy pod uchem z drugiej,
 • warkocz holenderski z pięciu części, czyli splot z efektem WOW, który nadaje włosom niezwykłej objętości,
 • warkocz holenderski z kucykiem, który pleciemy tylko do pewnej długości włosów, a resztę kosmyków spinamy w miękki kucyk,
 • braids ze splotem holenderskim, czyli dwa symetryczne warkoczyki po obu stronach głowy,
 • kok z warkoczem holenderskim, czyli lekkie upięcie, które ozdobimy tym pięknym splotem.

Fryzury na ślub 2022: miękki kucyk

Kucyk w eleganckim wydaniu to świetny pomysł na niezwykłą fryzurę na ślub. Rodzaj spięcia można dopasować do długości włosów i estetyki stylizacji, i połączyć je z efektownym splotem, czy dodatkami takimi jak kwiaty, perełki lub bogato zdobiona opaska. Kucyk wydłuża optycznie szyję i całą sylwetkę, dlatego jest chętnie wybierany przez panie, które oczekują takiego efektu od wybranej przez siebie fryzury.

Włosy średniej długości polubią się z miękkim, niskim kucykiem rozpoczętym efektownym splotem. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku warkocz holenderski, zakończony luźno związanymi włosami, wystylizowanymi w delikatne loki lub fale.

Panna młoda posiadająca długie włosy może zdecydować się na wysoki kucyk, upięty na samym czubku głowy. Fryzura będzie pasowała do prostej grzywki, kończącej się zaraz nad linią brwi, a także kilku krótszych kosmyków włosów, opuszczonych luźno po obu bokach twarzy.

 

Fryzury na ślub 2022: rozpuszczone włosy

Rozpuszczone włosy to fryzura na ślub, która nigdy nie wychodzi z mody. Podkreślają one naturalne piękno panny młodej, dodając jej nutkę nonszalancji (w końcu najprawdopodobniej nie spędziła kilku godzin swojego cennego czasu na czesaniu strojnego upięcia!). Mogą zostać delikatnie pofalowane, lub wręcz przeciwnie, wyprostowane, i gładko opuszczone na ramiona i plecy panny młodej. Luźno puszczone włosy będą świetnie wyglądać z ozdobami takimi jak diadem, welon, wianek, zdobione spinki czy biżuteryjna opaska.

Jeśli przyszła mężatka ma długie włosy, fryzura będzie wyglądała niezwykle efektownie, jednak może być problematyczna podczas ceremonii organizowanych w cieplejszych miesiącach. Ślub i wesele to wydarzenie, podczas którego zazwyczaj jesteśmy w ciągłym ruchu, przez co w niektórych momentach możemy się zgrzać lub spocić. Włosy przyklejające się do wilgotnej skóry pleców i dekoltu mogą skutecznie utrudnić pannie młodej zabawę!

Fryzury na ślub 2022: naturalne loki i fale

Fale i loki to fryzury na ślub, które od lat nie wychodzą z mody. Zmienia się tylko ich styl. O ile jeszcze kilka lat temu pannom młodym zależało na mocnym skręcie, który utrzyma się w niezmienionej formie przez całą noc, w tym sezonie przyszłe mężatki stawiają na bardziej naturalne uczesanie. Niestety, nie oznacza to wcale, że łatwiej jest je wykonać. Stworzenie pozornie niedbałej, jednak trwałej i eleganckiej fryzury, może wymagać od stylisty doświadczenia, i zająć mu sporą ilość czasu.

W tym sezonie najmodniejsze będą delikatne fale na rozpuszczonych włosach. Świetnie sprawdzą się na krótkiej fryzurze boba, jak i średniej długości i dłuższych kosmykach. Fajnym pomysłem na fryzurę w estetyce vintage będą fale zaczesane na jeden bok.

Loki możemy przemycić też do fryzury z upięciem. Kosmyki opadające swobodnie z lekkiego koka, kucyka czy warkocza, będą wyglądać jeszcze lepiej, kiedy delikatnie wystylizujemy je za pomocą lokówki. Panny młode, które zdecydowały się na falowanie włosów przed ślubem, nie mogą zapomnieć o użyciu mocnego lakieru lub spray’u. Trwałość loków zależy przede wszystkim od budowy włosa, ale będą wpływać na nią też czynniki, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza, dlatego nie można zapomnieć o dokładnym utrwaleniu skrętu.

Fryzury na ślub 2022: fryzura z grzywką

Fryzury na ślub z grzywką na pewno będą zwracać na siebie uwagę. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, krótkie kosmyki puszczone na czoło są najbardziej polecane paniom o twarzy w kształcie trójkąta, jednak przyszłe mężatki o mniej ostrych rysach też mogą wyglądać niezwykle efektownie w tego typu uczesaniu.

Prosto ścięta grzywka, która kończy się tuż nad linią brwi, będzie dobrze pasować do rozpuszczonych włosów, długich, krótkich jak i średniej długości. Kosmyki można delikatnie pofalować, albo wygładzić za pomocą prostownicy. Tego typu fryzura może zostać ozdobiona wieloma różnymi dodatkami, takimi jak wianek, pąki świeżych kwiatów, diadem czy biżuteryjna opaska. Wszystko zależy od upodobań panny młodej, a także estetyki jej ślubnej stylizacji.

Grzywka, zarówno prosta jak i opadająca na bok, polubi się też z luźnym upięciem. Niedbały, niski kok, połączony z kosmykami zakrywającymi częściowo czoło, to pomysł na niezwykle romantyczną i elegancką fryzurę na ślub.

Krótkie włosy z prostą, krótką grzywką (odciętą od linijki!), to świetny pomysł na fryzurę w stylu retro. Tego typu uczesanie doda przyszłej mężatce oryginalnej i artystycznej otoczki, będzie perfekcyjnie pasować na ceremonię w estetyce vintage.

Fryzury na ślub 2022: fryzury z wiankami ślubnymi

Wianki ślubne zaczęły wracać do łask wraz z modą na estetykę boho i rustykalną, jednak z roku na rok decyduje się na nie coraz większa ilość pań młodych, bez względu na wybrany przez nie motyw przewodni wesela. Nic dziwnego: wianek z pięknych, kolorowych lub białych kwiatów to efektowny dodatek, który na pewno zostanie zauważony przez wszystkich gości ślubnych!

Panny młode, które biorą udział w ceremoniach organizowanych na łonie natury, albo wcześniej wspomnianych boho i rustykalnych, najczęściej decydują się na wianki z żywych kwiatów. Coraz częściej wybieraną opcją są ozdoby wielokolorowe, stworzone z kwiatów w różnych barwach. Przyszła mężatka, która nie jest pewna, czy będzie pasował jej wianek z żywych roślin, może zdecydować się na biżuteryjną opaskę z motywami kwiatowymi, która świetnie sprawdzi się na wesela w stylu glamour.

Jaką fryzurę na ślub najlepiej połączyć z wiankiem? Tak naprawdę ta ozdoba sprawdzi się do praktycznie każdego uczesania włosów (może z wyjątkiem wysokiego i ciasnego koka w stylu baletnicy). Wianki można nałożyć zarówno na rozpuszczone, luźno puszczone kosmyki włosów, jak i efektowne sploty czy luźne upięcia. Polubią się z wysokimi i niskimi kucykami, a także fryzurami zawierającymi grzywkę.